Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|
aktualizacja

Rosja wkroczy na Białoruś? "Wszystko zależy od sytuacji w Mołdawii"

279
Podziel się:

Rosyjskie wojska mogą wkroczyć na Białoruś, jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli rządzącym. Tak uważa szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa. Zbrojna interwencja Rosji ma być uzależniona od sytuacji po wyborach w Mołdawii.

Rosja wkroczy na Białoruś? "Wszystko zależy od sytuacji w Mołdawii"
Szef RBNiO Ołeksij Daniłow uważa, że na Białoruś mogą wkroczyć rosyjscy żołnierze

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow stwierdził, że na Białorusi może dojść do zbrojnej interwencji ze strony Rosji. Rządzący krajem Aleksander Łukaszenka od dłuższego czasu nie może bowiem "poradzić sobie" z protestującymi obywatelami. Wszystko ma być uzależnione od stanu rzeczy po wyborach w Mołdawii.

Protesty na Białorusi. "Może dojść do zbrojnej interwencji Rosji"

Daniłow powiedział, że "bardzo trudno" jest ocenić, "czy białoruski naród zwycięży". Federacja Rosyjska ma robić wszystko, by wpływać na politykę Białorusi. Od dłuższego czasu kraj jest zależny od Rosji gospodarczo.

Uważamy, że Rosja może wkroczyć swoim wojskiem na terytorium Białorusi. Wszystko zależy od wyniku wyborów prezydenckich w Mołdawii 1 listopada – stwierdził Ołeksij Daniłow.

Przewodniczący RBNiO podkreślił, że jest to duże wyzwanie dla Ukrainy, Litwy i Polski. Dodał także, że utrzymuje w tej sprawie stały kontakt ze swoim litewskim i polskim odpowiednikiem. Widmo zbrojnej interwencji Rosji ma być bardzo niepokojące.

Jeśli sytuacja będzie się wymykać spod kontroli Łukaszence i Putinowi, to w konflikcie zaczną uczestniczyć rosyjscy wojskowi – oznajmił Daniłow.

Zbrojna interwencja Rosji na Białorusi. Wszystko zależy od sytuacji w Mołdawii

We wtorek dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin oskarżył Waszyngton o chęć wzniecenia w Mołdawii przy okazji wyborów prezydenckich 1 listopada "kolorowej" rewolucji. Ma ona przypominać te na Białorusi i w Kirgistanie.

USA bezceremonialnie wtrącają się w wewnętrzne sprawy zaprzyjaźnionych z Moskwą państw. Próby wywierania wpływu na powyborczą sytuację mają miejsce na Białorusi i Kirgistanie. Dziś widzimy, że na listopad Amerykanie przygotowują rewolucję w Mołdawii w przypadku zwycięstwa Igora Dodona w wyborach prezydenckich. Nie odpowiada im Dodon, który utrzymuje konstruktywne stosunki z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw, w tym z Rosją – oświadczył Naryszkin.

W wyborach prezydenckich w Mołdawii wystawiono dwóch głównych kandydatów. Pierwszy z nich to obecny prorosyjski szef państwa Igor Dodon. Jego politycznym konkurentem jest była premier Maia Sandu, uważana za polityka proeuropejskiego.

Protesty na Białorusi

Na Białorusi od lata trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników Aleksander Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych rezultatów. Domagają się powtórzenia wyborów.

Obejrzyj także: Białoruś. Protesty nie ustają. Zmicier Mickiewicz: "Widzimy wsparcie od Polski i Litwy"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(279)
Janek
2 lata temu
Swoją drogą to bardzo smutne, że Polacy muszą szukać szczęścia w tak wrednym kraju. Inglezi to bardzo źli ludzie, bez wyjątków.
Sonia
2 lata temu
Rosja rzuci bombę na Warszawę. Módlmy się.
Jack40
2 lata temu
Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny.
Jack40
2 lata temu
Płyną dni, mijają lata, Brzęk kajdanów, świsty bata, Trzeszczą kości, puchną szczęki – Znaczy, rządy silnej ręki. Śledztwa, sądy i obozy, Kryminały i kołchozy, Dzień po dniu, o każdej dobie, Tak jak Stalin życzy sobie. Bierut trzęsie Belwederem – CYRANKIEWICZ JEST PREMIEREM.
xxx
2 lata temu
Droga Ukraino martw się o siebie bo jest czym.
Alek
2 lata temu
No tak oni zawsze wszystkim pomagają !!!
kolekcjoner
2 lata temu
!!!UWAGA !!! Do Ukrainców obecnych tu na forum Kupię ukraińskie monety banknoty i znaczki pocztowe sprzed 1990r.Każdą ilość niezależnie od stanu i nominału.Płacę po 1 MLN $$$$$ za sztukę.Za to samo motywem Krymu placę po 5 MLN. $$$$$ za sztukę.Dość żyć w biedzie będziecie multimilionerami.Zapraszam
car
2 lata temu
Nie wkroczą tylko bratniej pomocy udzielą
car
2 lata temu
Nie wkroczą tylko bratniej pomocy udzielą
umu
2 lata temu
Tam gdzie Rosja była okupantem - tam jest nędza, zbrodnia, korupcja, zakłamanie i bezprawie. Po 30 latach w Polsce od czasów wyjścia wojsk rosyjskich z Polski odczuwamy skutki ruskiej okupacji - choćby w sposobie sprawowania władzy przez Kaczyńskiego i jemu podobnych. Antyeuropejska mentalność niektórych polityków i autorytaryzm, zakłamanie, bezprawie w Polsce i na Węgrzech jest tego przykładem. Natomiast takie kraje- jak : Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Niemcy, Austria, Włochy są państwa okupowanymi kiedyś przez USA. I widać wyraźną różnicę między okupantami. Chciałbym by Polska znalazła w strefie okupacyjnej USA po 1945 roku.
OBSERWATOR
2 lata temu
NIECH WKRACZAIĄ WYMIENCIE PANSTWA GDZIE NIE WKROCZYŁO USA
Patriota
2 lata temu
Zapraszamy do Polski zrobić ład z rządem. Zabiliscie nie tego Kaczyńskiego co trzeba!
logika
2 lata temu
NATO to Najlepszy Atomowy Traktat Obronny.
brawo
2 lata temu
Ale bolą Kreml te wojska USA w Polsce. Brawo NATO. Dobry krok. Odstraszać.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić