Znaleźli "palce umarlaka". Lasy Państwowe pokazały zdjęcie

9

Lasy Państwowe pokazały w sieci przerażające zdjęcie. Widać na nim coś, co przypomina "palce umarlaka". Taki obrazek podczas leśnej wędrówki z pewnością mógłby doprowadzić do szybszego bicia serca.

Znaleźli "palce umarlaka". Lasy Państwowe pokazały zdjęcie
"Palce umarlaka" (Twitter, Lasy Państwowe, D. Kontny)

"Palce umarlaka", które są widoczne na powyższym zdjęciu, to nic innego jak... grzyb! Funkcjonuje on również pod nazwą próchnilec maczugowaty i, co bardzo istotne, nie jest jadalny dla ludzi.

Powoduje on próchnienie drewna. Podkładki całoroczne - teleomorfy - dojrzewają jesienią na martwym drewnie liściastym, pniakach i korzeniach, zwłaszcza buku i dębu. Czasami ten grzyb wyrasta na drewnie zagrzebanym w ziemi i właśnie przez to sprawia wrażenie, że rośnie na ziemi.

Ten grzyb występuje prawie na wszystkich kontynentach. Nie spotkamy go jedynie w Afryce i na Antarktydzie.

W Polsce "palce umarlaka" pojawiają się bardzo często. Właśnie dlatego ten grzyb jest uznawany za gatunek pospolity.

Lasy Państwowe: To nie nowy horror klasy B

O znalezieniu "palców umarlaka" w jednym z polskich lasów jakiś czas temu poinformowały na Twitterze "Lasy Państwowe". Zaznaczono, że to wcale nie jest rekwizyt używany podczas nowego horroru.

Groza w środku lasu. To nie nowy horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica. Ale nie ma się czego bać - w rzeczywistości to po prostu grzyb z rodzaju próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe w formie owocniki, potocznie zwane "palcami umarlaka" - napisano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić