Zdecydowany ruch Norwegów. Rezygnują ze szczepionek od tych producentów

42

Norwegia oficjalnie zrezygnowała ze stosowania szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson. Ponadto poinformowano, która grupa będzie teraz traktowana priorytetowo w planie szczepień.

Zdecydowany ruch Norwegów. Rezygnują ze szczepionek od tych producentów
Szczepionka Johnson&Johnson. (Getty Images)

Szczepionki AstraZeneca i Johnson&Johnson (Janssen) wywołują sporo kontrowersji. Nic więc dziwnego w tym, że Norwegia zdecydowała się z nich zrezygnować.

Zdecydowaliśmy, że preparat AstraZeneca zostanie na stałe usunięty z naszego programu. Natomiast szczepionka firmy Janssen trafi do magazynu i zostanie wykorzystana w przypadku wystąpienia dużej epidemii - poinformowała premier Norwegii Erna Solberg, cytowana przez PAP.

Szczepienia przeciw COVID-19. Norwegia wprowadza zmiany

Warto również zwrócić uwagę na to, że Norwegia zdecydowała się na wprowadzenie zmian w programie szczepień. Zapowiedziano jednoczesne szczepienie grup wiekowych 18-24 i 40-44 przed osobami w wieku 25-39, które przesunięto na koniec kolejki.

Solberg wyjaśniała, że "infekcja Covid-19 częściej występuje u młodych ludzi, a osoby powyżej 40 lat ponoszą większe ryzyko poważnego zachorowania".

Norwedzy zakładają, że pierwsza dawka szczepionki powinna zostać zaoferowana wszystkim dorosłym obywatelom do przełomu lipca i sierpnia. Oczywiście stanie się tak pod warunkiem, że dostawy będą przebiegać bez żadnych przeszkód.

Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić