Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

Wściekłe orki zaatakowały na morzu. Zatopiły 15-metrowy jacht

104

W rejonie Cieśniny Gibraltarskiej doszło do zatopienia 15-metrowego jachtu. Na szczęście żaden z pasażerów nie odniósł obrażeń. To już kolejny incydent tego typu, naukowcy starają się więc znaleźć wytłumaczenie. Grupa orek, które jest odpowiedzialna za ataki i pływa w Morzu Śródziemnym liczy około 15 osobników.

Wściekłe orki zaatakowały na morzu. Zatopiły 15-metrowy jacht
Orki zatopiły 15-metrowy jacht w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej (Pixabay)

Orki uznawane są za jedne z najbardziej społecznych ssaków morskich. Żyją w grupach liczących od 5 do 40 osobników, których hierarchię prowadzi najstarsza i najbardziej doświadczona samica. Pomimo tego, coraz częściej dochodzi do incydentów, w których atakują jednostki pływające, takie jak jachty czy katamarany.

Hiszpańska służba ratownictwa morskiego poinformowała, że orki zatopiły jacht po tym, jak staranowały go na wodach Maroka w Cieśninie Gibraltarskiej. Nie ma pewności, jak liczna była grupa tych morskich ssaków, które dokonały tego ataku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zdradził, jak uciec od tłumów nad morzem. "Tam nie ma ludzi, macie całą plażę dla siebie"

Jacht zatonął w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej

Według informacji podanych przez Reuters, jacht o nazwie "Alboran Cognac" miał 15 metrów długości. "W chwili ataku, na jego pokładzie przebywały dwie osoby" - przekazał RMF FM. Incydent miał miejsce w niedzielę rano.

Świadkowie, którzy znajdowali się na jachcie, opisali, że zanim woda zaczęła się wdzierać do środka, odczuli gwałtowne uderzenia w kadłub i ster. Natychmiast wezwali służby ratunkowe. Na pomoc przybył znajdujący się w pobliżu tankowiec, który zabrał ich na pokład i przetransportował do bezpiecznego miejsca. Mimo podjętych działań, jacht zatonął.

Orki w natarciu, naukowcy szukają odpowiedzi

To nie był pierwszy atak w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej. Badacze uważają, że grupa orek iberyjskich liczy około 15 osobników. "Według grupy badawczej GTOA, która bada populację orek iberyjskich, od czasu pierwszego takiego incydentu - w maju 2020 r. - naliczono aż 700 takich incydentów" - informuje RMF FM.

Badacze starają się zrozumieć przyczyny takiego. Według ich teorii, możliwe jest, że to manifestacja ciekawości ssaków czy chęć eliminacji przeciwnika. Orki mogą postrzegać jachty czy katamarany jako rywali w walce o dostęp do pożywienia.

w czasopiśmie naukowym "Marine Mammal Science" naukowcy skatalogowali 49 przypadków kontaktu ludzi z orkami w 2020 r. Jak poinformował RMF FM, "średnia długość jednostek pływających atakowanych przez orki iberyjskie wynosi 12 metrów". Z kolei dorosła orka może osiągać ponad 9 m długości.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić