Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Zorza polarna nad Polską już dzisiaj. Gdzie będzie można ją zobaczyć?

21

Na początku tygodnia na Słońcu doszło niecodziennego zdarzenia. Jego konsekwencją może być zorza polarna nad Polską. Jeżeli się pojawi, będzie widoczna głównie na północy kraju.

Zorza polarna nad Polską już dzisiaj. Gdzie będzie można ją zobaczyć?
W nocy z czwartku na piątek nad Polską może pojawić się zorza polarna (Pixabay)

W poniedziałek 7 grudnia na Słońcu doszło do silnego rozbłysku. Spowodowało to koronalny wyrzut masy, co oznacza że do przestrzeni międzyplanetarnej trafił olbrzymi obłok plazmy o intensywnym polu magnetycznym. To jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za pogodę w kosmosie.

Zorza polarna nad Polską. Może pojawić się już dzisiaj

Zorza polarna obserwowana jest głównie w pobliżu biegunów magnetycznych planety. To przepiękne zjawisko świetlne sprawia, że turyści z całego świata udają się w miejsca, gdzie można je zobaczyć. Wygląda na to, że teraz zorza polarna może pojawić się również nad Polską.

W związku z rozbłyskiem na Słońcu, na Ziemi może wystąpić burza geomagnetyczna. Prawdopodobnie będzie mieć miejsce także zorza polarna, która może być widoczna z Polski. Prognozy specjalistów mówią, że pokaz świateł będzie widoczny nad naszym krajem w nocy z czwartku na piątek, czyli z 10 na 11 grudnia.

Zorza polarna w Polsce. Skąd będzie widoczna?

W Polsce prognozowana jest burza geomagnetyczna, czyli nagła i intensywna zmiany pola magnetycznego Ziemi. Konsekwencją tego zjawiska może być właśnie zorza polarna. To, czy będzie ona widoczna nad Polską zależy przede wszystkim od siły burzy.

Naukowcy prognozują, że burza będzie tak intensywna, że zorzę będzie można zobaczyć nie tylko na północy Polski, ale też w innych regionach kraju. Niestety w czasie, kiedy pojawi się ona na niebie, w oglądaniu mogą przeszkodzić nam zapowiadane chmury. Warto jednak spróbować zobaczyć ten niezwykły pokaz świetlny choć raz w swoim życiu.

Obejrzyj także: Zorza polarna. Uchwycili niezwykłe zjawisko na niebie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić