o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Karolina Woźniak
|

Wysadzą most w Pilchowicach dla "filmowej zabawy"? Jest pismo do Mateusza Morawieckiego

35
Podziel się

Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, postanowił zwrócić się do premiera Mateusza Morawieckiego. Polityk napisał list, w którym poruszył temat wyburzania mostu w Pilchowicach.

Wysadzą most w Pilchowicach dla "filmowej zabawy"? Jest pismo do Mateusza Morawieckiego
(Getty Images)
bEqoygpx

O moście w Pilchowicach zrobiło się głośno po tym, jak do mediów trafiła informacja, że ma on zostać zburzony na potrzeby filmu "Mission Impossible". W sieci zawrzało. Powstawały wydarzenia i petycje, żeby nie wyburzać tej 111-letniej konstrukcji.

Głos w tej sprawie postanowił zabrać prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak. W liście do Mateusza Morawieckiego napisał, że "idea zniszczenia jednego z nielicznych zabytków techniki tej kategorii [...] dla filmowej zabawy wydawała się tak abstrakcyjna, że wręcz absurdalna".

bEqoygpz

Most w Pilchowicach. Prezydent Jeleniej Góry napisał list do Mateusza Morawieckiego

Samorządy i społeczności gmin Aglomeracji Jeleniogórskiej protestują przeciwko temu pomysłowi, oczekując nie tylko wycofania się z tej kompromitującej decyzji, ale też podania do publicznej wiadomości okoliczności jej podjęcia - czytamy dalej.
bEqoygpF

Do sprawy już postanowił odnieść się sam reżyser produkcji, Christopher McQuarrie. Na łamach magazynu "Empire" wyjaśnił, że "nigdy nie było planu wysadzenia 111-letniego chronionego zabytku". Chodziło o zniszczenie tylko niebezpiecznych fragmentów mostu, które i tak "trzeba było odbudować".

Zobacz także: Zobacz także: Niesamowity koncert na szczycie!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqoygqa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Robert m
12 miesięcy temu
Mam pytanie czy obrońcy mostu mają pomysł co dalej z tym mostem , po teraz mamy tzw polskie gadanie , które na gadaniu się kończy. Czy ktoś ma jakieś plany wyremontowania linii na której jest most , bo narazie coś tam marszałek województwa gada , ale na gadaniu się kończy. Nie dziwię się Amerykanom że zainteresowali się mostem , ponieważ linia kolejowa jak i most wyglądają jak by nikt nie nimi nie interesował i od 20 nie były użytkowane o czym.świadczy rdza.
zzz
12 miesięcy temu
W naszym niewielkim miasteczku tak unicestwiono Zakłady Przemysłu Wełnianego,które mogły być przeznaczone na mieszkania lub galerię ,a zagrały Hiroszimę został z nich tylko gruz i pył...plac strasz do dzisiaj :(
polak.....
12 miesięcy temu
ej nie rozumiem przecież dla potrzeb filmu wysadzono Kreml a polska jak zwykle do tyłu nie da wysadzić mostu......
bEqoygqb
prokurator
12 miesięcy temu
na razie to szybciej LPG+ wysadzą Polskę i Polaków
alex.
12 miesięcy temu
W Bolesławcu też jest zabytkowy wiadukt w dodatku wyremontowany. Może jego wysadzenie będzie bardziej efektowne ????
Obywatel
12 miesięcy temu
Kilkanaście dni temu Izba Dyscyplinarna SN zawarła umowę z fotografem na wykonanie sesji zdjęciowej 13 członków tej Izby. Koszt? Maksymalny koszt sesji może wynieść ponad 10 tys. zł. Oznacza to, że za zdjęcia jednego sędziego Sąd Najwyższy zapłaci blisko 800 zł. - Wybraliśmy jedną ze skromniejszych ofert, a profesjonalna fotografia kosztuje - mówi nam Piotr Falkowski, rzecznik Izby Dyscyplinarnej. - Dlaczego tak drogo? Bywało, że nam zdjęcia robili pracownicy administracyjni czy z biura prasowego i nikomu korona z głowy nie spadła - podkreśla były rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.
I tyle !
12 miesięcy temu
Te AMERYKANY myślące że wszystko im wolno, niech se wysadzają mosty w CHAMERYCE a nie u nas !
Waldi
12 miesięcy temu
Bzdura - już dawno jest wyjaśnione, że most nie będzie wysadzony, ponieważ jest wpisany w rejestr zabytków.
mania
12 miesięcy temu
Ile Prezydent Jeleniej Góry wyasygnował na konserwacje tego tak teraz "cennego" zabytku rdzy
Lech
12 miesięcy temu
Nigdy nie było najmniejszej decyzji, ani dyskusji o wysadzeniu mostu. Była to typowa kaczka dziennikarska latem. A hejtu jest wylewane na polski demokratycznie wybrany rząd, jakie to smutne. Liberum veto to przy takim zachowaniu zwolenników totalnej opozycji, to pikuś.
sołtysowa
12 miesięcy temu
Podniecacie sie tym mostem ,nawet prezydent miasta listy pisze tymczase nikt nie miał zamiaru go wysadzać.Nie macie innych problemów .
augustowianin
12 miesięcy temu
Na temat ochrony zabytków w Polsce można pisać wiele. Nawet o kadrach, które mają się nimi zajmować. W latach 1828-30 został zbudowany młyn przez inżynierów Kanału Augustowskiego. Przetrzymał wszystko - wojny, okupacje, za PRL działał, nie przetrzymał kombinatorów nowego kapitalizmu. Wybuchł pył mączny i powstał pożar. Przez ponad 150 lat nie było takiego przypadku. Nadpalone mury stały czekając na zmiłowanie. Jakieś z rok temu szast prast, zostały rozebrane, poza malutkim fragmentem, o który opiera się mała elektrownia wodna. Developer zdobył plac do wybudowania gargamela. Ot i cała tajemnica. Służba ochrony zabytków nie kiwnęła palcem.
anetka
12 miesięcy temu
Nie pomalują na 6 kolorów. Wtedy nikt nie odważy się wysadzić
bEqoygpT
PJ.
12 miesięcy temu
Jeżeli jest to taki zabytek, jak się teraz mówi i pisze to może powinno się nim zająć MKiDN, a jeżeli nie ono to właściciel, czyli PKP. Tam mieszkają ludzie, którzy potrzebują dostać się do pracy, lekarza, miasta itp. i dla nich istotą jest funkcjonowanie tej linii. Dzisiaj w naszym kraju nic się właścicielowi nie opłaca (kopalnie, energetyka, śmieci itd.) i koszty przerzucana są na barki społeczeństwa i samorządów. To kolej powinna zrewitalizować całą linię i zapewnić jej funkcjonowanie. Jak lokalne władze znalazły sponsora do rewitalizacji to wszyscy podnoszą larum o zabytek, a gdzie byli wcześniej, kiedy most ulegał degradacji, a linię likwidowano.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić