aktualizacja 

Dzień Dziecka. W Niemczech obchodzi się go aż dwa razy

3

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. To święto, które obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W Niemczech Dzień Dziecka świętuje się aż dwa razy w roku.

Dzień Dziecka. W Niemczech obchodzi się go aż dwa razy
Dzień Dziecka. W Niemczech obchodzi się go aż dwa razy (Pixabay)

Dzień Dziecka w Polsce obchodzimy 1 czerwca. Najmłodsi mają wtedy przysłowiową labę! Większość rodziców wręcza wtedy pociechom upominki, a inni organizują im liczne zabawy.

Nie tylko w Polsce świętuje się Dzień Dziecka. Niemcy obchodzą go aż dwa razy w roku: 1 czerwca i 20 września. Dlaczego? Ma to związek z historią.

Dzień Dziecka w Niemczech obchodzi się aż dwa razy

Podczas zimnej wojny, w krajach RFN dzień ten przypadał na 20 września. Był wtedy nazywany "Uniwersalnym Dniem Dzieci". Z kolei w NRD, tak jak w Polsce, był to 1 czerwca. Święto to nosiło obecną nazwę "Międzynarodowego Dnia Dziecka".

Wszystko zmieniło się po zjednoczeniu Niemiec. Dzień Dziecka od 1990 roku jest obchodzony za zachodnią granicą Polski 20 września. Jednak jak podaje "Polski Obserwator": "Wiele osób z nowych krajów związkowych jednak nie godzi się z tym i obchodzi to święto 1 czerwca".

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie

Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Dziecka jest ONZ. Organizacja ustanowiła go w 1954 roku, by upamiętnić ideały i cele poświęcone prawom dziecka zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych.

W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku. Wcześniej, przed II wojną światową tzw. Święto Dziecka przypadało na 22 września. Była to inicjatywa Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem z 1929 roku. W szkołach organizowano akademie oraz wycieczki i zabawy dla najmłodszych.

Zobacz także: Grzegorz Hyży wspomina Dzień Dziecka: "Dostałem kimono"
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić