Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|
aktualizacja

Wyrasta na głowach i zamienia w zombie. Ten grzyb rośnie w polskich lasach

14
Podziel się:

Przedstawiciele Lasów Państwowych przekazali w sieci ciekawostkę dotyczącą nietypowego pasożyta. Grzyb maczużnik to prawdziwy przestępca w świecie natury. Wyrasta owadom na głowach i zamienia je... w zombie. Można go spotkać w polskich lasach!

Wyrasta na głowach i zamienia w zombie. Ten grzyb rośnie w polskich lasach
Wyrasta zwierzętom na głowach i zamienia w zombie. Ten grzyb rośnie w polskich lasach (Lasy Państwowe, Twitter, M. Scelina)

Natura potrafi zaskakiwać! Choć mogłoby się wydawać, że takie rzeczy dzieją się tylko w filmach, leśne życie wciąż skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest niebezpieczny grzyb, który wyrasta owadom na głowach po wcześniejszym zainfekowaniu. Jak informują leśnicy jego pełna nazwa to Ophiocordyceps ditmarii, inaczej maczużnik.

Pasożytniczy grzyb to kuzyn Ophiocordyceps unilateralis, który dopada mrówki i rozwija się w nich. Następnie przejmuje nad owadem kontrolę, zamieniając go w "zombie". Podobnie działa maczużnik, którego możemy znaleźć w Polsce.

Ten leśny potwór rozwija się w ciele swojej ofiary, na przykład osy. Początkowo jej nie zabija. Rozrasta się powoli, przejmując kontrolę i zmieniając zachowanie owada, który opuszcza gniazdo, by umrzeć. Następnie maczużnik wyrasta z głowy swojej ofiary, a następnie uwalnia zarodniki. Wszystko po to, by móc zakażać kolejne leśne żyjątka.

Grzyb z horroru. Zmienia owady w zombie

Jak informują Lasy Państwowe, jest to stosunkowo rzadki grzyb. Nie do końca da się przewidzieć miejsce jego występowania, zwłaszcza, że infekuje owady latające.

To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, nie występujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć - informują leśnicy na Twitterze.

Grzyby pasożytnicze to tzw. organizmy cudzożywne. Oznacza to, że pobierają substancje odżywcze z innych organizmów takich jak rośliny, zwierzęta czy wspomniane owady. Szukają żywicieli, z których czerpią wszystko, czego potrzebują do życia.

Opisywany pasożyt rozsiewa komórki wewnątrz swojej ofiary. Jej organy zamienia w cukry, dzięki czemu grzyb sam się rozwija. Zachowanie leśny rozbójnik kontroluje poprzez sieci, które otaczają mięśnie. W ten sposób kontrolują ciało swojego żywiciela, jak podaje "Nauka w Polsce".

Zobacz także: Lasy Państwowe pochwaliły się znaleziskami w lesie. Te grzyby rozpozna tylko prawdziwy ekspert
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Nick
6 dni temu
Last of us:)
Nie ma mnie
1 tyg. temu
Ludzią też wyrastają ale u nas na Wiejskiej mają swoje gniazdo i widać tylko po czynach zainfekowanego osobnika ludzkiego 🤣🤣🤣
Rde
1 tyg. temu
Dobrze,że ludziom na głowach nie wyrastają...
wierzący
1 tyg. temu
Mam nadzieję, że Jezus Chrystus zbawił tego owada, nawet z grybem.
Młody
1 tyg. temu
Wysoko postawieni szamani znali te grzyby od tysiącleci. Nie wiem jak Wy ale ja w zachowaniu tego grzyba odnajduje co najmniej kilka ustrojów. Socjalizm, komunizm, nazizm, faszyzm oraz kapitalizm i demokrację. Taki to polityczny grzyb
Kaszub
1 tyg. temu
Tak wrosła w Polskę w 2007 roku Platforma. Żarła, aż jej się ulewało. Cudem w 2015 Polska pozbyła się pasożyta.
Leszy
1 tyg. temu
Mowa tu o Maczużniku !!! tak apropo
pat
1 tyg. temu
Ja się pytam czy jest jadalny i czy nie jest pod ochroną bo czasy ciężkie...
Olaola
1 tyg. temu
POdgrzybki ha ha ha
leo
1 tyg. temu
Grzybem jest też pis wysysa wszystko
Gdgd
1 tyg. temu
Gdyby faktycznie grzyb "kontrolowal" ofiare nie dopuscil by do ucieczki z ula i tam zainfekowal na wielka skale...tymczasem to zwykly mimowolny paraliz wywolany infekcja grzybicza a nie "kontrolowanie"
Cała
1 tyg. temu
Wiejska jest nim zainfekowana.
Jedzenie
1 tyg. temu
grzybów zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Grzyby zawierają ogromne ilości metali ciężkich i pierwiastków radioaktywnych.
Opinia
1 tyg. temu
no to ciekawe, proszę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić