Żołnierz o talibach. "Uznali, że z Polakami nie warto zadzierać"

134

W przejętym przez talibów Kabulu rozgrywa się prawdziwy dramat. Sytuację skomentował były żołnierz, który walczył m.in. w Iraku. - Podejrzewam, że talibowie przejęli już połowę tego państwa - mówi.

Żołnierz o talibach. "Uznali, że z Polakami nie warto zadzierać"
Polski żołnierza opowiada na TikToku o swoich doświadczeniach na zagranicznych misjach (TikTok)

W ubiegłą niedzielę talibowie przejęli władzę w Kabulu. Po ponad 20 latach od interwencji wojsk amerykańskich islamscy bojownicy sprawują kontrolę nad Afganistanem. Na terenie kraju dochodzi do licznych aktów przemocy i samowoli ze strony bojowników.

Były żołnierz o sytuacji w Afganistanie

Dramatyczną sytuacją w Afganistanie żyje obecnie cały świat. Na ten temat wypowiedział się na TikToku m.in. Paweł - były żołnierz, który walczył w Iraku i Afganistanie. Mężczyzna nie zdradził swojego stopnia wojskowego, ponieważ twierdzi, że obowiązuje go klauzula bezpieczeństwa.

Internauci proszą byłego żołnierza przede wszystkim o przedstawienie swojej perspektywy na temat wydarzeń w Afganistanie jako człowieka, który obserwował konflikt "od wewnątrz". Zainteresowani pytają m.in., jak doszło do tak szybkiej eskalacji sytuacji.

Talibowie dlatego przejęli tak szybko Afganistan, bo część wojska, policji, służb bezpieczeństwa - chociaż tutaj mniej - to też talibowie, którzy przez 20 lat wspierali ten taliban - powiedział tiktokerna jednym z filmików, odpowiadając na pytanie internauty.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok

- Będąc jeszcze w Iraku, już wtedy wiedzieliśmy, że jak tylko wojska koalicji wyjdą stamtąd, to będzie niezły sajgon - walka o władzę i ogólny bałagan polityczny. Teraz wyszliśmy z Afganistanu i podejrzewam, że już talibowie przejęli połowę tego państwa - mówi Paweł.

Żołnierz polski dał się poznać jako ten, który się nie boi, z nami tam nie wolno było zadzierać. Talibowie stwierdzali, że z Polakami nie warto walczyć, bo oni nie uciekają, oni stają i się tłuką. Nie wolno żałować, gdyż przez chwilę daliśmy tamtym ludziom, Afgańczykom, Irakijczykom - chwilę normalności - powiedział tiktoker.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Większość internautów podziwia odwagę żołnierza i w komentarzach składa mu wyrazy szacunku. Zdarzają się także jednak słowa krytyki, szczególnie z ust "niedowiarków", którzy podają w wątpliwość jego służbę. Paweł rozwiał je, pokazując na jednym z nagrań swoją tablicę z odznaczeniami i zdjęciami z misji.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Zobacz także: Rosyjski pokaz siły. Wielkie ćwiczenia wojskowe tuż przy granicy z Afganistanem
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić