Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Pandemia na skalę czarnej śmierci. WHO ostrzega przed "wielką katastrofą"

39
Podziel się:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sporządziła listę dziewięciu niebezpiecznych wirusów, które stanowią zagrożenie dla ludzkości i mogą prowadzić do międzynarodowych epidemii. Eksperci wymienili m.in. chorobę X, wirusa Zika i Ebolę.

Pandemia na skalę czarnej śmierci. WHO ostrzega przed "wielką katastrofą"
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sporządziła listę dziewięciu niebezpiecznych wirusów, które stanowią zagrożenie dla ludzkości i mogą prowadzić do międzynarodowych epidemii. (PAP)

Szefowie WHO stworzyli listę dziewięciu patogenów, w tym COVID-19, które są oznaczone jako "choroby priorytetowe" dla naukowców, aby przygotować działania, by obronić ludzkość.

Eksperci opisują choroby jako te, które stanowią "największe zagrożenie dla zdrowia publicznego" ze względu na ich "potencjał epidemiczny" lub brak środków zaradczych przeciwko nim. Koronawirus jest obecnie "wrogiem publicznym numer jeden", ponieważ nadal rozprzestrzenia się po całym świecie. Na COVID-19 zmarło do tej pory prawie 2,5 miliona ludzi.

Pozostałe choroby z listy są również śmiertelne i mogą stanowić ogromne zagrożenie, jeśli nie zostaną podjęte działania lub środki zapobiegawcze. Niektóre z tych przerażających infekcji powoduje obrzęk mózgu, krwawienie z oczu, głuchotę i wady wrodzone w postaci skurczonej głowy.

Naukowcy obawiają się, że następna pandemia może być gorsza niż czarna śmierć, która według szacunków zabiła od 75 do 100 milionów ludzi. Eksperci twierdzą, że co 5 lat ludzkość może mierzyć się z kryzysem zdrowotnym lub pandemią - pisze "The Sun".

Dr Melanie Saville, dyrektor ds. badań i rozwoju szczepionek w CEPI, ostrzega, że świat musi przygotować się na kolejną "wielką katastrofę".

Naukowcy szacują, że spośród 1,67 miliona nieznanych wirusów na świecie, aż 827 tys. z nich może być przenoszonych ze zwierząt na ludzi. Badacze obawiają się, że wraz ze wzrostem populacji ludzkiej i przenoszeniem się w głąb siedlisk zwierząt, rośnie ryzyko przeniesienia choroby na ludzi.

Nowa pandemia na skalę czarnej śmierci

John Vidal - pisarz zajmujący się ochroną środowiska badając powiązania między naturą a chorobami, przewiduje, że staniemy w obliczu nowej pandemii na skalę czarnej śmierci. Powiedział, że wirus może szaleć na Ziemi, nieświadomie rozprzestrzeniać się przez bezobjawowych nosicieli "w ciągu kilku tygodni, zabijając dziesiątki milionów ludzi, zanim granice zostaną zamknięte. "

WHO podało listę chorób zagrażających ludzkości

  • COVID-19
  • Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska
  • Ebola i choroba wirusowa Marburg
  • Gorączka Lassa
  • Koronawirus MERS-CoV związany z zespołem oddechowym na Bliskim Wschodzie i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS)
  • Nipah i choroby henipawirusowe
  • Gorączka doliny Rift
  • Zika
  • "Choroba X"

Ukryty wróg WHO, nazwany "chorobą X", znajduje się na liście alarmowej i może być poważną międzynarodową epidemią spowodowaną przez "patogen, który obecnie nie wywołuje chorób u ludzi".

Kolejnym zagrożeniem jest wirus Nipah, który jest 75 razy bardziej śmiertelny niż COVID-19. Wirus przenoszony jest przez nietoperze owocowe. Powoduje obrzęk mózgu, drgawki i wymioty.

Ebola pojawiła się ponownie w 2021 r. w krajach afrykańskich. W zależności od szczepu, śmiertelność tego wirusa może sięgać nawet 90 proc. Pacjenci cierpią na krwawienie z oczu, uszu, nosa i ust, a także gorączkę, bóle głowy i mięśni.

Zika rozprzestrzenił się w obu Amerykach w 2015 i 2016 r. Powoduje wysypkę, gorączkę, bóle głowy i mięśni, ale w obecnej postaci rzadko kończy się śmiercią. Jednak jego wpływ na kobiety w ciąży prowadzi w niektórych przypadkach do urodzenia dzieci ze skurczonymi głowami lub innymi wadami wrodzonymi.

MERS i SARS również stanowią zagrożenie dla możliwej epidemii. Uważa się, że SARS, podobnie jak COVID-19, przenosiły nietoperze w Chinach, a MERS przedostał się z nietoperzy na wielbłądy i ludzi na Bliskim Wschodzie. WHO ostrzega, że wysoki wskaźnik śmiertelności MERS i rosnąca liczba przypadków rozprzestrzeniania się wirusa stworzyły "pilną potrzebę działania przeciwko wirusowi".

Zobacz także: Koronawirus a "choroba X". Realne zagrożenie pandemią
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Violetta
2 lata temu
Nie wiem co myśleć o tym wszystkim oni chyba specjalnie wypuszczają te wirusy
who
2 lata temu
WHO juz dawno przestał coś znaczyc , to zwykli ludzie dla kasy
Masakra
2 lata temu
Boże ludzie.. Nie uwierzycie co się stało.. Czy widzieliście ten filmik gdzie pielęgniarki nie wytrzymały i zaczęły mówić prawdę o tym całym koronawirusie? Masakra że został usunięty z youtuba.. Jestem zszokowana co one tam powiedziały.. Jak ktoś go nie widział można wpisać w google jesiputka. Ktoś go udostępnił ciekawa jestem na jak długo...
NS..
2 lata temu
Nawet w zestawieniu mają wirus na bliski wschód
NS..
2 lata temu
Jak puszczą tyle naraz to maseczki nie pomogą.
Choroba X
2 lata temu
Oni już ją mają. Wypuszczą ją niedługo. Kiedy ludzie się zbuntują przeciwko uciskowi.
twgrdwf
2 lata temu
WHO powinno się zlikwidować, to ta organizacja odpowiada za wszystkie pandemie, skoro nie dała rady covidowi, musi odejść, w jej miejsce jak najszybciej pownno sie powołać między narodową komisję do spraw chorób zakaźnych, i tym powinna sie zajmować tylko chorobami zakaźnymi, raki, migreny i inne złamania musza przejąć inne organizacje ale jak nie będzie porządnej grupy fachowców od wirusów zakaźnych to świat może się zwijać powoli
Sanepid
2 lata temu
Covid przypisujrmy do każdej śmierci. Dalej już nie badamy jaka choroba była przyczyną.
Jozef
2 lata temu
Czy who to producent wirusów . bo na mądrzejszą organizacje to nie wygląda. Najgorszy wirus to człowiek który niszczy drugiego.
pawel
2 lata temu
gdzie było WHO pod koniec 2019 roku ?
Emerytka
2 lata temu
Z dnia na dzień następne wirusy. Same się nie zrobiły.Najwyzszy czas skończyć z mutowanie i straszeniem wszystkich narodowości że szykują się jeszcze grozniejsza pandemia. Ludzie potrzebują powietrza i spotkań i spokoju psychicznego tworzonego przez MEDIA.
Bogda
2 lata temu
Czyli scenariusz się zaczyna klarować przecież ten facet od komputerów mówił że jest za dużo ludzi .... znaleźli sposób na to ... cowid...a teraz już z góry wiedzy co może być..,. szarlatani czy wróżę . Dopięli swego ..pozamykali ludzi i robią swoje.... czyli mają już nafy nami władze ... zastraszyli już cały świat..Im dłużej będziemy zamknięci tym bardziej będzie nas ubywać bo gdzie nabierzemy odporności . Pozamykani jak szczury w klatkach szkoda mowic .
Art
2 lata temu
Spokojnie zaraz Magda wpadnie i zrobi rewolucję
Nick
2 lata temu
W du... wsadzcie te swoje wirusy. Za kilka tyg sie tak ludzie wkur.. ze rzuca te maski w cholere i co ? Caly swiat przeciw garstce politykow i policji !?. To MY obywatele mamy wladze ! To jakies jaja sa. U mnie 90% rodziny i znajomych to mialo. Umieraja naprawde chorzy ludzie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić