Niezwykłe odkrycie. Naukowcy czegoś takiego jeszcze nie widzieli

41

Naukowcy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jedna z mumii znajdujących się w muzeum w Sydney, jest pokryta warstwą błota. Błoto tworzy rodzaj kokonu, który nigdy wcześniej nie był widziany przez archeologów.

Niezwykłe odkrycie. Naukowcy czegoś takiego jeszcze nie widzieli
Mumia obleczona kokonem (Chau Chau Wing Museum)

"Mumia błotna" znajduje się obecnie w muzeum Chau Chak w Sydney. Jest pokryta warstwą błota, która tworzy rodzaj sarkofagu lub jak określili to naukowcy "kokonu". Niespotykane dotąd odkrycie zostało obszernie opisane w czasopiśmie PLOS One.

Niezwykłe znalezisko

Naukowcy snują różne teorie, dlaczego zwłoki zostały pokryte błotem. Możliwe, że ktoś dokonał tego, aby ustabilizować mumię po jej uszkodzeniu lub próbował naśladować praktyki stosowane przez elitę społeczną, która czasem pokrywała zwłoki żywicą. Błoto to materiał bardziej dostępny i o wiele tańszy.

Błotny kokon to nie wszystko. Mumia, datowana na około 1207 r.p.n.e., została zniszczona, a później pochowana w niewłaściwej trumnie, przeznaczonej dla kobiety, która zmarła kilkaset lat później. Mumia wraz z trumną została nabyta w XIX w. przez Sir Charlesa Nicholsona, który nie wiedział, że trumna i znajdujące się w środku szczątki pochodzą z różnych epok.

Zobacz także: Mumia ze złotym językiem. Niesamowite odkrycie w Egipcie

Szczątki prawdopodobnie należą do kobiety, która zmarła w wieku od 26 do 35 lat. Po śmierci kobietę zmumifikowano i owinięto w tkaniny. Następnie jej szczątki, pokryto "błotnym pancerzem". Między kolejnymi warstwami lnianych kawałków materiałów umieszczono mieszankę błota, piasku i słomy.

Błoto zostało najwyraźniej nałożone na prześcieradła, gdy były jeszcze wilgotne i elastyczne. Ciało owinięto lnianymi owijkami, nałożono pancerz, a następnie nałożono na niego dalsze owijki [...] jest to autentycznie nowe odkrycie w egipskiej mumifikacji - piszą naukowcy.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić