Sensacja archeologiczna. Odkrycie na plaży w Hiszpanii

109

Naukowcy z Uniwersytetu w Kadyksie dokonali wyjątkowego odkrycia. Pod wydmami hiszpańskiej plaży znaleźli doskonale zachowany starożytny rzymski kompleks łaźni.

Sensacja archeologiczna. Odkrycie na plaży w Hiszpanii
Pod wydmami hiszpańskiej plaży znaleziono doskonale zachowany starożytny rzymski kompleks łaźni. (University of Cadiz)

Naukowcy z Uniwersytetu w Kadyksie (UCA) w południowo-zachodniej Hiszpanii odkryli doskonale zachowane łaźnie rzymskie w pobliżu nadmorskiej miejscowości Canos de Meca w Andaluzji. Rozległy kompleks rozciąga się na około 2,5 akra, a ściany łaźni mają niemal 4 metry wysokości.

W pobliżu łaźni znaleziono także czerwony, biały i czarny tynk oraz marmur, co sugeruje, że łaźnie były bogato zdobione. Naukowcy z Uniwersytetu w Kadyksie, którzy prowadzili wykopaliska, nazywają znalezisko "wyjątkowym" i szacują, że pochodzi ono z V wieku n.e.

Jak twierdzą eksperci, istnienie tak dużego kompleksu łaźni sugeruje, że mógł on być bardziej znaczącym ośrodkiem w Cesarstwie Rzymskim, niż wcześniej sądzono.

W pobliskich wykopaliskach na przylądku Trafalgar w Andaluzji znaleziono co najmniej siedem rzymskich basenów solnych o głębokościach od 1,5 do niemal 2 metrów. Akweny były używane do przechowywania żywności.

W tym samym miejscu odkryto również nienaruszony prehistoryczny grobowiec mający ok. 4 tys. lat. W środku odnaleziono szczątki kilku osób.

To jest wspaniałe odkrycie - podkreśla Patricia del Pozo, minister kultury Andaluzji i dodaje, że wykopaliska udowodniły, że region był "niezwykle atrakcyjnym obszarem dla wszystkich typów cywilizacji, dzięki czemu jego historia jest tak niezwykła".
Zobacz także: Grobowce sprzed 4 tysięcy lat. Bezcenne odkrycie archeologów w Egipcie
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić