o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Zdewastowana pasieka odbudowana. Polacy przejęli się historią z Mazowsza

81
Podziel się

Na początku marca media donosiły o niezrozumiałym akcie wandalizmu. Nieznany sprawca zdewastował pasiekę położoną na obrzeżach Puszczy Kozienickiej na Mazowszu. Historią przejęli się internauci, którzy postanowili zrzucić się na odbudowę uli. Dzięki nim pasieka znów może działać. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Ule po tuż po zniszczeniu oraz już po odbudowie.
Ule po tuż po zniszczeniu oraz już po odbudowie. (Facebook)
bDIkmHJx

Sytuacja miała miejsce ósmego marca na obrzeżach Puszczy Kozienickiej, około 50 kilometrów od Warszawy. Gdy właściciel pasieki, Tomasz Petryka, obudził się rano, okazało się, że w nocy ktoś całkowicie zdewastował należące do niego ule, w wyniku czego zginęło około 500 tysięcy pszczół. Wybudzone w środku zimy, nie miały szans przeżycia.

Mężczyzna, właściciel firmy Miodem Słodzone, opisał sprawę w internecie. Niezrozumiały akt destrukcji głęboko poruszył internautów, którzy postanowili pomóc pasiece znów stanąć na nogi.

Chyba byłeś zdeterminowany, bo trzeba było przejść przez zaoraną działkę i metodycznie z premedytacją iść od ula do ula i go przewrócić. 24 razy. Co Tobą kierowało? - napisał wzburzony pszczelarz na Facebooku.

bDIkmHJz

Piękna akcja internautów

Tomasz Petryka szacował, że na odbudowę uli potrzebne mu około 10 tysięcy złotych. Jednak dzięki hojności ludzi, na portalu zrzutka.pl udało się zebrać aż 37 tysięcy. Pszczelarz zapewnia, że dodatkowe pieniądze się nie zmarnują. Chce za nie postawić pasiekę edukacyjną.

Chodzi o to, żeby propagować wiedzę na temat pszczół. Kolejnym zamierzeniem jest postawienie takiej przestrzeni warsztatowej dla najmłodszych, czy dzieci - mówił właściciel pasieki na antenie Radia Kolor.

bDIkmHJF

Jak donosi rozgłośnia na obrzeżach Puszczy Kozienickiej już stanęły nowe ule - 24 pszczele rodziny, dołączyły do trzech, którym udało się przetrwać marcowy atak. Pszczelarz za dodatkowe pieniądze kupił również domek do apiterapii, czyli inhalacji powietrzem z ula. Zamieszkają tam kolejne cztery rodziny pszczół.

Znaczenie pszczół w przyrodzie

Pszczoły są jednymi z najważniejszych istot w ekosystemie. Odpowiadają one za zapylanie około 80 proc. roślin i poprawiają jakość plonów.

Według Greenpeace pszczoły biorą udział w produkcji 60-90 proc żywności na świecie, a organizacja Earthwatch Institute uznała je w zeszłym roku wręcz za najważniejsze istoty na świecie. Od lat mówi się jednak o ich masowym wymieraniu, związanym m.in. ze stosowaniem pestycydów.

bDIkmHJG

Niszczenie pszczelich siedzib jest więc wyjątkowo szkodliwe i bezmyślne. Cieszy, że coraz więcej osób rozumie znaczenie tych owadów i tak wielu pomogło Tomaszowi Pertyce w odbudowie pasieki.

Zobacz także: Wymieranie owadów. Naukowcy biją na alarm

(( video_player https://video.wp.pl/mid,2048703,klip.html true #adv=1# )

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDIkmHJH
bDIkmHKa
KOMENTARZE
(81)
13czar
9 miesięcy temu
Myślę że policja stanęła na wysokości zadania i znalazła wandala.Sąd powinien skazać na wysoki wyrok za taką bezmyślność.Czekamy na wyrok.
rolnik
9 miesięcy temu
mamy nadzieję , że policja znajdzie tego psychola i poniesie zasłużoną karę
jak to
9 miesięcy temu
za takie działania powinny być b wysokie kary.
bDIkmHKb
Janek
9 miesięcy temu
Minister Rolnictwa Ardanowski zamiast wysylac nauczycieli na zbiory truskawek powinien przygotowac projekt Ustawy o prawnej ochronie najwazniejszego w naszym zyciu owada jakim jest pszczoła przez wielu niedoceniana.Powinny tam byc zawarte surowe sankcje karne i wysokie grzywny w przypadku aktów wandalizmu i usmiercania pszczół.Było by to jego najwieksze osiagniecie na tym urzedzie bo na razie sukcesow brak,a Stadnina w Janowie Podlaskim slynna na caly swiat jest w wielkim dołku .Jak to w zwyczaju taką Ustawe mozna by uchwalic w Sejmie w ciągu jednej nocy lub kilku godzin.Rola pszczólw naszym zyciu jest bezcenna.Ps Brawo darczyncy dla pokrzywdzonego hodowcy pszczół.
Bartnik Wład.
9 miesięcy temu
Minister rolnictwa zezwolił polskim rolnikom przez 2 lata opryskiwać uprawy środkami chemicznymi, które Unia Europejska zabroniła. Pan Minister zainteresowany kasą a nie pszczołami!!
Najnowsze komentarze (81)
Zobaczycie
9 miesięcy temu
Policja nic nie zrobi, zapomnijcie
o.n.a.
9 miesięcy temu
Sama nie dołożyłam cegiełki, ale bardzo się cieszę, że pszczelarz z podarowanych pieniędzy odtworzył pasiekę, nawet ją rozbudował. Szkoda tylko tych biednych pracowitych pszczółek. Im życia już nikt nie zwróci. Bandziora niech złapią i wsadzą za kraty, gdzie jego miejsce!!
Polak
9 miesięcy temu
Kamerkę założyć A kara powinna byc taka zeby pokrył wszytkie koszty plus nawiązką. Więcej tego nie zeobi!
Rokokoko
9 miesięcy temu
Co sie stało z tymi pszczołami to powinni właściciela spytać. Sprawa ta była omawiana na forach pszczelarskich i dla doświadczonych pszczelarzy sprawa jest oczywista. Wg opinii tam zawartych tych pszczół nie było tam juz wiosną, zgineły z powodu niewiedzy pszczelarza. Poza tym w tak przewróconych ulach pszczołom nic nie powinno się stać a gdyby rzeczywiscie zginęły to powinno być tych pszczół kilka taczek, a na zdjeciach 2 garscie. Ponoć sprawę potencjalnego wyłudzenia zgłaszano lokalnej policji, ale nie okazali zainteresowania. Takie przypadki powinna oceniać komisja złożona z lokalnych pszczelarzy. Za 37000 to można kupić 80-100 rodzin. Niech wzbogacony właściciel zainwestuje w dobry podręcznik z pszczelarstwa w przeciwnym razie na przyszłą wiosnę te ule znowu będą puste.
aqq
9 miesięcy temu
Pasieka pasieką, ale zabite pszczoły nie zmartwychwstały - ta strata jest nieodwracalna.
100%
9 miesięcy temu
Sie pomaga - sprawdzacie do kogo trafiaja np. posilki dla medyków? Powiem Wam . Większość "darów " zjadają oraz wywozą prywatnymi autami pracownicy administracji. 100% - pierwsza ręka.
Edek
9 miesięcy temu
Nalezaloby wyszukac firmy ktore chca opanowac rynek artykulow pszczelarskich w polsce i finansuja tych wandali i trucicieli pasiek
apis
9 miesięcy temu
Ciekawe czy pszczelarz padł ofiarą czy tez celowo chciał wyłudzić pieniądze.w tym kierunku tez pasowało by zrobić śledztwo. ul po przewróceniu się aż tak nie zniszczy , pszczoły też nie zginą a dobra reklama w portalu społecznościowym zrobi swoje. Nie dawno ktoś w Podkarpackim otruł pszczoły i tez sprawa śmierdziała bo pszczoły były otrute w dzień po za ulem a pszczołom sąsiada jakoś nic się nie stało. a dzięki nagłośnieniu kasa wpadła.
bDIkmHJT
Roman
9 miesięcy temu
Przy każdej pasiece zainstalować fotopułapki , może choć kilku bezmyślnych wandali to odstraszy lub uda się ich namierzyć ... Pamiętam jako dziecko , że wiosną przy każdym drzewie owocowym huczało jak przy transformatorze ... a dziś cisza ... Pokolenie pokoleniu zostawia coraz gorszą sytuację ...
Gosc
9 miesięcy temu
Ważne pytanie czy wandal został znaleziony przez organy ścigania? Panowie i Panie dziennikarze zainteresujcie się dalszym losem tej sprawy Prosimy
Czatu
9 miesięcy temu
To nie jest Puszcza Kozienicka,to wies Czerwonka.
ksiądz biskup
9 miesięcy temu
Polacy to pobożny, katolicki, myślący lud. Bogobojny.
apl
9 miesięcy temu
pisowscy zwyrodnialcy zabili 50000 pszczół, pasiekę da się odbudować życia pszczół się nie przywróci. Co zrobił kościół katolicki że doszło do takiej zbrodni? pisowscy siepacze okradają ludzi i rozdają takim zwyrodnialcom ukradzioną ludziom pracę.
Kangur
9 miesięcy temu
Ludzie to niewdzięczny gatunek, uważają się za bogów, a ich natura de facto nie różni się od zwierzęcej. Poczytaj więcej w necie: KOSMICI i KONIEC ŚWIATA. Niki Green. EkoŚwiadomość ma wielkie znaczenie.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić