o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
mmc
|

Grenlandia. Przez 12 tys. lat lodowce nigdy nie topniały tak szybko

234
Podziel się

O zbliżającej się katastrofie klimatycznej mówi się coraz częściej. Najnowsze badania naukowców nie są pocieszające. Lodowce nigdy nie topniały tak szybko. To ogromne zagrożenie nie tylko dla Grenlandii.

Grenlandia. Przez 12 tys. lat lodowce nigdy nie topniały tak szybko
Lodowiec na Grenlandii. (Getty Images)
bDpgygJh

W Nowym Jorku od kilku dni działa zegar odliczający czas do katastrofy klimatycznej. Według niego pozostało nam niewiele ponad 7 lat. Naukowcy kilka dni temu opublikowali niepokojący artykuł.

Lodowce na Grenlandii jeszcze nigdy nie topniały tak szybko. Według badań opublikowanych w "Nature" wynika, że od 12 tysięcy lat sytuacja lodowców nie była tak dramatyczna.

bDpgygJj
Obserwowane dziś topnienie jest spowodowane głównie emisją gazów cieplarnianych, podczas gdy ocieplenie, które miało miejsce tysiące lat temu, było wynikiem naturalnej zmienności klimatu - powiedział profesor geologii Jason Briner dla CNN.

To zagrożenie nie tylko dla mieszkańców Grenlandii. Poziom podniesienia wód odczuwalny może być nawet w Polsce.

Kiedy pomyślisz o kierunku, w jakim zmierza Grenlandia w tym stuleciu, staje się całkiem jasne, że żyjemy w dość anormalnych czasach - mówi profesor Briner.
bDpgygJp

Jeśli sytuacja się nie unormuje, najgorszy moment nastąpi w 2050 roku. To właśnie wtedy ma nastąpić najgorszy moment katastrofy klimatycznej. Według przewidywań, jeśli lodowce dalej będą topnieć w takim tempie, za kilkanaście lat Hel może być już pod poziomem morza.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Wybierać odnawialne źródła energii i zrezygnować z użycia dużych ilości plastiku.

Zobacz także: Lodowce topnieją coraz szybciej. Greenpeace z nową akcją informacyjną
bDpgygJK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(234)
zeus6
2 miesiące temu
Pamiętajcie że wszystko co czytamy jest opinią a nie faktem.
myśliwy44
2 miesiące temu
Żadna katastrofa. Dinozaury wyginęły i człowiek ani zanieczyszczenie środowiska się do tego nie przyczyniły. Pogoda jest zapisywana/badana od 200 lat, więc jak można stwierdzić na tej podstawie, że klimat się zmienia skoro ziemia ma miliardy lat, przeszło już kilka epok lodowcowych w tym tzw. "małą" jakieś 300 lat temu, kiedy to kupcy przez Bałtyk saniami jeździli na drugi brzeg. Kontynenty się przesuwały, przesuwają i będą przesuwać, tak samo klimat się zmieniał, zmienia i będzie zmieniał bez względu na to czy człowiek jest na tej planecie czy nie. Największy wpływ na zmianę klimatu maja pożary takie jak obecnie w Australii i wybuchy wulkanów. Poczytajcie sobie, jak wybuch wulkanu spowodował kryzys na świeci i jak umierali ludzie z głodu i to całkiem niedawno bo na przełomie XIX i XX wieku. Przypomnijcie sobie, jak ostatni wybuch na Islandii zdezorganizował życie w Europie i deszczowe chłodne lata w Polsce. Ekologia to biznes porównywalny z instytucją kleru. Kłamstwa, pranie mózgów itp. W epoce żelaza doszło do ocieplenia klimatu i co przez samoloty?
Taaa...
2 miesiące temu
A koniec świata był już w 2012, tylko go przegapiłem. A ropa naftowa na świecie skończyła się w latach 80 tych, bo tak ostrzegały te uczone i też przegapiłem kiedy się skończyła.
bDpgygJL
jerzybydło
2 miesiące temu
To znaczy , że na GRENLANDII ZNOWU BĘDĄ ROSŁY POMARAŃCZE !!!!. I GITARA !!!!!
nation
2 miesiące temu
Ludzie pierwotni nauczyli się posługiwać ogniem i doprowadzili do topnienia lodowców. Dlatego lodowiec cofnął się na północ.
Najnowsze komentarze (234)
Ziomuś
2 miesiące temu
Lodowce nikomu nie zagrażają. Lód zajmuje więcej miejsca niż woda. Po co ten żenujący artykuł?
brednie
2 miesiące temu
A ja już nie pamiętam co robiłem 12 tys. temu.
fdf
2 miesiące temu
Trzeba napisać, że topnienie lodowców, jeśli takowe występuje można zawdzięczać chemtrailsom. Przecież to zabija ludzi, zwierzęta i rośliny, słowem żywe organizmy i powoduje anomalia pogodowe. O tym się nie mówi, tylko jakieś bzdurne wywody jak to klimat się ociepla i korona straszliwa atakuje!
drblum
2 miesiące temu
"Lodowce nigdy nie topniały tak szybko." I dalej juz nie ma sensu czytac.
Jojok
2 miesiące temu
Te opłaty za emisje powinny być naliczane od powierzchni zabetonowanej i zaasfaltowanej. Oplaty byłyby miarodajne kraje rozwiniente płaciłyby równo. A nie liczą ze jak zamkną kopalnie w PL to już na biegunach lodu przybędzie.
Kargul
2 miesiące temu
A nazwa Grenlandia to się skąd wzięła?
PIC GREEN
2 miesiące temu
Jak by wyswietlili film na swoich plecach to by zadbali o klimat bo zeby wyswietlic film na lodowxu te szum o wina uzywaly statku helikoptera do tego sie ogrzewali na grenlandii zuzyli paliwo I wyemitowalimase co2. Najlepsze dla ratowania klimatu jest zamknac W PIWNICY tych Co walcza z zagrozeniami klimatycznymi
Lol
2 miesiące temu
A dla Niemców dni są policzone 🤣
bDpgygJD
genocide
2 miesiące temu
Greenland - tak ma być
iqs
2 miesiące temu
Klimat się zmienia w sposób naturalny. 7ydowscy bankierzy stosują histerię klimatyczną aby cały świat okraść już na 100%
Andrzej 60
2 miesiące temu
Stek kłamstw. Obserwuję temperatury na Grenlandii przez cały rok codziennie i są jak zawsze bardzo ujemne.Wejdźcie na windy...lewaki urabiają was jak zawsze
Ryszard S.K.
2 miesiące temu
Straszenie, że podniesie się poziom wód w morzach i oceanach o 6 metrów jest bzdurą. 2/3 powierzchni ziemi stanowią morza i oceany. Arktyka i Antarktyda zajmują mały procent tej powierzchni. Ponadto lód posiada większą objętość od zamarzniętej wody, więc po stopieniu będzie go mniej. Jeżeli temperatura na ziemi się podniesie o jakieś dwa stopnie, to ilość odparowanej wody wzrośnie. Wynika to z rozpuszczalności wody w powietrzu. W wyniku tego na Saharze mogą padać deszcze i pustynia może się zazielenić. Straszenie katastrofą jest niepoważne.
DODO
2 miesiące temu
Grenlandia wreszcie zasłuży na swoją nazwę.
gienek
2 miesiące temu
Green Land- kiedyś był Zielony ląd, będzie znowu i co mamy nie oddychac, bo sie ociepla?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić