aktualizacja 

Wyrasta na głowach i zamienia w zombie. Ten grzyb rośnie w polskich lasach

23

Przedstawiciele Lasów Państwowych przekazali w sieci ciekawostkę dotyczącą nietypowego pasożyta. Grzyb maczużnik to prawdziwy przestępca w świecie natury. Wyrasta owadom na głowach i zamienia je... w zombie. Można go spotkać w polskich lasach!

Wyrasta na głowach i zamienia w zombie. Ten grzyb rośnie w polskich lasach
Wyrasta zwierzętom na głowach i zamienia w zombie. Ten grzyb rośnie w polskich lasach (Lasy Państwowe, Twitter, M. Scelina)

Natura potrafi zaskakiwać! Choć mogłoby się wydawać, że takie rzeczy dzieją się tylko w filmach, leśne życie wciąż skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest niebezpieczny grzyb, który wyrasta owadom na głowach po wcześniejszym zainfekowaniu. Jak informują leśnicy jego pełna nazwa to Ophiocordyceps ditmarii, inaczej maczużnik.

Pasożytniczy grzyb to kuzyn Ophiocordyceps unilateralis, który dopada mrówki i rozwija się w nich. Następnie przejmuje nad owadem kontrolę, zamieniając go w "zombie". Podobnie działa maczużnik, którego możemy znaleźć w Polsce.

Ten leśny potwór rozwija się w ciele swojej ofiary, na przykład osy. Początkowo jej nie zabija. Rozrasta się powoli, przejmując kontrolę i zmieniając zachowanie owada, który opuszcza gniazdo, by umrzeć. Następnie maczużnik wyrasta z głowy swojej ofiary, a następnie uwalnia zarodniki. Wszystko po to, by móc zakażać kolejne leśne żyjątka.

Grzyb z horroru. Zmienia owady w zombie

Jak informują Lasy Państwowe, jest to stosunkowo rzadki grzyb. Nie do końca da się przewidzieć miejsce jego występowania, zwłaszcza, że infekuje owady latające.

To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, nie występujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć - informują leśnicy na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Grzyby pasożytnicze to tzw. organizmy cudzożywne. Oznacza to, że pobierają substancje odżywcze z innych organizmów takich jak rośliny, zwierzęta czy wspomniane owady. Szukają żywicieli, z których czerpią wszystko, czego potrzebują do życia.

Opisywany pasożyt rozsiewa komórki wewnątrz swojej ofiary. Jej organy zamienia w cukry, dzięki czemu grzyb sam się rozwija. Zachowanie leśny rozbójnik kontroluje poprzez sieci, które otaczają mięśnie. W ten sposób kontrolują ciało swojego żywiciela, jak podaje "Nauka w Polsce".

Zobacz także: Lasy Państwowe pochwaliły się znaleziskami w lesie. Te grzyby rozpozna tylko prawdziwy ekspert
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić