Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

WInny jeden enzym. Wiadomo, dlaczego mężczyźni częściej umierają na COVID-19

8
Podziel się:

Nowe ustalenia zostały przedstawione przez europejskich naukowców. Szukali oni powodów, dlaczego w przypadku zarażenia koronawirusem to mężczyźni, a nie kobiety, częściej umierają. Powodem ma być wyższy poziom jednego z enzymów w organizmie.

Mężczyźni częściej niż kobiety umierają po zarażeniu koronawirusem
Mężczyźni częściej niż kobiety umierają po zarażeniu koronawirusem (Getty Images)

Do tej pory naukowcy przypuszczali, że różnica w poziomie umieralności leży w trybie życia. Według ustaleń CNN lekarze argumentowali, że mężczyźni częściej palą papierosy i piją alkohol, co nie pozostaje bez wpływu na ich stan zdrowia. W większym stopniu borykają się także z cukrzycą typu drugiego oraz wysokim ciśnieniem.

Koronawirus. Mężczyźni częściej umierają na COVID-19 przez jeden enzym

Za wyższy poziom umieralności mężczyzn odpowiada enzym konwertujący angiotensynę 2 (ACE2). Znajduje się on w nerkach, płucach, sercu, jądrach oraz tkankach wyściełających naczynia krwionośne.

"Daily Mail" podaje, że ACE2 umożliwia koronawirusowi wnikanie w komórki. Ponieważ mężczyźni posiadają wyższy poziom tego enzymu w organizmie, COVID-19 jest łatwiej atakować kolejne narządy. W konsekwencji przechodzą chorobę ciężej.

Zobacz także: Zobacz też: Bieganie w maseczce może zwiększyć efektywność ćwiczeń

ACE2 wiąże się z koronawirusem i umożliwia mu wnikanie oraz infekowanie zdrowych komórek [...]. Wysoki poziom ACE2 występuje w płucach, dlatego uważa się, że odgrywa on kluczową rolę w postępowaniu zaburzeń płuc, wywołanych przez COVID-19 – wyjaśnia dr Adriaan Voors z holenderskiego Uniwersyteckiego Centrum Medycznego.

Naukowcy zaprzeczyli, aby takie leki jak inhibitory ACE oraz blokery ARB pogarszały stan zarażonych mężczyzn. Zapewnili w artykule opublikowanym w "European Heart Journal", że nie powodują one zwiększenia poziomu ACE2 w organizmie i można je bezpiecznie podawać pacjentom z COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
fere
2 lata temu
wielki szpitalnik mrozi gospodarke
dtew
2 lata temu
a co maja w głowach obrzezani eskimosi z POPIS nie mówiąc o jadrach
uo9y
2 lata temu
a co mają żydzi z POPISu w głowach nie mówiąc o jądrach jeśli nie maja obrzezanych
DDR
2 lata temu
Wszystko wiedzą tylko nie ma skutecznego leku, a może jest tylko lepiej żeby ludzi było mniej!!???
Stary
2 lata temu
No proszę, a nam lewaki wmawiają, że każdy jest taki sam. Ja jak patrzę w lustro to jakoś nie widzę Brada Pitta.
Kogel Mogel
2 lata temu
Loteria , to tylko loteria. Kogo dostanie ten wirus ten choruje . On fruwa gdzie chce i zaraża przypadkowo. maseczki sa OK ale jeszcze lepsze jest siedzenie w domu i unikanie kontaktów z chorymi. Ale kto jest zdrowy a kto chory ? Oto jest pytanie . Tak więc pozostaje los i loteria .
Bolo
2 lata temu
A ja myślałem, ze dlatego, że chłopy maja jaja.
magda
2 lata temu
Teraz okazuje się że dzieci,które do tej pory niby były bezpieczne dostają zapalenia narządów wewnętrznych po bezobjawowym przejściu wirusa co jest bardzo niebezpieczne, wręcz jak bomba w ciele człowieka.Jak dla mnie to jest broń biologiczna.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić