Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Wybory prezydenckie. Zagraniczne media komentują wyniki pierwszej tury

522

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Według sondaży exit poll, z wynikiem 41,8 procent poparcia zwyciężył Andrzej Duda, a 30,4 proc. zdobył Rafał Trzaskowski. Procesowi elekcyjnemu bacznie przyglądają się również media zagraniczne, które przedstawiły swoje pierwsze komentarze. Głównie prezentują one walkę wyborczą jako spór "liberalizmu" z "eurosceptycznym konserwatyzmem".

W drugiej turze zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski
W drugiej turze zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski (PAP)

Znamy wstępne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Według sondażu Ipsos dla TVN24, w drugiej turze, zaplanowanej na 12 lipca, spotkają się kandydat Zjednoczonej Prawicy, Andrzej Duda, oraz Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej.

Zagraniczne media publikują pierwsze komentarze wyników wyborów. Według brytyjskiego "Guardiana" w drugiej turze możemy spodziewać się walki "łeb w łeb" między "liberalnym" kandydatem KO oraz "konserwatywnym" Dudą.

Dziennikarze Guardiana skupili się na eurosceptycznym i "homofobicznym" przekazie kierowanym przez urzędującego prezydenta, twierdząc, że druga tura wyborów będzie starciem między dwoma wizjami Polski.

Od zdobycia władzy w 2015 roku, PiS wprowadza Polskę na kurs kolizyjny z Brukselą w związku z niszczeniem demokracji i rządów prawa. Po zwycięstwie w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych, wygrana Dudy zapewni jego partii wolną rękę na najbliższe lata - napisał "The Guardian".

Czytaj także:

Zagraniczne media o wyborach w Polsce

Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" skupił się na wynikach innych wyborców, zauważając m.in. "dobry wynik nacjonalisty", Krzysztofa Bosaka, który "zaatakował Dudę z prawej strony". Zauważył też niezły rezultat Szymona Hołowni, a także odnotował bardzo wysoką frekwencję.

"FAZ" zauważył też optymizm u Rafała Trzaskowskiego, który może "zmienić Polskę z góry, a nie z dołu".

Rosyjski "Kommiersant" nawiązał do bardzo dobrego wyniku Rafała Trzaskowskiego w stosunku do sondaży dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Jak zauważyła gazeta, dzięki epidemii koronawirusa i konfliktom politycznym, KO mogło zmienić kandydata na bardziej popularnego.

Teraz, sądząc po sondażach, Rafał Trzaskowski ma szansę wyprzedzić Andrzeja Dudę w drugiej turze - podaje "Kommiersant"

Podobnie jak "The Guardian" również portal France24 skupiał się przede wszystkim na konsekwencjach dla relacji Polski z Unią Europejską. Według francuskiej strony, wynik drugiej tury "może zmienić stosunki UE z Polską na lata".

Wynik liberalnego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, będzie kluczowy, jeśli chodzi o możliwość dalszego wprowadzania konserwatywnych reform przez rządzących nacjonalistów z PiS, takich jak podważanie niezależności sądów. - napisało France24.

Znaczenie wyborów prezydenckich dla polityki międzynarodowej akcentuje też agencja Reutera, która wskazuje na możliwość wetowania ustaw, nadające polskiej głowie państwa duże znaczenie.

Duda był długo postrzegany jako wyraźny faworyt do wygrania wyborów, ale niektóre ostatnie sondaże pokazywały, że Trzaskowski może wygrać drugą turę - komentuje Reuter

Zobacz także: Wyniki wyborów 2020. Aleksander Kwaśniewski o wyniku Andrzeja Dudy. "Tam wewnątrz jest duży zawód"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić