Karolina Woźniak| 

Zamach w Christchurch. Sprawca usłyszał wyrok

2

29-letni Brenton Tarrant w marcu 2019 roku przeprowadził ataki terrorystyczne na meczety w Christchurch. Podczas ostatniej rozprawy sądowej sprawca usłyszał wyrok.

Zamach w Christchurch. Sprawca usłyszał wyrok
Brenton Tarrant usłyszał wyrok (Getty Images, Pool)

Brenton Tarrant jest pierwszą osobą w historii Nowej Zelandii, która usłyszała wyrok dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. W marcu 2019 roku dopuścił się ataków terrorystycznych, podczas których zginęło 51 osób. Oskarżony przyznał się również do planowania zabójstwa 40 innych ludzi.

Zamachowiec z Christchurch usłyszał wyrok

Wyrok wydano w czwartek, 27 sierpnia. Sędzia Cameron Mander określił zbrodnie Tarranta jako "nieludzkie". Wyrok, jaki zapadł w sprawie 29-latka, określił jako "zarezerwowane dla osób, które są odpowiedzialne za najgorsze morderstwa".

Twoje zbrodnie są tak nikczemne, że nawet jeśli zostaniesz w celi aż do śmierci to i tak nie będzie to wyczerpująca kara - dodał Mander.

Tarrant wydawał się "pozbawiony emocji" gdy 90 ofiar, które przeżyły zamachy, stanęło przed nim na sali sądowej. Aden Diriye, który stracił w zamachu syna, opowiedział o tym, jak jego "mały chłopiec był uwielbiany przez wszystkich w meczecie" oraz że lubił udawać policjanta. Mężczyzna zwrócił się w pewnym momencie bezpośrednio do Tarranta i powiedział: "Wiedz, że prawdziwa sprawiedliwość czeka na Ciebie w następnym życiu, a będzie ona znacznie surowsza".

Ahad Nabi, którego ojciec zginął w strzelaninie w meczenie, również zwrócił się bezpośrednio do mordercy. Mężczyzna powiedział:

Skrzywdziłeś mojego ojca, ale nigdy mi go nie odebrałeś. Zraniłeś go fizycznie, ale sprawiłeś, że został męczennikiem. Nie wybaczę ci. Kiedy będziesz w więzieniu, dojdziesz do wniosku, że jesteś teraz w piekle i tylko ogień na ciebie czeka. Twój ojciec był śmieciarzem, ty stałeś się śmieciem społeczeństwa. On wstydzi się ciebie. Zasłużyłeś, żeby pochować cię na wysypisku śmieci. Mój 71-letni ojciec złamałby cię na pół, gdybyś wyzwał go do walki. Jesteś słaby...

W dniu, kiedy ogłoszono wyrok, masa ludzi pojawiła się pod sądem. Chcieli w ten sposób wesprzeć wszystkich, którzy stracili bliski podczas ataków na meczety w Christchurch w marcu 2019 roku.

Zobacz także: Zobacz także: Rok po zamachu w Berlinie. Korespondent: niemieckie władze popełniły dużo błędów
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić