Widziałeś takie drzewo w lesie? To oznacza jedno

66

Na pierwszy rzut oka wygląda jak laska Gandalfa, albo innego czarodzieja. Co tak naprawdę oznacza ten widok? Zamieranie pędów wierzchołkowych sosny to zjawisko doskonale znane jednak leśnikom. Początkowo w połowie długości pędu pojawiała się niewielka nekroza lub małe zranienia z jednej strony pędu. Takie zdjęcie powiło się teraz na profilu Lasów Państwowych.

Widziałeś takie drzewo w lesie? To oznacza jedno
Drzewo jak laska Gandalfa. Leśnicy wyjaśniają (Facebook)

Z chorobami świerków można skutecznie walczyć o ile niezbędne środki zastosuje się możliwie jak najwcześniej. Czasami jednak jest już za późno i najlepszym sposobem jest usunięcie takiego drzewa podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Zamieranie pędów wierzchołkowych sosny to zjawisko doskonale znane leśnikom. Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawił się jeden z przykładów takiej choroby. Jak czytamy, pędy wierzchołkowe niestety już nie spełnią swojej wiodącej roli we wzroście drzewa. Ich zadanie przejmie któryś z pędów bocznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie drżą przed zimą? Ekspert o kluczowym elemencie
Drzewo takie będzie już miało osłabioną konstrukcję pnia. Co może spowodować, że ma niewielkie szanse dożyć podeszłego wieku z uwagi na podatność na uszkodzenia od wiatru, śniegu lub grzybów patogenicznych - czytamy na Facebooku.

W lasach gospodarczych takie drzewa zwykle są usuwane podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Tak aby zrobić miejsce i zwiększyć szanse sąsiednich, zdrowszych drzew na prawidłowy rozwój oraz osiągnięcie dojrzałości.

Co powoduje choroby sosny?

Rozwojowi wierzchołkowego zamierania pędów sprzyjają skrajne warunki pogodowe – m.in. utrzymujące się długotrwałe opady deszczu czy rany powstałe w wyniku żerowania szkodników.

Jak podaje portal lasypolskie.pl, zamierające pędy wydzielają silnie żywicę. Niekiedy dolna część takich pędów pozostaje zielona i bywa od ich martwej części oddzielana warstwą miękiszu przyrannego. Chore pędy robią wrażenie jakby były porażone nagłym atakiem sprawcy, zanim zdołały zakończyć swój wzrost na długość.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić