Wstrząsające doniesienia. "Talibowie polują na 12-letnie dziewczynki"

223

Talibowie przechadzają się ulicami Kabulu od drzwi do drzwi. Szukają tłumaczy i osób, które współpracowały z poprzednią administracją. Tymczasem w innych miastach Afganistanu bojownicy polują na 12-letnie dziewczynki, aby uczynić je seksualnymi niewolnicami – donoszą anglojęzyczne media.

Wstrząsające doniesienia. "Talibowie polują na 12-letnie dziewczynki"
Talibowie kontrolują już większość prowincji w Afganistanie. (PAP, EPA)

W niedzielę talibowie praktycznie bez walki zajęli Kabul. Po ponad 20 latach od interwencji wojsk amerykańskich ponownie sprawują de facto kontrolę nad Afganistanem. Wbrew zapewnieniem ich przywódców, dochodzi do licznych aktów przemocy i samowoli ze strony bojowników.

Dramatyczne relacje z Kabulu. Talibowie przejmują władzę w Afganistanie

Jak podaje brytyjski "Daily Mail", dowódcy talibów nakazują imamom, by przynosili im listy niezamężnych kobiet w wieku od 12 do 45 lat, które żołnierze mogą poślubić. Bojownicy traktują bowiem kobiety jako swojego rodzaju łupy wojenne do podziału.

Część Afgańczyków uciekła przed wkraczającymi do Kabulu talibami. Opowiadają oni, że watażkowie domagali się wydania kobiet i dziewcząt. Te miały stać się ich "żonami" i zostać zgwałcone.

Islamscy bojownicy usiłują również wytropić tych Afgańczyków, którzy współpracowali z siłami alianckimi po obaleniu reżimu talibów, do którego doszło po atakach z 11 września 2001 r. Sieć obiegło nagranie, na którym jeden z talibów strzela do człowieka na międzynarodowym lotnisku im. Hamida Karzaja w Kabulu.

Z kolei "Wall Street Journal" donosi o przypadkach mordowania cywilów i schwytanych afgańskich żołnierzy. Przywódcy talibscy stanowczo jednak temu zaprzeczają. Pojawiły się doniesienia o tym, że na sklepach z artykułami dla kobiet naklejono ogłoszenia ostrzegające, by do nich nie wchodziły, gdyż "spotkają je konsekwencje".

Światowe media obiegły zdjęcia salonu piękności w Kabulu. Jego właściciel zamalował fotografie modelek w witrynach. Według innych relacji bojownicy zastrzelili kobietę w "obcisłym ubraniu". Na niektórych obszarach kobiety nie mogą wychodzić z domu bez towarzystwa mężczyzny z rodziny.

Wprowadzają prawo szariatu? Rzecznik talibów zabrał głos

Wiele afgańskich kobiet obawia się o swoje bezpieczeństwo. Przywódcy talibów zapewniają jednak, że będą one miały prawo do pracy i nauki do poziomu uniwersyteckiego. Rzecznik bojowników Suhail Szahin podkreśla jednak, że w świetle zasad islamu "istnieją dla nich ogólne ramy". Kobiety będą musiały nosić hidżab, ale nie burkę.

To nie są nasze zasady, to są islamskie zasady. To dla ich bezpieczeństwa – wyjaśnił Szahin w rozmowie ze Sky News.

Rzecznik talibów podkreślił, że ugrupowanie ogłosiło ogólną amnestię w Afganistanie dla tych, którzy współpracowali z poprzednim rządem afgańskim. Dodał, że USA powinno wycofać wszystkie wojska z Afganistanu. Podkreślił, że żadna "grupa ani jednostka" nie będzie mogła "wykorzystać schronienia w Afganistanie" do organizowania działań terrorystycznych. Zapytany o ludzi desperacko próbujących się dostać do samolotów odlatujących z Afganistanu po zdobyciu przez nich Kabulu Szahin ocenił, że ludzie opuszczają Afganistan, ponieważ to "biedny kraj".

Obejrzyj także: Polka relacjonuje tragiczną sytuację kobiet w Afganistanie. "Są przerażone"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić