Szok i niedowierzanie w Dzień Dziecka. Nagranie z przedszkola w Kępnie obiegło sieć

334

Wiele osób nie dowierza w to, co pojawiło się na YouTube. Opublikowano tam show pt. "Murzynek Bambo", które odbyło się w jednym z przedszkoli w Kępnie. Nie brakuje komentarzy stwierdzających, że to zwykły rasizm i szerzenie stereotypów.

Szok i niedowierzanie w Dzień Dziecka. Nagranie z przedszkola w Kępnie obiegło sieć
"Murzynek Bambo" z okazji Dnia Dziecka (YouTube, radiosud.pl)

Przedstawienie, które zaprezentowano w jednym z przedszkoli w Kępnie, odbija się szerokim echem. Podczas show pt. "Murzynek Bambo" bohaterowie z pomalowanymi na czarno twarzami żwawo tańcują w rytm bębnów.

Uwagę zwraca ich ubiór. Mają na sobie czarne stroje, a także spódniczki stworzone z pasków z krepiny.

Podczas przedstawienia recytowany i odgrywany był także wierszyk pt. "Murzynek Bambo" autorstwa Juliana Tuwima. Został on opublikowany w 1935 roku. Dziś z pewnością taka treść nie ujrzałaby światła dziennego.

"Murzynek Bambo" w przedszkolu. Internet reaguje

Pod filmikiem na YouTube zablokowano możliwość komentowania. Pojawiło się jednak przeszło 460 łapek w dół (przy nieco ponad 180 w górę).

Komentarze internautów możemy przeczytać na Facebooku Radia SUD. "Przykro mi, że dorośli nie są świadomi, jak szkodliwe i obraźliwe jest ich zachowanie" - ubolewa jedna z internautek. "Totalna ignorancja problemów czarnoskórych" - pisze kolejna.

"Boi się że się wybieli..." - chociaż ten fragment mogliście sobie darować. Jeżeli tak uczymy tolerancji gratuluję... - stwierdza komentujący.

"Szok i niedowierzanie" - podkreśla internautka. "Jakaś resztka nadziei, że może właściwie nic się nie stało, że może to nie jest prawda. Że może..." - podsumowuje.

Są też jednak tacy, którym show "Murzynek Bambo" w pełni przypadło do gustu. Piszą, że to "bardzo pozytywny występ" i że to "super sprawa".

"Murzynek Bambo": czym jest "blackface"?

Internauci przywołują także termin "blackface". O co chodzi? Jest to styl teatralnego makijażu zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Odwołuje się on do stereotypowych wyobrażeń obecnych w społeczeństwie amerykańskim dotyczących osób o czarnym kolorze skóry.

Biali ludzie o twarzach mocno pomalowanych utwierdzali pewne stereotypy - w trakcie przedstawień ukazywali zachowania kojarzone z karykaturą zachowań ludzi czarnoskórych.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić