Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie. Zagraniczne media komentują wyniki pierwszej tury

315
Podziel się:

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Według sondaży exit poll, z wynikiem 41,8 procent poparcia zwyciężył Andrzej Duda, a 30,4 proc. zdobył Rafał Trzaskowski. Procesowi elekcyjnemu bacznie przyglądają się również media zagraniczne, które przedstawiły swoje pierwsze komentarze. Głównie prezentują one walkę wyborczą jako spór "liberalizmu" z "eurosceptycznym konserwatyzmem".

W drugiej turze zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski
W drugiej turze zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski (PAP)

Znamy wstępne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Według sondażu Ipsos dla TVN24, w drugiej turze, zaplanowanej na 12 lipca, spotkają się kandydat Zjednoczonej Prawicy, Andrzej Duda, oraz Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej.

Zagraniczne media publikują pierwsze komentarze wyników wyborów. Według brytyjskiego "Guardiana" w drugiej turze możemy spodziewać się walki "łeb w łeb" między "liberalnym" kandydatem KO oraz "konserwatywnym" Dudą.

Dziennikarze Guardiana skupili się na eurosceptycznym i "homofobicznym" przekazie kierowanym przez urzędującego prezydenta, twierdząc, że druga tura wyborów będzie starciem między dwoma wizjami Polski.

Od zdobycia władzy w 2015 roku, PiS wprowadza Polskę na kurs kolizyjny z Brukselą w związku z niszczeniem demokracji i rządów prawa. Po zwycięstwie w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych, wygrana Dudy zapewni jego partii wolną rękę na najbliższe lata - napisał "The Guardian".

Czytaj także:

Zagraniczne media o wyborach w Polsce

Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" skupił się na wynikach innych wyborców, zauważając m.in. "dobry wynik nacjonalisty", Krzysztofa Bosaka, który "zaatakował Dudę z prawej strony". Zauważył też niezły rezultat Szymona Hołowni, a także odnotował bardzo wysoką frekwencję.

"FAZ" zauważył też optymizm u Rafała Trzaskowskiego, który może "zmienić Polskę z góry, a nie z dołu".

Rosyjski "Kommiersant" nawiązał do bardzo dobrego wyniku Rafała Trzaskowskiego w stosunku do sondaży dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Jak zauważyła gazeta, dzięki epidemii koronawirusa i konfliktom politycznym, KO mogło zmienić kandydata na bardziej popularnego.

Teraz, sądząc po sondażach, Rafał Trzaskowski ma szansę wyprzedzić Andrzeja Dudę w drugiej turze - podaje "Kommiersant"

Podobnie jak "The Guardian" również portal France24 skupiał się przede wszystkim na konsekwencjach dla relacji Polski z Unią Europejską. Według francuskiej strony, wynik drugiej tury "może zmienić stosunki UE z Polską na lata".

Wynik liberalnego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, będzie kluczowy, jeśli chodzi o możliwość dalszego wprowadzania konserwatywnych reform przez rządzących nacjonalistów z PiS, takich jak podważanie niezależności sądów. - napisało France24.

Znaczenie wyborów prezydenckich dla polityki międzynarodowej akcentuje też agencja Reutera, która wskazuje na możliwość wetowania ustaw, nadające polskiej głowie państwa duże znaczenie.

Duda był długo postrzegany jako wyraźny faworyt do wygrania wyborów, ale niektóre ostatnie sondaże pokazywały, że Trzaskowski może wygrać drugą turę - komentuje Reuter

Zobacz także: Wyniki wyborów 2020. Aleksander Kwaśniewski o wyniku Andrzeja Dudy. "Tam wewnątrz jest duży zawód"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(315)
kroki
2 lata temu
pisanie prawdy nazywacie hejtem prawda to prawda niestety niektórzy beda ranni
Polak
2 lata temu
nie ma co się dziwić ze wsi ludzie są ciemni żyją tylko w swoim świecie, Na wsi!!!!
Patriota
2 lata temu
Boże chroń Polskę przed Trzaskowskim.
Patriota
2 lata temu
Polacy bądźcie rozsądni nie pozwólcie by PO rozgrabilo Polskę i oddalo Niemcom i Rosji, nasi dziadkowie walczyli o wolność i przelewali krew a PO bez mrugnięcia okiem oddaloby Polskę . Andrzej Duda to prawdziwy patriota i Polak ,to Jemu należy się ta prezydentura
Maniek
2 lata temu
Skoro unia jest taka cacy, to czemu Brytyjczycy tak z niej uciekali?
nemo77
2 lata temu
Nic dziwnego, że tak piszą! W głównych mediach na Zachodzie konserwatywnego dziennikarstwa już nie ma! Na lewo marsz!!!
Jdhd
2 lata temu
Zaczęło strasznie Unią. Napewno polepszy stosunki haha droższy prąd i uchodźcy i na wszystko się godzenie.
Krzysztof K.
2 lata temu
Kogo chcecie? Prezydenta dla polskich dzieci, czy prezydenta dla elgiebetonu?
Julka
2 lata temu
Proszę głosujcie na Dudę. Tylko tak możemy pozostać Polakami6z własną kultura, przeszłością i przyszłością
Gość
2 lata temu
Głosując na Trzaskowskiego to głosujesz na następny rozbiór Polski. Pod stołem łapówki dla jednostek , żeby Polska nie powiedziała NIE jak obce kraje plują Jej w twarz i gdy krytykują i obrzucają obelgami. To również pogorszenie bytu dla zwykłego obywatela. Przez te ostatnie 5 lat poprawiło się znacznie w Polsce , zwykły obywatel nie żyje na skraju ubóstwa . Oczywiście jest jeszcze dużo do zrobienia więc pozwólmy panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie kontynuować jego dobra pracę . Teraz mówimy częściej NIE zagranicy jeśli to nie jest dobre dla Polski i Polaków ,coraz częściej możemy iść z podniesiona głową . Chociaż nie ze wszystkimi poglądami obecnego prezydenta się zgadzam ale ten prezydent stara się dbać o dobro wszystkich Polaków nie tylko elit... Więc wielkie Tak dla prezydenta Andrzeja Dudy
stiv
2 lata temu
Duda przykro , ale musisz sobie odpocząć. Zaczyna ci się wszystko mylić.Np. Konfederacja z PiSem
Baron
2 lata temu
Zdecydowanie BUDAPESZT !!!
Kanio
2 lata temu
Cudze Chwalicie Swego Nie Znacie !
dość
2 lata temu
Jak to jest ? Znajomy ciągle "nadaje" na Niemców, ale wszystkie jego dzieci pracują w Volkswagenie .... Patriotycznie byłoby bojkotować te firmy i nie zatrudniać się tam.....Wzywam do bojkotu....i to nie tylko w stosunku w firm Niemieckich.. także z innych obcych krajów. Niechaj zwycięża polskość...niech żyje patriotyzm..Nie kupujcie ich towarów i nie pracujcie dla nich. Nie będzie się nam tu panoszył w obcym języku !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić