Wysyp grzybów. Pani Barbara pokazała zdjęcia z lasu

62

Dobra wiadomość dla wszystkich grzybiarzy. Po ostatnich opadach deszczu i ciepłych dniach w lasach na Podkarpaciu jest prawdziwy wysyp grzybów. Leśniczy Kazimierz Nóżka radzi, co z nimi zrobić, zanim zabierzemy je do domu.

Wysyp grzybów. Pani Barbara pokazała zdjęcia z lasu
Wysyp grzybów na Podkarpaciu. (lasy. gov.pl)

Pani Barbara pokazała zdjęcie z podkarpackich lasów. W powiecie jarosławskim aż zaroiło się od grzybów. "Tymczasem na Podkarpaciu, powiat jarosławski" - czytamy na facebookowym profilu "Lubuscy łowcy burz" na którym opublikowano zdjęcia pani Barbary.

O tej porze roku w lasach można znaleźć m.in. borowiki, kurki i podgrzybki. Leśniczy z Nadleśnictwa Baligród radzi, by grzyby oczyścić od razu po zbiorze.

Każdy zbiór grzybów cieszy znalazcę, więc zadbajmy o to, żeby wyglądały one estetycznie. Nie nieśmy tego w koszu, jak zebrane z łąki siano tylko oczyśćmy je tam na miejscu i zabierzmy do domu takie piękne, bo opakowanie to jest to, co wzbogaca nas towar. Taki towar z lasu, takie zdrowe bieszczadzkie grzyby to jest dopiero super sprawa - mówi leśniczy Kazimierz Nóżka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wykręcać czy wycinać grzyby? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Na stronie grzyby.pl miłośnicy grzybobrania z woj. podkarpackiego chwalą się swoimi okazami.

"Trafiają się maślaki i kurki", "100 kurek, 30 borowiki ceglaste, fajny miły spacer, nie za zimno nie za ciepło, sama przyjemność", "Dzieje się. Sporo prawdziwych, tym razem przede wszystkim usiatkowanych. Jak ostatnio ok. 20-25 proc. z robalami" - informują grzybiarze.

Leśnicy zapraszają do lasu na grzyby. "Przypominamy, że w lesie jesteśmy gośćmi, a więc przestrzegamy obowiązujących tu zasad: nie śmiecimy, nie hałasujemy, nie dewastujemy i nie niszczymy grzybni. Szanujmy nasze wspólne dobro - przypominają pracownicy Lasów Państwowych.

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach grzybobrania: nie powinno się zbierać zbyt młodych, ani zbyt przejrzałych grzybów. Ważne jest też, aby zbiory gromadzić w koszykach, w foliowej torbie lub plastikowym wiaderku mogą wytwarzać trujące, szkodliwe dla zdrowia substancje.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić