Czosnek polski a chiński. Jak odróżnić ten zdrowszy?

95

Jeżeli często sięgasz w supermarkecie po czosnek, musisz wiedzieć, że prawdopodobnie pochodzi on z Chin. Nie jest on wówczas tak samo zdrowy, jak ten ekologiczny pochodzący z Polski, który odróżnisz dzięki kilku prostym wskazówkom.

Czosnek polski a chiński. Jak odróżnić ten zdrowszy?
Czosnek polski a chiński. Jak odróżnić ten zdrowszy? (Getty Images)

Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Potrafi wyleczyć z niejednej infekcji, urozmaicić sporą ilość potraw i poprawić smak. Czosnek to jeden z produktów, po który Polacy sięgają najczęściej. Dostępny w praktycznie każdym supermarkecie, niestety, nie zawsze jest zdrowy i ekologiczny. Jak więc odróżnić czosnek polski od tego, który pochodzi z Chin? Poznaj kilka wskazówek.

Jak odróżnić czosnek polski od chińskiego?

Sposobów na to jest kilka. Najpierw warto spojrzeć przede wszystkim na kolor czosnku. Jeżeli będzie on nienaturalnie jasny, wręcz biały (do wybielania go stosuje się nawet chlor), najprawdopodobniej pochodzi on z Chin. Ekologiczny i zdrowy czosnek posiada "brzydszą" skórkę, na której znajdziesz naturalne plamki. Dodatkowo - aromat. Polski czosnek dosłownie poczujesz, poprzez intensywny i mocny zapach, a potem - smak.

Zdrowy czosnek, czyli jaki?

Inną kwestią jest także waga czosnku. Czosnek pochodzący z Chin będzie znacznie większy, ale lekki. Czosnek polski, pochodzący z ekologicznych upraw, będzie małych rozmiarów. Czosnek chiński będzie również bardzo dobrze oczyszczony. W porównaniu do polskiego, który przy zakupie powinien posiadać u nasady główki resztki korzenia.

O tym, gdzie najlepiej kupować czosnek (a także warzywa, owoce czy mięso), mówi się dziś wiele. Choć najłatwiej i najszybciej jest zakupić go w pobliskim supermarkecie bądź delikatesach, najzdrowszy czosnek dostaniesz oczywiście u lokalnego rolnika, na bazarkach i małych targach. Możliwe, że będziesz musiał przez to wybrać się w miejsce znacznie bardziej oddalone od domu, jednak dla tego smaku i aromatu, a przede wszystkim zdrowotnych właściwości, jak najbardziej warto to zrobić.

Zobacz także: Czosnek na przeziębienie i grypę. Oto jak go stosować prawidłowo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Autor: ALLE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić