Zaskoczenie w rosyjskiej TV. Nie gryzł się w język. "Wszyscy wiedzą"

Rosyjscy propagandyści zmieniają retorykę i coraz częściej mówią o porażkach na wojnie. W jednym z programów zaproszony do studia analityk nazwał "operację specjalną Rosji" (czyli wojnę w Ukrainie) błędem przez który "Rosja znajdzie się w ślepym zaułku".

Zaskoczenie w rosyjskiej TV. Nie gryzł się w język. "Wszyscy wiedzą"
Propagandyści zmieniają retorykę (Twitter)

Fragment programu w rosyjskiej telewizji został opublikowany w mediach społecznościowych. Pokazuje on, że propagandyści coraz częściej mówią prawdę o realnych możliwych skutkach rozpętanej przez Putina wojny.

Wojna jest "błędem"

Z krótkiego fragmentu wynika, że tzw. eksperci, którzy są zapraszani do studia, wprost mówią o tym, co się dzieje w Ukrainie, a nie o rzekomych sukcesach Rosjan. W programie w stacji "NTW" wypowiadający się analityk mówi, że "operacja wojskowa" jest "błędem, o którym wszyscy wiedzą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chiny bez hamulców gospodarczych. "Niestety mamy do czynienia z zimną wojną"

Jego zdaniem, nawet "nieznaczne sukcesy" nie poprawią tego, że ten "katastrofalny błąd prowadzi kraj do ślepego zaułka". Jednocześnie dla własnego bezpieczeństwa ekspert zapewnił, że "podziwia heroizm rosyjskich żołnierzy i deputowanych, którzy przebywają w Ukrainie".

Kłamstwa rosyjskiej propagandy

Warto jednak podkreślić, że takie występy w rosyjskiej telewizji są wyjątkiem, a propaganda nadal kłamie o Ukrainie, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. W programach mówi się o zabójstwie Wołodymyra Zełenskiego czy "walczących w Ukrainie oddziałach LGBT".

Rosyjska propaganda wykorzystuje też kłamliwą narrację o rzekomym dążeniu Polski do udziału w wojnie w Ukrainie do uwiarygodniania konieczności prowadzenia zbrodniczych działań wobec tego kraju. W samej Rosji pojawiają się doniesienia o kolejnej fali mobilizacji na tle porażek rosyjskiego wojska, o czym propaganda przeważnie milczy.

Może nazwać wojnę wojną?

Niezależny serwis Meduza poinformował w poniedziałek, że Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, odrzuciła propozycję odroczenia mobilizacji doktorantów. Według amerykańskiego ośrodka analitycznego ISW możliwe jest także, że Putin ogłosi wkrótce publicznie wojnę z Ukrainą, wciąż nazywaną w Rosji "specjalną operacją wojskową".

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić