Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Zdewastowana pasieka odbudowana. Polacy przejęli się historią z Mazowsza

81
Podziel się:

Na początku marca media donosiły o niezrozumiałym akcie wandalizmu. Nieznany sprawca zdewastował pasiekę położoną na obrzeżach Puszczy Kozienickiej na Mazowszu. Historią przejęli się internauci, którzy postanowili zrzucić się na odbudowę uli. Dzięki nim pasieka znów może działać. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Ule po tuż po zniszczeniu oraz już po odbudowie.
Ule po tuż po zniszczeniu oraz już po odbudowie. (Facebook)

Sytuacja miała miejsce ósmego marca na obrzeżach Puszczy Kozienickiej, około 50 kilometrów od Warszawy. Gdy właściciel pasieki, Tomasz Petryka, obudził się rano, okazało się, że w nocy ktoś całkowicie zdewastował należące do niego ule, w wyniku czego zginęło około 500 tysięcy pszczół. Wybudzone w środku zimy, nie miały szans przeżycia.

Mężczyzna, właściciel firmy Miodem Słodzone, opisał sprawę w internecie. Niezrozumiały akt destrukcji głęboko poruszył internautów, którzy postanowili pomóc pasiece znów stanąć na nogi.

Chyba byłeś zdeterminowany, bo trzeba było przejść przez zaoraną działkę i metodycznie z premedytacją iść od ula do ula i go przewrócić. 24 razy. Co Tobą kierowało? - napisał wzburzony pszczelarz na Facebooku.

Piękna akcja internautów

Tomasz Petryka szacował, że na odbudowę uli potrzebne mu około 10 tysięcy złotych. Jednak dzięki hojności ludzi, na portalu zrzutka.pl udało się zebrać aż 37 tysięcy. Pszczelarz zapewnia, że dodatkowe pieniądze się nie zmarnują. Chce za nie postawić pasiekę edukacyjną.

Chodzi o to, żeby propagować wiedzę na temat pszczół. Kolejnym zamierzeniem jest postawienie takiej przestrzeni warsztatowej dla najmłodszych, czy dzieci - mówił właściciel pasieki na antenie Radia Kolor.

Jak donosi rozgłośnia na obrzeżach Puszczy Kozienickiej już stanęły nowe ule - 24 pszczele rodziny, dołączyły do trzech, którym udało się przetrwać marcowy atak. Pszczelarz za dodatkowe pieniądze kupił również domek do apiterapii, czyli inhalacji powietrzem z ula. Zamieszkają tam kolejne cztery rodziny pszczół.

Znaczenie pszczół w przyrodzie

Pszczoły są jednymi z najważniejszych istot w ekosystemie. Odpowiadają one za zapylanie około 80 proc. roślin i poprawiają jakość plonów.

Według Greenpeace pszczoły biorą udział w produkcji 60-90 proc żywności na świecie, a organizacja Earthwatch Institute uznała je w zeszłym roku wręcz za najważniejsze istoty na świecie. Od lat mówi się jednak o ich masowym wymieraniu, związanym m.in. ze stosowaniem pestycydów.

Niszczenie pszczelich siedzib jest więc wyjątkowo szkodliwe i bezmyślne. Cieszy, że coraz więcej osób rozumie znaczenie tych owadów i tak wielu pomogło Tomaszowi Pertyce w odbudowie pasieki.

Zobacz także: Wymieranie owadów. Naukowcy biją na alarm

(( video_player https://video.wp.pl/mid,2048703,klip.html true #adv=1# )

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(81)
Zobaczycie
2 lata temu
Policja nic nie zrobi, zapomnijcie
o.n.a.
2 lata temu
Sama nie dołożyłam cegiełki, ale bardzo się cieszę, że pszczelarz z podarowanych pieniędzy odtworzył pasiekę, nawet ją rozbudował. Szkoda tylko tych biednych pracowitych pszczółek. Im życia już nikt nie zwróci. Bandziora niech złapią i wsadzą za kraty, gdzie jego miejsce!!
Polak
2 lata temu
Kamerkę założyć A kara powinna byc taka zeby pokrył wszytkie koszty plus nawiązką. Więcej tego nie zeobi!
Rokokoko
2 lata temu
Co sie stało z tymi pszczołami to powinni właściciela spytać. Sprawa ta była omawiana na forach pszczelarskich i dla doświadczonych pszczelarzy sprawa jest oczywista. Wg opinii tam zawartych tych pszczół nie było tam juz wiosną, zgineły z powodu niewiedzy pszczelarza. Poza tym w tak przewróconych ulach pszczołom nic nie powinno się stać a gdyby rzeczywiscie zginęły to powinno być tych pszczół kilka taczek, a na zdjeciach 2 garscie. Ponoć sprawę potencjalnego wyłudzenia zgłaszano lokalnej policji, ale nie okazali zainteresowania. Takie przypadki powinna oceniać komisja złożona z lokalnych pszczelarzy. Za 37000 to można kupić 80-100 rodzin. Niech wzbogacony właściciel zainwestuje w dobry podręcznik z pszczelarstwa w przeciwnym razie na przyszłą wiosnę te ule znowu będą puste.
aqq
2 lata temu
Pasieka pasieką, ale zabite pszczoły nie zmartwychwstały - ta strata jest nieodwracalna.
100%
2 lata temu
Sie pomaga - sprawdzacie do kogo trafiaja np. posilki dla medyków? Powiem Wam . Większość "darów " zjadają oraz wywozą prywatnymi autami pracownicy administracji. 100% - pierwsza ręka.
Edek
2 lata temu
Nalezaloby wyszukac firmy ktore chca opanowac rynek artykulow pszczelarskich w polsce i finansuja tych wandali i trucicieli pasiek
apis
2 lata temu
Ciekawe czy pszczelarz padł ofiarą czy tez celowo chciał wyłudzić pieniądze.w tym kierunku tez pasowało by zrobić śledztwo. ul po przewróceniu się aż tak nie zniszczy , pszczoły też nie zginą a dobra reklama w portalu społecznościowym zrobi swoje. Nie dawno ktoś w Podkarpackim otruł pszczoły i tez sprawa śmierdziała bo pszczoły były otrute w dzień po za ulem a pszczołom sąsiada jakoś nic się nie stało. a dzięki nagłośnieniu kasa wpadła.
Roman
2 lata temu
Przy każdej pasiece zainstalować fotopułapki , może choć kilku bezmyślnych wandali to odstraszy lub uda się ich namierzyć ... Pamiętam jako dziecko , że wiosną przy każdym drzewie owocowym huczało jak przy transformatorze ... a dziś cisza ... Pokolenie pokoleniu zostawia coraz gorszą sytuację ...
Gosc
2 lata temu
Ważne pytanie czy wandal został znaleziony przez organy ścigania? Panowie i Panie dziennikarze zainteresujcie się dalszym losem tej sprawy Prosimy
Czatu
2 lata temu
To nie jest Puszcza Kozienicka,to wies Czerwonka.
ksiądz biskup
2 lata temu
Polacy to pobożny, katolicki, myślący lud. Bogobojny.
apl
2 lata temu
pisowscy zwyrodnialcy zabili 50000 pszczół, pasiekę da się odbudować życia pszczół się nie przywróci. Co zrobił kościół katolicki że doszło do takiej zbrodni? pisowscy siepacze okradają ludzi i rozdają takim zwyrodnialcom ukradzioną ludziom pracę.
Kangur
2 lata temu
Ludzie to niewdzięczny gatunek, uważają się za bogów, a ich natura de facto nie różni się od zwierzęcej. Poczytaj więcej w necie: KOSMICI i KONIEC ŚWIATA. Niki Green. EkoŚwiadomość ma wielkie znaczenie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić