aktualizacja 

Gigant w głębinach oceanu. Takich zdjęć jeszcze nie widziałeś

67

Niedawno odbyła się ekspedycja, której celem było ponowne zbadanie wraku Titanicu. Cała eksploracja została zarejestrowana kamerą podwodną w rozdzielczości 8k. Po obejrzeniu okazało się, że jeszcze nigdy wcześniej nie uchwycono aż takich szczegółów.

Gigant w głębinach oceanu. Takich zdjęć jeszcze nie widziałeś
W trakcie ekspedycji po raz kolejny zbadano wrak Titanica. Zdumiewająca precyzja (Ocean Gate)

Materiał został przygotowany przez Oceangate Expeditions. W rozdzielczości 8k udało się uchwycić takie szczegóły, jak między innymi nazwę producenta z boku kotwicy. To nie był pierwszy raz, kiedy grupa udała się na podobną wyprawę, jednak jeszcze nigdy wcześniej nie udało się zdobyć materiału tak wysokiej jakości.

Badałem wrak od dziesięcioleci, wykonałem wiele zanurzeń i nie przypominam sobie, żebym widział inne zdjęcia na tak wysokim poziomie jeśli chodzi o szczegóły – podkreślał jeden z weteranów Oceangate Expeditions w wywiadzie dla 9News.

Wrak Titanica w rozdzielczości 8k. Dotąd nie było widać takich szczegółów

Dzięki nagraniu filmu z ekspedycji w tak wysokiej jakości udało się odkryć wiele nowych szczegółów wraku. Uzyskanie podobnego efektu było możliwe dopiero współcześnie, ponieważ wcześniej technologia kamer nie stała na równie zaawansowanym poziomie.

To ekscytujące, że po tylu latach udało się odkryć nowe szczegóły, które nie było tak oczywiste w przypadku poprzedniej generacji technologii kamer – podkreślał weteran Oceangate Expeditions (9News).

Wysoka jakość filmu nie tylko pozwala poznać, jak dokładnie obecnie wygląda wrak. Dzięki analizie materiału będzie możliwe określenie tempa rozkładania się statku. Kolejna taka wyprawa odbędzie się w maju 2023 roku.

Jak podkreśla portal Well, Titanic może wkrótce zniknąć z dnia oceanu. Do stopniowego niszczenia wraku przyczyniają się katastrofa klimatyczna, wysoki poziom zanieczyszczenia wód, a także działalność organizmów wodnych. O roztoczenie ochrony nad zatopionym statkiem apelują między innymi archeologowie.

Zobacz także: Zobacz też: Rocznica katastrofy RMS Titanic. Kapitan mógł uniknąć tej tragedii
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić