o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Wyniki wyborów 2020. Będzie III tura? Czy to możliwe?

193
Podziel się

Niewielka różnica między wynikami obu kandydatów w II turze wyborów może sprawić, że dojdzie do protestów, które będzie rozstrzygał Sąd Najwyższy. Sędzia Wojciech Hermeliński mówi o możliwości powtórzenia wyborów, czyli o prawdopodobnej III turze.

Wyniki wyborów 2020. Będzie III tura? Czy to możliwe?
Czy III tura wyborów jest możliwa? (Getty Images)
bEstwbQl

Wybory 2020. Będzie III tura wyborów?

Różnica między wynikami Andrzeja Dudy a Rafała Trzaskowskiego, jakie kandydaci zdobyli w II turze wyborów prezydenckich 2020 - według sondażu late poll od Ipsos - jest niewielka. Może dojść do protestów, które będzie musiał rozstrzygać Sąd Najwyższy. Jedną z przyczyn protestów może był np. niedostarczenie na czas pakietów wyborczych do głosowania korespondencyjnego.

bEstwbQn

Sędzia Wojciech Hermeliński odniósł się do wyników wyborów z II tury, znanych na razie tylko z sondażu late poll. PKW poda wynik w poniedziałek lub we wtorek.

Ta różnica głosów może być niewielka, a liczba protestów z uwagi m.in. właśnie na brak dostarczenia pakietów wyborczych może być duża. Sąd Najwyższy będzie to oceniać. Sąd musi stanąć na wysokości zadania i uczciwie tę sprawę rozstrzygnąć. Mam nadzieję, że tak będzie - powiedział sędzia Hermeliński.

III tura wyborów prezydenckich 2020 jest możliwa

Niedostarczenie pakietu wyborczego jest podstawą do złożenia protestu, podobnie jak brak możliwości przekazania koperty zwrotnej z głosem do ambasady. "Konsulaty bezpośrednio nie chciały przyjmować pakietów wyborczych, tylko domagały się, aby robili to kurierzy lub miejscowa poczta" - mówił, cytowany przez "Onet" Wojciech Hermeliński.

bEstwbQt

Na złożenie protestów wyborczych jest 3 dni od daty podania oficjalnych wyników przez PKW. Na ich rozpatrzenie Sąd Najwyższy ma 21 dni. "Potem ostatecznie wydaje uchwałę w pełnym składzie, którą ogłasza najpóźniej tego dwudziestego pierwszego dnia. Prawdopodobnie będzie to tuż przed 6 sierpnia. Tego dnia mija kadencja obecnego prezydenta" - zauważa w rozmowie z "Onetem" Wojciech Hermeliński. Dodaje też, że jeśli zdarzyłoby się tak, że do 6 sierpnia nie pojawi się wspomniana uchwałą, zdaniem większości teoretyków, wybory trzeba będzie powtórzyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEstwbQO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(193)
stanisław
rok temu
No tak ale co robić z pacjentami Domów Opieki i Domów Spokojnej Starości co to na czas wyborów cudownie odzyskali zdrowie i w 100% patriotycznie głosowali.
dupa
rok temu
wybory w starym stylu jak za STALINA KTOliczy glosy ten wygrywa
Jan
rok temu
Co mówił pseudo prezydent przed wyborami, jak przegra to będzie się odwoływał. To o co chodzi?
bEstwbQP
Tomek
rok temu
Wygralo mniejsze zlo....Powiem tak moimzdaniem glosowanie powinno byc tylko w Polsce...Wyjechales na stale czy do pracy czy na wczasy...Twoja strata...glosowanie powinno byc tylko w Polsce...a Polonia z roznych krajow zyje tam to niech zyje i niech nie wybiera nam Prezydenta bo to my pozniej zyjemy pod jego "wladza"a oni maja wladze danego kraju w ktorym mieszkaja....a tak na marginesie to wybory zagranica tez napewno duzo kosztuja by je przeprowadzic....
j23
rok temu
teraz wiemy co to demencja
morus
rok temu
Żadnych trzecich wyborów , głosowałem na Trzaskowskiego i przegrałem ... trzeba sie pogodzic bo taka jest demokracja. Duda wygrał i koniec.
cywilizacja
rok temu
3 ReformZ sadownictwa mowy nienawisci klamstwa i hipokryzji TAK BEDZIE
123
rok temu
Jaka III tura, PiS z Dudą, protesty stłamszą w zarodku, zaraz ocenzurują internet, i nie będzie żadnych zgromadzeń, zbliżamy się wielkimi krokami do KRLD.
xxxx
rok temu
Czyli będzie tyle tur , żeby Duda przegrał ? Czy jak w trzeciej turze wyniki będą odwrotne , to będzie czwarta tura ? Czy wtedy już będzie ok ? Tak z ciekawości pytam :)
2222
rok temu
Zwolenników trzeciej tury trzeba rozesłać do miejsc z których są sterowani: Putinowców do Rosji,Sorosowców do Izraela, Merkelowców do Niemiec, Własowców do Ukrainy, LGBT do Brukseli i będzie spokój. Dobrze też by było podziękować za porady Pani Mosbacher, Niesz miesza w garku we własnej kuchni a nie w polskiej polityce
Basia
rok temu
Czyli co,będzie szopka póki po nie wygra?;A potem już cacy,bez protestów itd? Pogódcie się z wynikami demokratycznych wyborów
wer
rok temu
Dojdzie gdy sąd okaże się nieudolny.
Sasza
rok temu
Smutne. Polacy mieli szansę wrócić do normalności i nie skorzystali z niej. Długopis wygrał i w dowód wdzięczności podpisze wszystko, co mu każą. Smutne.
bEstwbQH
peło
rok temu
Wybory wyborami, demokracja demokracją, ale racja musi być po naszej stronie!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić