o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
A. M.
|

Wybory 2020. Nie mogą zagłosować w II turze. Opisali, co się dzieje. Są rozgoryczeni

3
Podziel się

Rodzice, którzy przebywają ze swoimi pociechami w Centrum Zdrowia Dziecka, nie mogą zagłosować w drugiej turze wyborów prezydenckich - informuje "Fakt". Okazuje się, że nikt nie zatroszczył się o utworzenie tam komisji wyborczej, a z powodu pandemii nie mogą opuścić budynku. W takiej sytuacji znalazło się ok. 300 osób.

Wybory 2020. Nie mogą zagłosować w II turze. Opisali, co się dzieje. Są rozgoryczeni
Nie będą mogli zagłosować w wyborach. W Centrum Zdrowia Dziecka nie utworzono komisji (PAP, Piotr Nowak)
bECBJHGZ

Z powodu pandemii sytuacja jest wyjątkowo trudna. Rodzice dzieci znajdujących się w Centrum Zdrowia Dziecka nie mogą opuścić budynku, a tym samym oddać głosu w wyborach prezydenckich. Takich osób jest obecnie w szpitalu ok. 300.

O frustrującej sytuacji poinformowała media jedna z matek. Kobieta napisała list do "Faktu", gdzie opowiada o problemie ze szczegółami. Pani Kinga została dziś przyjęta z dzieckiem na szpitalny oddział. Wzięła ze sobą zaświadczenie, umożliwiające jej oddanie głosu poza miejscem zameldowania.

Okazało się, że i tak nie będzie mogła oddać głosu. Ośrodek nie utworzył obwodowej komisji wyborczej, choć miał taki obowiązek. Ze względu na nowe zasady, wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa osoby, które znalazły się w środku, nie będą mogły go opuścić w celu oddania głosu.

bECBJHHb

Nieutworzenie komisji w Centrum Zdrowia Dziecka jest wbrew przepisom. W Kodeksie wyborczym widnieje przepis, który wprowadza taki obowiązek, gdy w jednym z wymienionych typów ośrodków przebywa co najmniej 15 wyborców. W tym przypadku to aż około 300 osób.

Komisarz wyborczy tworzy odrębny obwód głosowania w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym oraz w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, jeżeli w dniu wyborów będzie w nim przebywać co najmniej 15 wyborców. Nieutworzenie obwodu jest możliwe wyłącznie w uzasadnionych przypadkach na wniosek osoby kierującej daną jednostką - czytamy w Kodeksie wyborczym.

Pozostaje protest wyborczy. Osoby przebywające w Centrum Zdrowia Dziecka nie wezmą udziału w wyborach. W takiej sytuacji bądź w przypadku innych nieprawidłowości warto skorzystać z protestu wyborczego lub zgłosić się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

bECBJHHh
Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Twój głos może być nieważny. Zobacz, jak poprawnie zagłosować
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECBJHHC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Tadeusz
rok temu
Kto dał Wam prawo do kłamstwa?
Mania
rok temu
To niemożliwe. Moja mama jest od 3 dni w jednym z podwarszawskich szpitali. Od czwartku był prowadzony spis osób, które chcą głosować. Dziś od rana zaglądali do jej sali, żeby przewieźć na wózku do komisji wyborczej. Czekali, żeby kroplówka się skończyła i bez problemu oddała głos. Wszystko było dopięte na ostatni guzik.
Siema
rok temu
Sciema
bECBJHHD
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić