Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
ESO
|

Wizyta ministra Czarnka w szkole specjalnej. Gdzie są dzieci?

64
Podziel się

W środę 2 czerwca Przemysław Czarnek odwiedził Zespół Szkół Specjalnych w Łukowie z okazji 60-lecia istnienia placówki. Minister edukacji i nauki w ostrych słowach odniósł się do porannych doniesień medialnych o tym, że szkoła wydała prośbę do opiekunów dzieci najbardziej chorych, by tego dnia nie przychodziły do szkoły.

Wizyta ministra Czarnka w szkole specjalnej. Gdzie są dzieci?
60-lecie Zespołu Szkół Specjalnych w Łukowie. (YouTube, MasterTv)

W środę 2 czerwca odbyła się przesunięta z ubiegłego roku uroczystość 60-lecia Zespołu Szkół Specjalnych w Łukowie na Lubelszczyźnie. Wśród zaproszonych gości byli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, senator RP Stanisław Gogacz, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk czy starosta łukowski Dariusz Szustek.

Minister Przemysław Czarnek podczas przemówienia oznajmił, że w najbliższym czasie placówki zmienią nazwy ze specjalnych na specjalistyczne.

Chcę państwu powiedzieć, że to już jest decyzja, która została podjęta na kierownictwie Ministerstwa Edukacji i Nauki - zmieniamy w najbliższym czasie nazwę z placówek specjalnych na specjalistyczne, bo to jest bardziej adekwatna nazwa do tego co państwo robicie w tych wyjątkowych, znakomitych placówkach. To już jest decyzja, która została podjęta - wyjaśnił minister.

Minister mówił o Polskim Ładzie

Minister zapewnił również, że polski rząd chce wspierać i promować szkolnictwo specjalistyczne. Odniósł się do planu Polskiego Ładu.

W Polskim Ładzie mamy Centra Dziecka i Rodziny, które znów budzą niezdrowe emocje. Centra Dziecka i Rodziny mają powstać nie z likwidacji czegokolwiek, tylko ze wzmocnienia takich placówek jak poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Wzmocnienia i rozwinięcia, dlaczego? Dlatego, że my chcemy dotrzeć jeszcze mocnej do dzieci z niepełnosprawnościami i do ich rodziców. (...) My jako państwo mamy obowiązek dotarcia do rodzin i do dzieci z niepełnosprawnościami, po to, żeby od samego początku aktywnie wspierać rodziców w wychowywaniu tych dzieci, w rozwijaniu tych dzieci, w rehabilitowaniu, po to by były jak najlepiej przygotowane do tego okresu, kiedy wchodzą już do systemu edukacyjnego - podkreślił Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek na koniec przemówienia odniósł się do doniesień mediów, które dotyczyły tego, że nie wszystkie dzieci miały brać udział w uroczystościach. Szkoła miała poinformować opiekunów, by dzieci z niepełnosprawnościami zostali zabrani do domów. Minister podkreślił, że był to fake news.

Cieszyłem się od dawna na wizytę w Łukowie od dawna zaplanowaną i rzeczywiście byłem nieco zmieszany, bo nie chcę powiedzieć bardziej stanowczo, tym co usłyszałem od rana czytając rzeczy które są absolutnie nieprawdą. Ktoś chciał zniszczyć ten jubileusz 60-lecia, jakaś dziennikarka, która wypuściła jakiś fake news, a następnie nieodpowiedzialni ludzie, którzy go gdzieś kolportowali w mediach społecznościowych. Ale chcę państwu wszystkim oznajmić, nie udało się wam. To wspaniałe święto 60. rocznicy tych wspaniałych placówek jest od wczoraj kontynuowane z wielkim rozmachem, czego pani dyrektor, panu staroście, państwu nauczycielom serdecznie gratuluję - powiedział na koniec minister Przemysław Czarnek.

Następnie minister Czarnek wręczył na ręce dyrektor Danuty Kowal książkę "Laur niepodległości". "Piękna księga, którą można przeglądać z dziećmi, z wychowankami, pokazywać im wspaniałe osiągnięcia na drodze do niepodległości" - mówił minister Czarnek.

Na sali widać głównie dorosłych

Transmisję online na żywo prowadziła lokalna telewizja MasterTv. Na sali widać jednak głównie dorosłych. Dzieci zajęły tylko pierwszą ławkę i kilka miejsc na końcu sali, razem z rodzicami. Starosta łukowski Dariusz Szustek tłumaczył podczas przemówienia, że reszta uczniów jest na lekcjach, które odbywają się równolegle z uroczystościami.

Jak coś dobrego się dzieje, zazwyczaj jest tak, że ktoś zechce to zepsuć i dzisiaj też doświadczyliśmy tego, że ktoś nam to piękne świętowanie chciał popsuć rozsiewając fałszywe informacje za pośrednictwem mediów ogólnopolskich. Jak widać dzisiaj, a mamy transmisję online na żywo, są wśród nas dzieci, wychowankowie. Dzisiaj trwają w tej chwili lekcje, wizytując nawet szkołę z panem ministrem i z panią kurator widzieliśmy, że oczywiście zajęcia trwają. Są rodzice, są dzieci, specjaliści - tłumaczył starosta.
Zobacz także: Smoleńsk w podręcznikach? Tomasz Siemoniak dosadnie o propozycji Przemysława Czarnka
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(64)
Ale
8 miesięcy temu
W sumie na foto sami specjalnej troski...
o3pl
8 miesięcy temu
Stop hejt! Tylko o2 może hejtować i jest w tym najlepsze!
qość
8 miesięcy temu
Widać na zdjęciu jaka czereda dzieci jakichś takich przerośnietych. Wszystkie przygotowane do wysłuchania tyrad o nowym programie który będzie przystosowany do ich poziomu
Polak
8 miesięcy temu
Te wizyty przypominają lata komuny kiedy to podczas wizyty w kopalni malowali węgiel lakierem żeby się świecił a trawę na zielono żeby wyglądała soczyście oto do czego doprowadza ekipa dobrej zmiany.
jarr
8 miesięcy temu
Był Cz. Po co dzieci??
ręce opadają
8 miesięcy temu
to trzeba robić imprezę, bo szkoła zmienia nazwę ze specjalnej na specjalistyczną?? naprawdę? może jeszcze dodać ,,narodowa"
ViaColor oszu...
8 miesięcy temu
Oni wszyscy tam się nadają, może mają stały abonament.
jedrek 53
8 miesięcy temu
na uczelniach katolickich nie ma magisterki. doktorantów --kończysz z tytułem profesora teologi a prezes robi cie ministrem np energetyki w rządzie ... i jest cacy..
Gość
8 miesięcy temu
1 czerwca, Morawiecki był z wizytą w szkole podstawowej w miejscowości Bielicha, koło Radomia. Rodzice zostali wcześniej poinformowani, że tego dnia dzieci będą miały sprawdzaną zawartość tornistrów. Jeśli zbawca narodu bał się dzieci z podstawówki, to ten pewnie obawiał się dzieci niepełnosprawnych, dlatego ich nie było.
😹😹😹😹😹😹�...
8 miesięcy temu
CZARNKA NIE DA SIĘ SKOMPROMITOWAĆ. Jego drugie imię jest Compromitacja.
AHA
8 miesięcy temu
Czemu nie ma więcej dzieci? To proste. Wybrano te najspokojniejsze. Gdyby były wszystkie to dopiero byłby "meksyk" na sali. Powtórki z transmisji obchodów pobiły by rekord oglądalności, a do tego nie można było dopuścić. Byłem kilka razy w takiej szkole i wiem jak to wygląda w rzeczywistości.
zik
8 miesięcy temu
Jakby nie można było zrobić wolnego dzieciom w tym czasie. Miał to być lans dla dorosłych i promowanie się w mediach, a nie skoncentrowanie się na dzieciach.
Semi
8 miesięcy temu
Cenzura rewelacyjna
Semi
8 miesięcy temu
Dzieci wypuścić, resztę zamknąć i zaspawać drzwi.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić