Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Zmiany klimatu: oceany nie podniosą się o metr. Będzie gorzej

117
Podziel się:

Zmiany klimatu postępują coraz bardziej i są coraz groźniejsze. Jeśli nie spróbujemy powstrzymać globalnego ocieplenia, skutki będą jeszcze bardziej katastrofalne, niż dotąd zakładaliśmy – alarmuje w swoim najnowszym raporcie ciało doradcze ONZ.

globalne ocieplenie zmiany klimatyczne
globalne ocieplenie zmiany klimatyczne (East News)

To najbardziej niepokojący raport ze wszystkich. Naukowcy ostrzegali już, co się stanie, jeśli temperatury na Ziemi wzrosną o 1,5 stopnia Celsjusza, drobiazgowo też prezentowali, jaki wpływ będzie miało globalne ocieplenie na lądy na Ziemi. Wszystkie te prognozy były przygnębiające, ale nie tak, jak to, czego dowiadujemy się teraz.

Niebieska planeta jest w tej chwili poważnie zagrożona, doświadcza cierpienia z wielu różnych stron i to wszystko nasza wina – powiedział dr Jean-Pierre Gattuso, koordynator badania przeprowadzonego przez Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) przy ONZ.

Woda w oceanach się podnosi. Według naukowców do 2100 roku poziom wód w oceanach może się podnieść nawet 1,1 metra. To aż o 10 centymetrów więcej względem poprzednich prognoz IPCC. Pogorszenie się prognoz wynika z coraz szybszego topnienia lodowców na Antarktydzie i Grenlandii.

Zobacz też: Grenlandia straci latem ok. 440 mld ton lodu. Naukowcy alarmują: To koniec świata

Tym, co zaskoczyło mnie najbardziej, jest fakt, że podniosła się prognoza dotycząca wzrostu poziomu mórz, która wynosi teraz 1,1 metra. To będzie miało szerokie konsekwencje dla nisko położonych obszarów, na których żyje niemal 700 milionów ludzi – stwierdził dr Jean-Pierre Gattuso.

Pogoda będzie szaleć. Woda w morzach i oceanach nie tylko się podnosi, ale również ogrzewa. W raporcie IPCC napisano, że jak tak dalej pójdzie, to bardzo rzadkie zjawiska pogodowe, do tej pory występujące raz na sto lat, staną się do 2050 roku powszechne i będą występować co najmniej raz na rok. Dużo częstsze mają być np. cyklony tropikalne.

Liczby powalają. Naukowcy twierdzą, że do 2100 roku mogą się uwolnić dziesiątki, a nawet setki miliardów ton dwutlenku węgla i metanu. Dojdzie do tego, jeśli ruszy proces rozmarzania wiecznej zmarzliny, co będzie nieuniknione, jeśli globalne ocieplenie nadal będzie tak szybko postępować.

Nie ma nadziei? Raport IPCC jest ponury, ale zawiera iskierkę nadziei. Badacze podkreślają, że choć to już ostatni dzwonek, to jednak przyszłość oceanów wciąż jest w naszych rękach. Twierdzą, że aby nie ziścił się najbardziej katastrofalny scenariusz, należy do 2030 roku ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 45 proc.

Jeśli znacznie zredukujemy emisję, konsekwencje dla ludzi nadal będą poważne, ale być może lepiej będzie można sobie z nimi poradzić – oświadczył Hoesung Lee, szef IPCC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(117)
Jan24
rok temu
Byłem ostatnio w Kołobrzegu przez tydzień i dziwnie morze się cofnęło o 20 m plaże szerokie wody ubyło czy co ?
herta
2 lata temu
Ale manipulacja!
nn
3 lata temu
Oszuści przeznaczenia. Handlarze dwutlenkiem węgla.Wzrost ilości dwutlenku w atmosferze o 1% , to wzrost ilości plonów o 4%. Są prognozy , że nadchodzi kolejne zlodowacenie , więc każda ilość dwutlenku w atmosferze na wage złota. Za ocieplenie , bądz oziębienie odpowiedzialna jest aktywność słońca . Człowiek nie ma wpływu. Jest za malutki.Cały uwięziony dwutlenek był już kiedyś w atmosferze .
Prawosławna o
3 lata temu
Przestańcie sciemniac
Rita
3 lata temu
A może by tak zacząć dadzić drzewa i krzewy? One sporo CO2 pochłaniają.
Neo
3 lata temu
Ludzkość upada sami sobie gotujemy ten los wydrenowaliśmy naszą planetę nasz dom. Zatruliśmy wodę, ziemię,powietrze nasza cywilizacja zjada nas samych .Dobranoc ludzkość.
k.w.g.
3 lata temu
pytanie: jaki skutek dla klimatu ma przesuwanie się biegunów ?? no każdy co ma zwykły kompas i starą mapę zauważy ze coś jest nie halo
Buahahah
3 lata temu
20 lat temu straszono ludzi freonem, 10 lat temu dziurą ozonową, teraz Co2. Ludzie którzy nie rozumieją że to biznes są ignorantami lub dali się propagandzie. A do szkoły chodzili? Co2 to najcięższy gaz w atmosferze więc jak może się wzbić do góry i powodować ocieplenie skoro najwięcej jest go przy powierzchni? Inna sprawa to to że z badać wynika że w średniowieczu średnia temperatura byłą wyższa od dzisiejszej o 2-3 stopnie i jakoś jakiejś katastrofy nie było. A o Hipokratesie to nawet nie będę wspominać bo szkoda klawiatury na nieuków!!!!! Ocieplenie klimatu to naturalny proces ziemski!!! Ruszcie głowami a nie powtarzajcie tego co wam wciskają!!!
Antyglobalist...
3 lata temu
Jutro zamykamy kopalnie i za tydzień lodowce przestają topnieć haha. Dziura ozonowa też sie sama załatała!!!!
Porażka
3 lata temu
Globalne ocieplenie i roztapianie się lodowców? Ale bzdury, a ktoś wspomniał o innych tworzacych sie w tym czasie innych lodowcach, ktore powstaja szybciej niz te ktore topieniją? Tak jak z tymi lasami zero gadania, nagle wszedzie głosno..
Olek
3 lata temu
Więcej studni głębinowych..!!!
ey
3 lata temu
To ja pytam: ile mm podniosły się wody oceanów i mórz na świecie w ostatnich 50 latach? Odpowiedź brzmi: NIC. Polecam zatem ekologom pójście do szkoły podstawowej na lekcje geografii aby dowiedzieć się, ze zjawisko ocieplenia to normalne jest i zawsze występowało cyklicznie na Ziemi więc niech nie straszą ludzi bajkami o czymś co nie jest groźne.
Tropiciel
3 lata temu
PO puszcza za dużo gazów cieplarnianych.
Ali
3 lata temu
A my otwieramy nowe kopalnie. Brawo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić