aktualizacja 

Zdjęcie z polskiego lasu. Znalazł go w trawie

39

Wiosenne wypady na grzyby to nowa tradycja. Po sezonie na smardze, zaprawieni grzybiarze rozpoczęli majówkę od leśnych spacerów. Ze swoich zbiorów nagrali filmik prezentując nietypowe znalezisko.

Zdjęcie z polskiego lasu. Znalazł go w trawie
Pokazali nietypowego grzyba (Facebook, Na grzyby)

Amatorom grzybobrań tego miejsca w sieci nie trzeba przedstawiać. Autor bloga nagrzyby.pl, Wiesław Kamiński wraz z grupą zapaleńców w poniedziałkowy poranek rozpoczynający majówkę wyruszył na grzybobranie.

Ze swojego spaceru nagrali filmik prezentując na nim nietypowe znalezisko. Pokazali podobną do purchawki brązową, miękką kulkę, która pod naciskiem puszcza charakterystyczny dymek.

Grzyboznawca zaprezentował to na filmiku uciskając grzyba.

To kurzawka. Patrzcie, jak będzie kurzyć, o jak pięknie - zachwyca się popularny w sieci ekspert od grzybobrań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jadalne grzyby w zimie. Pokazał, co udało mu się znaleźć w lesie

I choć z pozoru prezentowany na nagraniu grzyb wielu osobom skojarzy się ze spotykaną na łąkach purchawką, warto wiedzieć, że oba okazy znacząco się od siebie różnią.

Kurzawka czerniejąca co prawda należy do rodziny grzybów purchawkowatych, ale w przeciwieństwie do purchawki nie ma ona trzonu pod owocnikiem.

Laików często szczególnie we wczesnym okresie mylić może kolor białawy kolor kurzawki. Jej kulista powierzchnia ciemnieje jednak z czasem i odpada pozostawiając właściwą część grzyba w ciemnobrązowym odcieniu.

Polska nazwa (kurzawka) pochodzi od tego, że zarodniki te, bardzo drobne i występujące w ogromnej ilości, pod wpływem wiatru, dotknięcia, czy nawet kropli deszczu, wzbijają się w powietrze - opisuje Wikipedia.

W Polsce kurzawkę spotkać można na pastwiskach, łąkach i w górach, najczęściej w miejscach nawożonych obornikiem.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić