Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Grenlandia. Przez 12 tys. lat lodowce nigdy nie topniały tak szybko

234
Podziel się:

O zbliżającej się katastrofie klimatycznej mówi się coraz częściej. Najnowsze badania naukowców nie są pocieszające. Lodowce nigdy nie topniały tak szybko. To ogromne zagrożenie nie tylko dla Grenlandii.

Grenlandia. Przez 12 tys. lat lodowce nigdy nie topniały tak szybko
Lodowiec na Grenlandii. (Getty Images)

W Nowym Jorku od kilku dni działa zegar odliczający czas do katastrofy klimatycznej. Według niego pozostało nam niewiele ponad 7 lat. Naukowcy kilka dni temu opublikowali niepokojący artykuł.

Lodowce na Grenlandii jeszcze nigdy nie topniały tak szybko. Według badań opublikowanych w "Nature" wynika, że od 12 tysięcy lat sytuacja lodowców nie była tak dramatyczna.

Obserwowane dziś topnienie jest spowodowane głównie emisją gazów cieplarnianych, podczas gdy ocieplenie, które miało miejsce tysiące lat temu, było wynikiem naturalnej zmienności klimatu - powiedział profesor geologii Jason Briner dla CNN.

To zagrożenie nie tylko dla mieszkańców Grenlandii. Poziom podniesienia wód odczuwalny może być nawet w Polsce.

Kiedy pomyślisz o kierunku, w jakim zmierza Grenlandia w tym stuleciu, staje się całkiem jasne, że żyjemy w dość anormalnych czasach - mówi profesor Briner.

Jeśli sytuacja się nie unormuje, najgorszy moment nastąpi w 2050 roku. To właśnie wtedy ma nastąpić najgorszy moment katastrofy klimatycznej. Według przewidywań, jeśli lodowce dalej będą topnieć w takim tempie, za kilkanaście lat Hel może być już pod poziomem morza.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Wybierać odnawialne źródła energii i zrezygnować z użycia dużych ilości plastiku.

Zobacz także: Lodowce topnieją coraz szybciej. Greenpeace z nową akcją informacyjną
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(234)
AMI
rok temu
Lodowce ZAWSZE topią się OD DOŁU ciepłem Ziemi i ciśnieniem mas lodu. Spływają po zboczach lądu a jak lód dociera do morza, łamie się i odrywa. Te zdjęcia mas lodu spadających do morza to czysta demagogia. Zawsze tak było i będzie. Stąd "góry lodowe" na oceanie. Titanic uderzył taki lód w 1912 roku.
Ziomuś
2 lata temu
Lodowce nikomu nie zagrażają. Lód zajmuje więcej miejsca niż woda. Po co ten żenujący artykuł?
brednie
2 lata temu
A ja już nie pamiętam co robiłem 12 tys. temu.
fdf
2 lata temu
Trzeba napisać, że topnienie lodowców, jeśli takowe występuje można zawdzięczać chemtrailsom. Przecież to zabija ludzi, zwierzęta i rośliny, słowem żywe organizmy i powoduje anomalia pogodowe. O tym się nie mówi, tylko jakieś bzdurne wywody jak to klimat się ociepla i korona straszliwa atakuje!
drblum
2 lata temu
"Lodowce nigdy nie topniały tak szybko." I dalej juz nie ma sensu czytac.
Jojok
2 lata temu
Te opłaty za emisje powinny być naliczane od powierzchni zabetonowanej i zaasfaltowanej. Oplaty byłyby miarodajne kraje rozwiniente płaciłyby równo. A nie liczą ze jak zamkną kopalnie w PL to już na biegunach lodu przybędzie.
Kargul
2 lata temu
A nazwa Grenlandia to się skąd wzięła?
PIC GREEN
2 lata temu
Jak by wyswietlili film na swoich plecach to by zadbali o klimat bo zeby wyswietlic film na lodowxu te szum o wina uzywaly statku helikoptera do tego sie ogrzewali na grenlandii zuzyli paliwo I wyemitowalimase co2. Najlepsze dla ratowania klimatu jest zamknac W PIWNICY tych Co walcza z zagrozeniami klimatycznymi
Lol
2 lata temu
A dla Niemców dni są policzone 🤣
genocide
2 lata temu
Greenland - tak ma być
iqs
2 lata temu
Klimat się zmienia w sposób naturalny. 7ydowscy bankierzy stosują histerię klimatyczną aby cały świat okraść już na 100%
Andrzej 60
2 lata temu
Stek kłamstw. Obserwuję temperatury na Grenlandii przez cały rok codziennie i są jak zawsze bardzo ujemne.Wejdźcie na windy...lewaki urabiają was jak zawsze
Ryszard S.K.
2 lata temu
Straszenie, że podniesie się poziom wód w morzach i oceanach o 6 metrów jest bzdurą. 2/3 powierzchni ziemi stanowią morza i oceany. Arktyka i Antarktyda zajmują mały procent tej powierzchni. Ponadto lód posiada większą objętość od zamarzniętej wody, więc po stopieniu będzie go mniej. Jeżeli temperatura na ziemi się podniesie o jakieś dwa stopnie, to ilość odparowanej wody wzrośnie. Wynika to z rozpuszczalności wody w powietrzu. W wyniku tego na Saharze mogą padać deszcze i pustynia może się zazielenić. Straszenie katastrofą jest niepoważne.
DODO
2 lata temu
Grenlandia wreszcie zasłuży na swoją nazwę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić