Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Wojownicze żółwie we wrocławskiej fosie miejskiej. Są niebezpieczne

16
Podziel się:

We wrocławskich kanałach zadomowiły się inwazyjne żółwie. Miasto planuje odłowić niebezpieczne gady. Od lipca w miejskiej fosie zamontowane zostaną specjalne pułapki.

Wojownicze żółwie we wrocławskiej fosie miejskiej. Są niebezpieczne
Żółwie we Wrocławiu będą łapane w specjalne pułapki (TH NATRIX, Bartłomiej Gorzkowski)

Wrocławska populacja żółwi ozdobnych jest jedną z największych w Polsce. Eksperci twierdzą, że gady te mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi i środowiska. W związku z tym Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska planuje w miejskiej fosie umieścić pułapki plażowiskowe.

Wrocław. Inwazyjne żółwie zadomowiły się w miejskich kanałach

Żółwie we wrocławskiej fosie miejskiej są bardzo żarłoczne. Zjadają wszystko, co stanie na ich drodze – płazy, bezkręgowce oraz ryby. Przenoszą także liczne patogeny zagrażające gniazdującym na ziemi ptakom oraz ludziom – w tym salmonellę.

Poza terenami miejskimi wypierają też rzadkiego i zagrożonego żółwia błotnego, jedyny naturalnie występujący polski gatunek. Wraz ze zmianami klimatu rośnie zagrożenie, że obce żółwie zaczną się w polskich warunkach rozmnażać. Udanego lęgu jeszcze nie udało nam się potwierdzić, ale takie próby już były podejmowane – twierdzi prezes Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX Aleksandra Kolanek.

Żółwie w miejskiej fosie. Wyrzucają je tam właściciele

Żółwie ozdobne (głównie czerwonolice) trafiają do środowiska naturalnego przez niewiedzę właścicieli. Zdaniem Kolanek mają być kupowane jako "urocze żółwiki wielkości pięciozłotówki". Gady szybko jednak rosną i sprawiają coraz więcej problemów.

Wówczas są "uwalniane" do środowiska naturalnego, co jest niezgodne z prawem, a w dodatku nie jest dobre ani dla przyrody ani też dla samych żółwi – podkreśla prezes TH NATRIX.

Organizacja apeluje o zgłaszanie zaobserwowanych żółwi w miejskich kanałach przez specjalny formularz. Badacze podkreślają, że nie trzeba znać się na gatunkach – wystarczy zamieścić fotografię gada. Baza informacji ma pomóc w odławianiu inwazyjnych gatunków.

W trosce o dobro żółwi, po odłowieniu zostaną umieszczone w uprzednio przygotowanych dla nich miejscach. Żaden nie zginie w wyniku realizacji projektu. Trafią one do azylu, gdzie dożyją bezpiecznie reszty swoich dni, a nasza przyroda też będzie bezpieczniejsza – uspokaja Kolanek.

Obejrzyj także: Miliony żółwi na plaży. Efekt koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
JA...
6 miesięcy temu
Szukam materiału na popielniczkę i dlatego idąc do parku zabiersm wiatrówkę i harpun....
Dr.Esiarz
10 miesięcy temu
Dobro na zupe.
Mick
10 miesięcy temu
Dla czego pozwala się w ogóle na handel takimi zwierzętami?Sprowadzanie jakich k0olwiek obcych zwierząt i roślin do Polski powinno być zakazane i obłożone wielkimi karami. Ile razy czytamy o inwazyjnych i groźnych zwierzętach znajdowanych w różnych miejscach Polski. Weźmy przykład z Australii.
Nemeczek
12 miesięcy temu
Miałam takiego żółwia. Kupiliśmy go kiedy miał ze 3 cm średnicy. Wpuściliśmy do akwarium z rybami. Kiedy podrósł, zeżarł połowę. Przenieśliśmy go do oddzielnego akwarium. Zeżarł wszystkie rośliny. Rósł tak szybko, że kiedy miał 22 cm średnicy, oddałam go komuś, kto mógł zapewnić mu odpowiednio duże akwarium.
relaista
12 miesięcy temu
Ninja???
Slawek
12 miesięcy temu
Co za straszne stwory, te żółwie. Jeszcze trochę i wykończą polską przyrodę i cały naród. Koklusz i gradobicia to pewnie też ich sprawka.....
robocop56
12 miesięcy temu
A czego nie sprzedac ich po odlowieniu do restauracji na zupe zolwiowa ? Toc to szkodniki po co je jeszcze utrzymywac przez dziesiatki lat .
smakosz
12 miesięcy temu
A czy te żółwie są jadalne? Ponoć zupa znakomita?
Aligat
12 miesięcy temu
`Wraz ze zmianą klimatu`, to pewnie też i krokodyle zaczną się pojawiać.
Adam
12 miesięcy temu
Wojownicze żółwie ninja z Wrocławia, myślałem że film kręcą.
robol
12 miesięcy temu
tak samo będzie z bobrami ,wilkami ,żubrami chyba że ludzkość zacznie się kurczyć
Ela_goralka77
12 miesięcy temu
A kasaja miejsca wiadome? To dla mnie naprawde wazne...
i po problemi...
12 miesięcy temu
U nas we " Wrocku" mamy dziesiątki koreańskich , wietnamskich, chińskich, japońskich, hinduskich restauracji.
ANGLIK
12 miesięcy temu
Kupujący powi ni być spisywani i powinni podawać adresy , raz na 5 lat sprawdzic czy żółwie jeszcze są u nich jeśli nie I nie ma ,zdanego racjonalnego wytłumaczenia każdy połów tych żółwi powinien placic ten ktory juz tego żółwia nie ma
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić