Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie. Zagraniczne media komentują wyniki pierwszej tury

312
Podziel się

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Według sondaży exit poll, z wynikiem 41,8 procent poparcia zwyciężył Andrzej Duda, a 30,4 proc. zdobył Rafał Trzaskowski. Procesowi elekcyjnemu bacznie przyglądają się również media zagraniczne, które przedstawiły swoje pierwsze komentarze. Głównie prezentują one walkę wyborczą jako spór "liberalizmu" z "eurosceptycznym konserwatyzmem".

W drugiej turze zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski
W drugiej turze zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski (PAP)
bCFVwDHF

Znamy wstępne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Według sondażu Ipsos dla TVN24, w drugiej turze, zaplanowanej na 12 lipca, spotkają się kandydat Zjednoczonej Prawicy, Andrzej Duda, oraz Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej.

Zagraniczne media publikują pierwsze komentarze wyników wyborów. Według brytyjskiego "Guardiana" w drugiej turze możemy spodziewać się walki "łeb w łeb" między "liberalnym" kandydatem KO oraz "konserwatywnym" Dudą.

Dziennikarze Guardiana skupili się na eurosceptycznym i "homofobicznym" przekazie kierowanym przez urzędującego prezydenta, twierdząc, że druga tura wyborów będzie starciem między dwoma wizjami Polski.

bCFVwDHH

Od zdobycia władzy w 2015 roku, PiS wprowadza Polskę na kurs kolizyjny z Brukselą w związku z niszczeniem demokracji i rządów prawa. Po zwycięstwie w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych, wygrana Dudy zapewni jego partii wolną rękę na najbliższe lata - napisał "The Guardian".

Czytaj także:

Zagraniczne media o wyborach w Polsce

Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" skupił się na wynikach innych wyborców, zauważając m.in. "dobry wynik nacjonalisty", Krzysztofa Bosaka, który "zaatakował Dudę z prawej strony". Zauważył też niezły rezultat Szymona Hołowni, a także odnotował bardzo wysoką frekwencję.

"FAZ" zauważył też optymizm u Rafała Trzaskowskiego, który może "zmienić Polskę z góry, a nie z dołu".

bCFVwDHN

Rosyjski "Kommiersant" nawiązał do bardzo dobrego wyniku Rafała Trzaskowskiego w stosunku do sondaży dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Jak zauważyła gazeta, dzięki epidemii koronawirusa i konfliktom politycznym, KO mogło zmienić kandydata na bardziej popularnego.

Teraz, sądząc po sondażach, Rafał Trzaskowski ma szansę wyprzedzić Andrzeja Dudę w drugiej turze - podaje "Kommiersant"

Podobnie jak "The Guardian" również portal France24 skupiał się przede wszystkim na konsekwencjach dla relacji Polski z Unią Europejską. Według francuskiej strony, wynik drugiej tury "może zmienić stosunki UE z Polską na lata".

Wynik liberalnego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, będzie kluczowy, jeśli chodzi o możliwość dalszego wprowadzania konserwatywnych reform przez rządzących nacjonalistów z PiS, takich jak podważanie niezależności sądów. - napisało France24.

bCFVwDHO

Znaczenie wyborów prezydenckich dla polityki międzynarodowej akcentuje też agencja Reutera, która wskazuje na możliwość wetowania ustaw, nadające polskiej głowie państwa duże znaczenie.

Duda był długo postrzegany jako wyraźny faworyt do wygrania wyborów, ale niektóre ostatnie sondaże pokazywały, że Trzaskowski może wygrać drugą turę - komentuje Reuter

Zobacz także: Wyniki wyborów 2020. Aleksander Kwaśniewski o wyniku Andrzeja Dudy. "Tam wewnątrz jest duży zawód"

bCFVwDIi
KOMENTARZE
(312)
Rita
5 dni temu
Zagraniczne znaczy niemieckie?
Bunis
5 dni temu
nie mów że nie wiesz że jak zagłosujesz na AD to głosujesz na JK
Heh
4 dni temu
Słuchajcie dalej Niemców i Ruskich oni naprawde chcą dla nas dobrze! Jak w 1939!!
bCFVwDIj
ja1
5 dni temu
wybrexitowany guardian je3st w fazie totalnego zakompleksienia.
Gkds
4 dni temu
Polska musi być Polska. Nikomu z zewnątrz nie pozwólmy rządzić nami. Narcyzm bijący z Brukseli może tylko poniżać Polskę. Nie dajmy się Polacy. Jesteśmy więcej warci niż oni myślą. Czas już im to pokazać. Przestaną Polakami poniewierać. Przestaniemy być tania siła robocza. Jesteśmy wielkim krajem ludzi pracowitych, wykształconych i fachowców w różnych dziedzinach życia. Oni to wiedzą. Boją się nas. Dlatego rękę trzymają nad nami jak czapę abyśmy za wysoko nie urosli. Nie dajmy się. Ceńmy się jako naród Polski, który ma mieć równe prawa w wspólnej Europie.
Najnowsze komentarze (312)
Patriota
4 dni temu
Polacy bądźcie rozsądni nie pozwólcie by PO rozgrabilo Polskę i oddalo Niemcom i Rosji, nasi dziadkowie walczyli o wolność i przelewali krew a PO bez mrugnięcia okiem oddaloby Polskę . Andrzej Duda to prawdziwy patriota i Polak ,to Jemu należy się ta prezydentura
Maniek
4 dni temu
Skoro unia jest taka cacy, to czemu Brytyjczycy tak z niej uciekali?
nemo77
4 dni temu
Nic dziwnego, że tak piszą! W głównych mediach na Zachodzie konserwatywnego dziennikarstwa już nie ma! Na lewo marsz!!!
Jdhd
4 dni temu
Zaczęło strasznie Unią. Napewno polepszy stosunki haha droższy prąd i uchodźcy i na wszystko się godzenie.
Krzysztof K.
4 dni temu
Kogo chcecie? Prezydenta dla polskich dzieci, czy prezydenta dla elgiebetonu?
Julka
4 dni temu
Proszę głosujcie na Dudę. Tylko tak możemy pozostać Polakami6z własną kultura, przeszłością i przyszłością
Gość
4 dni temu
Głosując na Trzaskowskiego to głosujesz na następny rozbiór Polski. Pod stołem łapówki dla jednostek , żeby Polska nie powiedziała NIE jak obce kraje plują Jej w twarz i gdy krytykują i obrzucają obelgami. To również pogorszenie bytu dla zwykłego obywatela. Przez te ostatnie 5 lat poprawiło się znacznie w Polsce , zwykły obywatel nie żyje na skraju ubóstwa . Oczywiście jest jeszcze dużo do zrobienia więc pozwólmy panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie kontynuować jego dobra pracę . Teraz mówimy częściej NIE zagranicy jeśli to nie jest dobre dla Polski i Polaków ,coraz częściej możemy iść z podniesiona głową . Chociaż nie ze wszystkimi poglądami obecnego prezydenta się zgadzam ale ten prezydent stara się dbać o dobro wszystkich Polaków nie tylko elit... Więc wielkie Tak dla prezydenta Andrzeja Dudy
stiv
4 dni temu
Duda przykro , ale musisz sobie odpocząć. Zaczyna ci się wszystko mylić.Np. Konfederacja z PiSem
bCFVwDIb
Baron
4 dni temu
Zdecydowanie BUDAPESZT !!!
Kanio
4 dni temu
Cudze Chwalicie Swego Nie Znacie !
dość
4 dni temu
Jak to jest ? Znajomy ciągle "nadaje" na Niemców, ale wszystkie jego dzieci pracują w Volkswagenie .... Patriotycznie byłoby bojkotować te firmy i nie zatrudniać się tam.....Wzywam do bojkotu....i to nie tylko w stosunku w firm Niemieckich.. także z innych obcych krajów. Niechaj zwycięża polskość...niech żyje patriotyzm..Nie kupujcie ich towarów i nie pracujcie dla nich. Nie będzie się nam tu panoszył w obcym języku !
dość
4 dni temu
Wszyscy z opozycji powinni się zjednoczyć i oddać swoje głosy dla Pana Trzaskowskiego....Życzę mu wygranej !!!!!!!!!!!
prezydent
4 dni temu
Niech każdy sobie rozważy co miał za PO w kieszeni a co za PIS. Czy jak wygra Trzask zniknie znienawidzony Kościół? Na pewno nie, za to, zniknie na 100% kasa z Waszych kieszeni. Teraz na rękę kandydatom z opozycji aby przekazać głosy Trzaskowi bo byc może będa rozpisane nowe wybory parlamentarne wcześniej i jest szansa na zyskanie w parlamencie przez opozycje większości
prezydent
4 dni temu
Trzask nie umie rządzić-kłamie. W Warszawie 3 podwyżka za śmieci się szykuje+podwyżka podatku od nieruchomości. Nie wypłaca zasądzonych pieniędzy wyrzuconym lokatorom w aferze z przejmowaniem kamienic-a obiecuje,że będzie najsłabszych bronił. Nie pamieta ,że głosowal przeciw obniżeniu wieku emerytalnemu-to dopiero DŁUGOPIS. W pierwszym dniu jako prez W-wy stwierdził , że nie może zrealizowac obietnic bo rząd mu nie dał kasy na to . Człowiek który ma reprezentować cały kraj?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić