Zacznij to oglądać. Niezwykłe odkrycie naukowców

8

Niezwykłe odkrycie brytyjskich naukowców. Oglądanie programów przyrodniczych w telewizji pomoże zwalczyć nudę i wyleczyć smutek, które mogą nam doskwierać szczególnie ostatnio z powodu przymusowej domowej izolacji.

Zacznij to oglądać. Niezwykłe odkrycie naukowców
Naukowcy przekonują, że oglądanie programów przyrodniczych może wyleczyć nudę i smutek. (Getty Images)

Przez pandemię koronawirusa w 2020 r. wielu z nas częściej zasiada przed telewizorami. Niektórzy jednak przez izolację zmagają się z nudą i depresją, niezależnie od tego co oglądamy w telewizji.

Nowe badanie brytyjskich naukowców wykazało, że istnieje sposób na wyleczenie się z nudy i poprawę samopoczucia bez wychodzenia z domu. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter, w Wielkiej Brytanii odkryli, że oglądanie programów przyrodniczych zmniejsza uczucie nudy i smutku.

Nasze wyniki pokazują, że zwykłe oglądanie przyrody w telewizji może poprawić nastrój ludzi i zwalczyć nudę - mówi dr. Nicola Yeo, autorka badań.

Badacze wywoływali negatywne emocje u 96 ochotników za pomocą nudnego filmu, którego bohater monotonnym głosem opowiadał o pracy w firmie zaopatrującej biura.

Gdy uczestnicy byli już wystarczająco zmęczeni tą nudną historią, poproszono ich o oglądanie materiałów, gdzie była wyświetlana rafa koralowa. Pokaz odbył się na trzy różne sposoby: w telewizji, na filmie wideo 360 st. wyświetlanym w okularach do wirtualnej rzeczywistości oraz jako komputerowa grafika także wyświetlana w okularach VR.

Oglądanie przyrody to rodzaj terapii

Wyniki pokazują, że wszystkie trzy metody pozwoliły zmniejszyć negatywne odczucia, takie jak smutek i jednocześnie redukować nudę. Jednak tylko wygenerowany komputerowo, interaktywny materiał wywołał nasilenie pozytywnych odczuć, takich jak szczęście i nasilił poczucie bliskiego związku z przyrodą.

Zdaniem naukowców ich odkrycie może mieć mieć korzystne efekty terapeutyczne, szczególnie teraz, kiedy więcej ludzi przebywa w domu z powodu pandemii.

Nasze wyniki pokazują, że zwykłe oglądanie przyrody w telewizji może poprawić nastrój i zwalczyć nudę. Ponieważ ludzie na całym świecie mają ograniczony dostęp do otwartych przestrzeni z powodu pandemii, to badanie sugeruje, że programy przyrodnicze mogą być dostępnym sposobem dla populacji na czerpanie korzyści z "natury cyfrowej" - podkreśla główny badacz Nicola Yeao, autorka pracy opublikowanej w "Journal of Environmental Psychology".

Naukowcy podkreślają, że wirtualna rzeczywistość może pomóc w poprawie samopoczucia ludzi, którzy nie mają kontaktu z naturą.

Jesteśmy szczególnie zadowoleni z dodatkowych korzyści, jakie mogą zaoferować imersyjne doznania przyrodnicze. Ta technika może również wzmocnić prośrodowiskowe zachowania i nakłonić ludzi do ochrony przyrody w rzeczywistym świecie - dodaje dr Mathew White, współautor badania.
Zobacz także: Jad pszczół leczy raka. Przełomowe odkrycie naukowców
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić