Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

WInny jeden enzym. Wiadomo, dlaczego mężczyźni częściej umierają na COVID-19

9

Nowe ustalenia zostały przedstawione przez europejskich naukowców. Szukali oni powodów, dlaczego w przypadku zarażenia koronawirusem to mężczyźni, a nie kobiety, częściej umierają. Powodem ma być wyższy poziom jednego z enzymów w organizmie.

Mężczyźni częściej niż kobiety umierają po zarażeniu koronawirusem
Mężczyźni częściej niż kobiety umierają po zarażeniu koronawirusem (Getty Images)

Do tej pory naukowcy przypuszczali, że różnica w poziomie umieralności leży w trybie życia. Według ustaleń CNN lekarze argumentowali, że mężczyźni częściej palą papierosy i piją alkohol, co nie pozostaje bez wpływu na ich stan zdrowia. W większym stopniu borykają się także z cukrzycą typu drugiego oraz wysokim ciśnieniem.

Koronawirus. Mężczyźni częściej umierają na COVID-19 przez jeden enzym

Za wyższy poziom umieralności mężczyzn odpowiada enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2). Znajduje się on w nerkach, płucach, sercu, jądrach oraz tkankach wyściełających naczynia krwionośne.

"Daily Mail" podaje, że ACE2 umożliwia koronawirusowi wnikanie w komórki. Ponieważ mężczyźni posiadają wyższy poziom tego enzymu w organizmie, COVID-19 jest łatwiej atakować kolejne narządy. W konsekwencji przechodzą chorobę ciężej.

Zobacz także: Zobacz też: Bieganie w maseczce może zwiększyć efektywność ćwiczeń

ACE2 wiąże się z koronawirusem i umożliwia mu wnikanie oraz infekowanie zdrowych komórek [...]. Wysoki poziom ACE2 występuje w płucach, dlatego uważa się, że odgrywa on kluczową rolę w postępowaniu zaburzeń płuc, wywołanych przez COVID-19 – wyjaśnia dr Adriaan Voors z holenderskiego Uniwersyteckiego Centrum Medycznego.

Naukowcy zaprzeczyli, aby takie leki jak inhibitory ACE oraz blokery ARB pogarszały stan zarażonych mężczyzn. Zapewnili w artykule opublikowanym w "European Heart Journal", że nie powodują one zwiększenia poziomu ACE2 w organizmie i można je bezpiecznie podawać pacjentom z COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić