Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Zanurzyli jego głowę w zaspie. Chciał tylko złożyć kwiaty

Rosyjska policja zatrzymała wielu uczestników protestów po śmierci Aleksieja Nawalnego. Mundurowi wykazywali się niejednokrotnie brutalnością. Jedno z nagrań pokazuje mężczyznę, który chciał złożyć kwiaty. Policjanci wbili jego głowę w śnieżną zaspę.

Zanurzyli jego głowę w zaspie. Chciał tylko złożyć kwiaty
Brutalność rosyjskiej policji po protestach w sprawie Nawalnego (X, SOTA)

Informację o śmierci Aleksieja Nawalnego podały w piątek (16 lutego) rosyjskie służby więzienne. Opozycjonista w styczniu 2021 roku przebywał w Niemczech, gdzie leczył się po próbie otrucia, której dokonały rosyjskie służby więzienne.

Nawalny wrócił jednak do Rosji i od razu trafił do kolonii karnej za kołem podbiegunowym w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Spędził tam trzy lata aż do swojej śmierci. Wedle dotychczasowych informacji 47-latek miał się źle poczuć i stracić przytomność. Jak utrzymują służby więzienne, nie udało się go uratować mimo prób reanimacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Śmierć Nawalnego to sygnał, że Putin słabnie? Ekspert mówi jasno

Rosjanie organizowali pikiety. Brutalne zatrzymanie mężczyzny

Część Rosjan była wstrząśnięta doniesieniami o śmierci opozycjonisty. Wielu z nich postanowiło spontanicznie wziąć udział w różnego rodzaju pikietach czy manifestach. Rosyjskie służby, które wykonują każdy rozkaz Władimira Putina, natychmiast zareagowały na te wydarzenia.

Ludzie zbierali się między innymi w Moskwie czy Petersburgu. W stolicy spotykali się pod tak zwaną Ścian Smutku oraz pod Kamieniem Sołowieckim. Oba miejsca symbolizują ofiary zbrodni z czasów stalinowskich i represji z czasów Związku Radzieckiego.

Choć czasy się zmieniły, w Rosji represje nie ustają. Jeden z mężczyzn, który właśnie pod Ścianą Smutku chciał złożyć kwiaty, został brutalnie spacyfikowany. Sieć obiegło nagranie, na którym widać jak policjanci zatrzymują go, a potem jego głowę zanurzają w śnieżnej zaspie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Policja żądała, aby mężczyzna wstał, ale nie był już w stanie. Mundurowi wnieśli go do pojazdu stojącego na poboczu. W sumie w różnych regionach Rosji aresztowano ponad 100 osób. Protesty po śmierci Nawalnego odbywały się także w wielu europejskich miastach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić