Leśnicy nie ukrywają zaskoczenia. "Zaczęło się"

4

Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w województwie podkarpackim informują, że w polskich lasach można znaleźć już... borowiki. "Wyjątkowo szybko" - nie ukrywają zdziwienia pracownicy Lasów Państwowych.

Leśnicy nie ukrywają zaskoczenia. "Zaczęło się"
Borowiki znaleziono w woj. podkarpackim. (Facebook)

Choć wiosna nie kojarzy się jednoznacznie z grzybobraniem, warto o tej porze roku wybrać się do lasu. Mimo że szczyt sezonu na najpopularniejsze gatunki przypada na okres od sierpnia do października, wiele okazów pojawia się już w kwietniu.

Tegoroczna wiosna wyjątkowo zaskoczyła grzybiarzy obfitością. Jak informują leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w lasach w woj. podkarpackim pojawiły się już pierwsze borowiki.

Uwaga… zaczęło się! Zaskakująca informacja z lasu - w okolicach Leszczowatego zebrano pierwsze grzyby (borowiki) w tym sezonie! Wyjątkowo szybko. Dylemat czy: iść w pola sycić oczy rozkwieconą wiosną, a może zbierać wciąż jeszcze poroże jeleni, czy lepić bałwany na połoninach, a może na grzyby - przekazali leśnicy w mediach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Palce diabła". Tajemniczy grzyb o woni padliny, który przybył do Polski z Australii

"Co to się porobiło w tej przyrodzie?" - dziwią się internauci w komentarzach pod wpisem leśników. Grzybiarze informują również, że w lasach można znaleźć także maślaki. Zazwyczaj ich zbiory zaczynały się od maja. "Dzisiaj tak przez przypadek, maślaki się trafiły - obrzeża miasta Katowice" - informuje internautka, załączając zdjęcie.

Wiosną w lasach znajdziemy także: smardze - zdaniem wielu grzybiarzy są lepsze nawet od borowików. Charakteryzują się aromatem z nutą orzechów oraz kruchym i delikatnym miąższem.

Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie gatunki smardzów występujące w Polsce poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz poza terenami zieleni są objęte ochroną i wpisane do "Czerwonej listy roślin i grzybów Polski" jako gatunki rzadkie. Z tego powodu nie wolno ich zbierać z obszarów naturalnych.

O tej porze roku warto szukać także boczniaków. Można je panierować w taki sam sposób, jak kotlety. Te grzyby rosną od jesieni do wczesnej wiosny. Najlepiej zbierać je, gdy kapelusze zaczną się prostować.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić