Kosma Szczepaniak| 

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Do kiedy trzeba wysłać kopertę z głosem?

0

Osoby, które zdecydowały się na oddanie głosu w wyborach prezydenckich w trybie zdalnym muszą pamiętać o tym, że do piątku 26 czerwca należy zwrócić kopertę z kartą do głosowania. Gdzie można tego dokonać?

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Do kiedy trzeba wysłać kopertę z głosem?
Głosowanie korespondencyjne można wykonać tylko do piątku 26 czerwca (Getty Images, Omar Marques)

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 roku. Po raz pierwszy w historii odbędą się one w trybie hybrydowym, co oznacza, że osoby, które zgłosiły taką chęć, mogą oddać swój głos korespondencyjnie.

Ile osób zdecydowało się na głosowanie w trybie zdalnym? Wbrew oczekiwaniom polityków Prawa i Sprawiedliwości, chęć głosowania korespondencyjnego nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Według Magdaleny Pietrzak, szefowej Krajowego Biura Wyborczego, w kraju z takiej możliwości skorzystało zaledwie 190 tysięcy osób.

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne tylko do piątku

Osoby, które wyraziły chęć głosowania zdalnego otrzymały na wskazany adres specjalny pakiet wyborczy. Jego zawartość stanowiły karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, koperta zwrotna oraz instrukcja.

Termin zwrotu swojego głosu mija w piątek 26 czerwca o godzinie 23:59. Wyborca głosujący korespondencyjnie oddaje głos na karcie do głosowania, umieszcza ją w kopercie z napisem "Koperta na kartę do głosowania", którą zakleja. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania wyborca wkłada do koperty zwrotnej. Na kopercie zwrotnej umieszczony musi być adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.

To jednak nie koniec dokumentów, które należy umieścić w kopercie zwrotnej. Wyborca musi pamiętać jeszcze o oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu, gdzie umieszczone muszą być dane wyborcy: imię i nazwisko, numer PESEL, własnoręczny podpis. Kopertę z kompletem dokumentów należy wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej znajdującej się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić