Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Wzrost podatków i opłat. W 2021 roku zabiorą nam jeszcze więcej pieniędzy

6

Od przyszłego roku szykuje się wzrost podatków i opłat. Jakie podatki i nowe opłaty nas czekają? Za co jeszcze będziemy płacić?

Wzrost podatków i opłat. W 2021 roku zabiorą nam jeszcze więcej pieniędzy
Nowe podatki i opłaty zapłacimy już w styczniu 2021 roku (Pixabay)

Wzrost podatków i opłat już wkrótce. Jakie podatki i nowe opłaty nas czekają?

Choć ekipa rządząca deklarowała, że nie wprowadzi żadnych nowych podatków, ani nie podniesie tych już istniejących, to jednak zrobiła niespodziankę obywatelom. Polacy muszą zacisnąć pasa, bo szykują się nowe opłaty i podatki.

Rządzący obiecywali, że nie będzie wzrostu podatków...

Jeszcze podczas kampanii prezydenckiej premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że "prezydent Andrzej Duda jest gwarantem braku podwyżek podatków". W lipcu i w sierpniu z kolei minister finansów Tadeusz Kościński potwierdzał, że nie będzie nowych podatków, a istniejące nie wzrosną. Jak się jednak okazuje, na deklaracjach się skończyło...

W 2021 roku czeka nas wzrost podatków. Będą też nowe opłaty

Jakie podatki zapłacimy w 2021? Część opłat, jakie już teraz są nałożone na obywateli, wzroście, ale pojawią się również nowe. Tym samym wzrosną też ceny produktów. Poniżej niektóre z podatków, które się pojawią lub wzrosną w 2021 roku.

  • Opłata cukrowa - od każdego litra napoju zawierającego cukier zapłacimy minimum 50 gr więcej niż dotychczas. Dodatkowo, jeśli w składzie napoju będzie np. kofeina lub tauryna, opłata ta będzie jeszcze wyższa - 10 gr więcej od każdego litra.
  • Opłata "małpkowa" - będzie dotyczyła alkoholi sprzedawanych w opakowaniach do 300 ml i wyniesie 25 zł od litra alkoholu 100 proc. Ile to będzie w przypadku wódki 40 proc. w buteleczce 100 ml lub 200 ml? Odpowiednio 1 zł i 2 zł. Z kolei dodatkowa opłata za 14-proc. wino w butelce 250 ml wyniesie 0,88 zł.
  • Wyższy abonament RTV - w 2021 roku stawka abonamentu za używanie radia wzrośnie o 0,5 zł i wyniesie 7,5 zł miesięcznie (obecnie było to 7 zł). Z kolei za telewizor zapłacimy abonament o 1,8 zł wyższy - 24,50 zł (obecnie jest to 22,70 zł)
  • Wyższy podatek od psa - podatek od psa istnieje już od 1991 roku, jego wysokość ustalają samorządy, ale Ministerstwo Finansów podaje górną granicę. W 2021 roku górny limit podatku od psa ma wzrosnąć do 130,30 zł rocznie za jedno zwierzę. W tym roku jest to 125,40 zł.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić