Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Przerażające sceny w Mińsku. W niedzielę upływa termin ultimatum

212
Podziel się:

W niedzielę 25 października upływa termin ultimatum postawionego przez Swiatłanę Cichanouską. Na ulicach Mińska pojawiły się tysiące protestujących, a wielu z nich już zostało zatrzymanych. Milicja używa przemocy i gazu łzawiącego.

Przerażające sceny w Mińsku. W niedzielę upływa termin ultimatum
Milicja zatrzymuje osoby protestujące w Mińsku. (Twitter)

Niedziela 25 października to kolejny dzień protestów przeciwko urzędującemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence. Swiatłana Cichanouska zapowiedziała, że jeśli nie zostaną spełnione trzy żądania, wtedy ogłosi strajk generalny.

Najważniejsze żądanie ludzi to odejście (urzędującego prezydenta Białorusi Alaksandra) Łukaszenki ze stanowiska. Oprócz tego protestujący domagają się: uwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania represji oraz pociągnięcia do odpowiedzialności ich organizatorów i wykonawców, (a także) przeprowadzenia uczciwych wyborów –zaapelowała w wydanym oświadczeniu Cichanouska, kandydatka opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich.

Na ulicach Mińska protestuje dziś tysiące osób. Według doniesień mediów liczba demonstrujących przekroczyła 100 tysięcy. Zamknięto 12 stacji metra, rozpoczęły się problemy z łącznością przez internet, przeciw demonstrującym wyszła milicja.

Hanna Liubakova, dziennikarka podała, że mundurowi są bardzo agresywni. Milicja używa gazu łzawiącego, bije niektórych uczestników protestu i strzela gumowymi kulami do osób, które uciekają. Co najmniej jedna osoba jest poważnie ranna.

Na całej Białorusi zatrzymano już ponad 120 osób m.in. aktywistę opozycji Źmiciera Daszkiewicza. W Witebsku zatrzymano dziennikarzy m.in. Źmiciera Kazakiewicza. Protesty mają także miejsce w Mohylewie, Grodnie, Brześciu, Homlu, Pińsku i innych miastach.

Zobacz także: Strajk Kobiet w Warszawie. "Strażnicy" z ONR popchnęli kobietę. Interweniowało pogotowie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(212)
gacek
2 lata temu
Od zawsze strażnicy kościoła palili,torturowali i poniżali kobiety -prawo sekty.
logiczny
2 lata temu
Wychodzi na to, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy milicją a policją broniącą reżim ! ;(
tara
2 lata temu
USA chcą przejąć pod swój zarząd kolejne państwo na wzór jak to zrobili z Polską.Tym razem może to oznaczać III wojnę światową i śmierć milionów ludzi.
zorientowany
2 lata temu
To samo było w Warszawie w sobotę.
Tryton
2 lata temu
Przypominają mi się sceny z lat 80-tych w naszym kraju , smutne ale przeszliśmy i przez to. Bracia Białorusini ja i ogromna część społeczeństwa polskiego jesteśmy z Wami całym sercem!Podziwiamy Was i życzymy zwycięstwa! Nie poddawajcie się ! Jesteście wspaniałym przykładem niezłomności i determinacji , być może inni też obudzą się i sprzeciwią się władzy niekompetentnej,opanowanej przez jednego podłego człowieka.Jesteście prawdziwymi bohaterami.Niech Bóg będzie z Wami !
Maria
2 lata temu
W Polsce też robi się groźnie, to dlaczego mam przejmować się Białorusią. Współczuję polskim kobietom, z których chce się zrobić bezwolne maszyny do rodzenia.
jkl
2 lata temu
Ja tylko czekam na miny obecnie protestujących jak pewnego poranka okaże się, że nie graniczymy z Białorusią tylko z Federacją Rosyjską. Pewnie część stwierdzi że Polska i tak im się nie podoba i uciekną czym prędzej do Brukseli, na zachód
Swojak
2 lata temu
Każda dyktatura kiedyś się skończy a dyktatorzy skończą na sali sądowej gdzie usłyszą wyroki mam nadzieję że będą one sprawiedliwe i zarówno pan prezes jak i batko zgnija za kratami
nnn
2 lata temu
To nie Białoruś tylko Polska.
sceptyk
2 lata temu
Przerażające sceny w Polsce! Dlaczego Ciechanowska nie organizuje na Białorusi marszów poparcia polskich kobiet, (Za takie jej nie płacą.)
rogol
2 lata temu
Czego nie udalo sie na Bialorusi a zrobiono na Ukrainie. Nie udalo sie rozdac broni protestujacym na Ukrainie tak. Nie udalo sie zrobic wroga z Polski na Ukrainie tak. Ludzie na Bialorusi nie maja juz zaufania do jednej osoby jako przywodcy czyli chca tak naprawde SOCJALIZMU a nie KAAPITALISTYCZNEJ DYKTATURY.
A W POLSCE
2 lata temu
"DEMOKRATYCZNEJ" TAK SIĘ NIE DZIEJE?! HIPOKRYCI Z "PIS"!
żenada
2 lata temu
Z niepodległą Polską czas skończyć popłynęła rzeka pomocy od carycy jeszcze trochę a na powrót polactwo będzie śpiewało wolną ojczyznę racz nam wrócić Panie.
maamuska
2 lata temu
Nie dajcie się ogłupić opozycji bo będziecie mieć to co my w Polsce. Teraz wielu Polaków pluje sobie w brodę że dali się ogłupić Solidarności. Tamci się obłowili a Ci co dali się ogłupić ledwie wiążą koniec z końcem
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić