Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|

Zrobiła jajecznicę z trujących grzybów. Odpowiedź Lasów Państwowych

53
Podziel się:

Nagranie pokazujące zebranie i przyrządzenie "kurek" obejrzało na TikToku milion osób. Jest jeden poważny problem: to w rzeczywistości były trujące grzyby. Wideo skomentowały nawet Lasy Państwowe, ostrzegając laików przed uleganiem niebezpiecznej modzie.

Zrobiła jajecznicę z trujących grzybów. Odpowiedź Lasów Państwowych
Miały być kurki, wyszło niestety inaczej (TikTok, @hanusiawielka)

Nagranie TikTokerki w ciągu kilku dni widziało aż milion osób. Hanusia Wielka, która może się pochwalić gronem 367,7 tys. obserwujących, uległa modzie na grzybobranie i wybrała się do lasu. Influencerka pochwaliła się zebranymi grzybami, które uznała za kurki.

Zrobiła jajecznicę z trujących grzybów. Odpowiedź Lasów Państwowych

Nie potrzebowała wielu okazów, bo planowała przyrządzić jajecznicę z kurkami dla jednej osoby. Jajecznica była ponoć doskonała. Influencerka na koniec dorzuciła poważny apel do fanów:

Kochani, podstawowa zasada: jeżeli masz wątpliwości jakiekolwiek, nie zbieraj grzybów – powiedziała TikTokerka.

W komentarzach pod nagraniem pojawiły się opinie, które potwierdziły teraz Lasy Państwowe. Grzyby, które influencerka wzięła za kurki, były tak naprawdę trującymi lisówkami. Zawarty w nich arabitol wywołuje zatrucie pokarmowe, którego siła zależy od ilości spożytych grzybów oraz indywidualnych predyspozycji jedzącego.

TikTokerka kilka dni od czasu przygody z "kurkami" opublikowała dwa kolejne nagrania. Sugeruje to, że nawet jeśli zjedzenie grzybów skończyło się zatruciem, to nie było ono poważne. Część internautów nie kryje niesmaku, że nagranie nie zostało zdjęte lub opatrzone komentarzem przestrzegającym widzów influencerki przed pójściem w jej ślady i zbieraniem lisówek. Do postu Lasów Państwowych dołączono grafikę, która pokazuje, jak rozróżnić kurki od lisówek.

Niektórzy zarzucają jednak pracownikom Lasów Państwowych nadmierne dramatyzowanie, ponieważ według niektórych atlasów lisówka nie jest grzybem trującym, a jedynie niejadalnym. Należy podkreślić, że nie ma jednego kanonu grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących. O status poszczególnych grzybów spierają się nawet specjaliści. Jednak wywołanie zatrucia pokarmowego według większości opracowań wystarcza, by grzyb został uznany za trujący.

Trudno przewidzieć skutki zjedzenia większej ilości lisówek, nie ma "bezpiecznej" dawki, a ponadto na zatrucia najbardziej narażone są dzieci. Nie warto więc ryzykować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(53)
Olo
2 miesiące temu
Bzdury pisze marny redaktorzyna mamy 3 rodzaje grzybów jadalne nie jadalne i trujące wymieniony w artykule to grzyb niejadalnych dlatego skończyło się to bez pogrzebu
Basica
2 miesiące temu
Ludzie to się nie opłaca chcecie grzyby kupcie pieczarki
Lech
2 miesiące temu
Proszę nie pisać, że lisówka jest trująca - jest NIEJADALNA (zresztą jest to podane na grafice Lasów Państwowych). Porcja jajecznicy z lisówką spowoduje reperkusje żoładkowe - ale szanse, że się ktoś po tym "przekręci" są znikome
Nnng
2 miesiące temu
Gdyby zjadła kurki to oglądalność by jej nie wzrosła tak jak teraz
Egon
2 miesiące temu
Tak naprawdę to wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko jeden raz.
Borowik
2 miesiące temu
To nie są kurki. To są lisówki bardzo trujące. Proponuję tej pani atlas grzybów przestudiować na cito
eeetam
2 miesiące temu
Ja dla pewności nie zbieram żadnych blaszkowych
Zbieracz.....
2 miesiące temu
Na pierwszy rzut oka widać że to nie kurki. Ja jak nie jestem pewnyjakkegoś grzyba czy jest jadalny to go zostawiam w lesie. Kiedyś były atlasy grzybów i się zbierało. Jak się nie wiedziało to się sprawdzało. Teraz są telefony z internetem i odrazu można przeprowadzić weryfikacje na miejscu. Więcej rozwagi.
Opinia
2 miesiące temu
To grzyby notarialne. Nie jedz przed spisaniem testamentu.
Vss
2 miesiące temu
Ja jak chcę jajecznicę z grzybami to kupuje sobie pieczarki.
Ozzy
2 miesiące temu
No co wy gadacie te grzyby są jadalne ale tylko raz
Putler
2 miesiące temu
Ostatnia wieczerza
Myśliwy
2 miesiące temu
A ja grzybów nie zbieram. Dla mnie wszystkie są jadalne;z tym, że niektóre tylko raz. Po tych raz jadalnych podobno długo i ciężko się umiera.
Zet
2 miesiące temu
No cóż golizna się już przejadła to może na grzybka będzie branie i paradajs czy też paradoks mądrości.Nawet influencer w naturze się nie ukryje.Subskrybujcie oglądacie wasze idolki i idoli przepraszam wspolczesne autorytety-). Ale jaja-)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić