Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

"Wieloryb oszalał". Dramatyczna akcja ratunkowa u wybrzeży Sycylii

42

Ratownicy i nurkowie próbują uwolnić kaszalota, który zaplątał się w nielegalnie założone sieci rybackie. Ssak walczy o życie u wybrzeży wyspy Salina w pobliżu Sycylii.

"Wieloryb oszalał". Dramatyczna akcja ratunkowa u wybrzeży Sycylii
(YouTube)

Włoska straż przybrzeżna stara się uwolnić kaszalota uwięzionego w nielegalnych sieciach rybackich. Akcja ratunkowa ma miejsce u wybrzeży Saliny należącej do wysp Liparyjskich. 

Zespół nurków i biologów pracuje już od ponad 48 godzin. Kaszalot jest ogromny, w dodatku cały czas próbuje się sam uwolnić. Akcja jest przez to utrudniona i zespół nie wie kiedy uda się ją zakończyć. 

Wydaje się, że wieloryb oszalał. Myśleliśmy, że po 24 godzinach się zmęczy, ale zamiast tego nie ułatwia pracy - powiedział agencji Ansa, Carmelo Isgrò, biolog i nurek.
Zobacz także: Żegluga na Odrze. Rząd pracuje nad ogromną inwestycją

 Isgrò dodał, że praca jest "bardzo ryzykowna". Kaszalot nie przestaje się ruszać. Zwierzę poraniło się rozdartą siecią, przez co jest jeszcze bardziej agresywne i niespokojne. 

Już drugi raz w ciągu ostatnich tygodni kaszalot zaplątał się w nielegalne sieci rybackie. Od ponad 20 lat zastawianie sieci jest we Włoszech nielegalne, jednak proceder wciąż trwa. Oprócz zagrożenia dla zwierząt wodnych jest to także niebezpieczne dla środowiska. Od stycznia wyłowiono z Morza Tyrreńskiego ponad 100 km sieci.

Zobacz także: At Sea: Italian Coast guard attempts to free sperm whale caught in fishing net
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić