Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Strajk generalny na Białorusi. Ambasada USA apeluje

5
Podziel się:

Na Białorusi organizowane są kolejne protesty. Ulicami Mińska przeszedł marsz kobiet. Teraz Ambasada USA apeluje do swoich obywateli o zrobienie zapasów, przed ewentualnym strajkiem generalnym.

Strajk generalny na Białorusi. Ambasada USA apeluje
Kobiety wyszły na ulicę Mińska. (Getty Images)

W Mińsku miał miejsce kolejny protest. Wzięło w nim udział około 200 osób, które mialy ze sobą wykorzystywane przez opozycję flagi w biało-czerwono-białych barwach, plakaty i  parasole.

Akcje miały miejsce też w innych białoruskich miastach, a także w Kijowie i w Tokio - podaje TUT.by. Tego dnia zorganizowano także rajd zwolenników władz i niewielkie prołukaszenkowskie mityngi.

25 października upływa termin tzw. narodowego ultimatum, które postawiła Alaksandrowi Łukaszence Swiatłana Cichanouska. Kandydatka opozycji w wyborach zapowiedziała, że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli prezydent nie spełni trzech żądań.

Zobacz także: Szczyt w Brukseli. UE nakłada sankcje na Białoruś. Radosław Sikorski: "Skończyło się tak, jak zawsze"
Najważniejsze żądanie ludzi to odejście (urzędującego prezydenta Białorusi Alaksandra) Łukaszenki ze stanowiska. Oprócz tego protestujący domagają się: uwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania represji oraz pociągnięcia do odpowiedzialności ich organizatorów i wykonawców, (a także) przeprowadzenia uczciwych wyborów” –zaapelowała w wydanym oświadczeniu Cichanouska, kandydatka opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich.

Ambasada USA w Mińsku wydała komunikat związany z protestami. Apeluje do swoich obywateli, by nie brali udziału w żadnych akcjach. Każdy także powinien robić zapasy na wypadek strajku i posiadać zapas gotówki na co najmniej trzy dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Mr. ??
2 lata temu
Niech im dadzą jedzenie z USA z Macdonalds, KFC to z GMO :) do tego filmy lewicowe feministyczne typu Terminator Dark Fate, Captain Marvel, Birds of Prey, Old Guard mieszkańcy USA nie mają ochoty i źle ocenia te twory :)
MilegoDnia
2 lata temu
200 osób...
Kedaw
2 lata temu
Naród Białoruski odważny naród !!! Nie podobają się im rządy prezydent dyktatura to protestują a to nie pomaga zaczną strajki ogólnokrajowe aż wreszcie pokażą na co ich stać !! Polacy ? Polska była odważnym narodem za Pana Wałęsy !!!! Bohatera narodowego ! Dziś za jakiegoś Dudę ponoć związkowiec solidarnisciowiec to nie dość że związki nie wiadomo czy istnieją ale Duda jako przewodniczący kasę bierze Kasę bierze cicho siedzi nic nie widzi bo i po co się narażać towarzyszą z PiS Mądry tam gdzie nie trzeba ! A ludzie niech się sami ścierają z rządem ! Taka polityka NSZZ solidarność i przewodnivzacego Dudy to kaplicha ! Dobrze że jest muzeum solidarności to przynajmniej następne pokolenia będą wiedzieć jak Pan Wałęsa zakładał Solidarność i dzięki niemu przez organizowanie strajków doprowadził do upadku komunizmu i muru berlińskiego ! Bo po przewod.Dudzie pozostania niesmak !
Tsa
2 lata temu
Wykurzymy Aleksandra i Jarosława.
rudy
2 lata temu
jakie 200 osób ja tam widze 20
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić