aktualizacja 

Złapali go w Portugalii. Naukowcy twierdzą, że żyje od czasu dinozaurów

565

Portugalscy rybacy złowili rzadkiego płaszczaka — prymitywnego rekina z rodziny płaszczkowatych — informuje stacja Sic Noticias. Bardzo rzadko spotykany gatunek ma 25 rzędów zębów, w sumie około 300 sztuk i odżywia się kalmarami i innymi rybami.

Złapali go w Portugalii. Naukowcy twierdzą, że żyje od czasu dinozaurów
"Żywa skamielina" z 300 zębami została wyłowiona w Portugalii (YouTube, SIC NOTICIAS)

Złowiona przez Portugalczyków niezwykła ryba jest bardziej znana ze swojej angielskiej nazwy — rekin falbankowy (frilled shark). Naukowcy twierdzą, że żyje w morzach od czasów dinozaurów i często nazywany jest "żywą skamieliną", gdyż stworzenia te prawie się nie zmieniły przez ostatnie 80 milionów lat.

Przerażający rekin w Portugalii

Ale spotkanie tych zaskakujących okazów nie jest częstym zjawiskiem w czasach dzisiejszych. Rekin, którego złapali portugalscy rybacy miał 1,5 m długości. Stacja telewizyjna Sic Noticias pokazała zdjęcia przerażającej ryby.

Jak podaje stacja, rekin został złapany na głębokości 700 metrów w okolicach miejscowości Portimao. Naukowcy po zbadaniu niezwykłego gatunku obiecali, że zrobią "wszystko, aby ograniczyć do minimum" niechciane połowy w rybołówstwie komercyjnym.

Ma 300 zębów

Z dotychczasowych badań na temat "żywej skamieliny" wynika, że ryby te pływają jak węże, polując na kalmary, a nawet inne rodzaje ryb, w tym rekinów. Ma 25 rzędów zębów, w sumie około 300 sztuk, które dobrze nadają się do chwytania zdobyczy.

Portugalski Instytut Morza i Atmosfery powiedział, że istnieje niewiele dostępnych informacji na temat tego gatunku, ponieważ jest bardzo rzadko spotykany. Nie ma również żadnych nagrań przedstawiających te stworzenia w ich naturalnym środowisku.

Zobacz także: Dziwnie wyglądająca skała skrywała tajemnicę. Przypadkowe odkrycie w Nowej Zelandii
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić