Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Szok i niedowierzanie w Dzień Dziecka. Nagranie z przedszkola w Kępnie obiegło sieć

238
Podziel się:

Wiele osób nie dowierza w to, co pojawiło się na YouTube. Opublikowano tam show pt. "Murzynek Bambo", które odbyło się w jednym z przedszkoli w Kępnie. Nie brakuje komentarzy stwierdzających, że to zwykły rasizm i szerzenie stereotypów.

Szok i niedowierzanie w Dzień Dziecka. Nagranie z przedszkola w Kępnie obiegło sieć
"Murzynek Bambo" z okazji Dnia Dziecka (YouTube, radiosud.pl)

Przedstawienie, które zaprezentowano w jednym z przedszkoli w Kępnie, odbija się szerokim echem. Podczas show pt. "Murzynek Bambo" bohaterowie z pomalowanymi na czarno twarzami żwawo tańcują w rytm bębnów.

Uwagę zwraca ich ubiór. Mają na sobie czarne stroje, a także spódniczki stworzone z pasków z krepiny.

Podczas przedstawienia recytowany i odgrywany był także wierszyk pt. "Murzynek Bambo" autorstwa Juliana Tuwima. Został on opublikowany w 1935 roku. Dziś z pewnością taka treść nie ujrzałaby światła dziennego.

"Murzynek Bambo" w przedszkolu. Internet reaguje

Pod filmikiem na YouTube zablokowano możliwość komentowania. Pojawiło się jednak przeszło 460 łapek w dół (przy nieco ponad 180 w górę).

Komentarze internautów możemy przeczytać na Facebooku Radia SUD. "Przykro mi, że dorośli nie są świadomi, jak szkodliwe i obraźliwe jest ich zachowanie" - ubolewa jedna z internautek. "Totalna ignorancja problemów czarnoskórych" - pisze kolejna.

"Boi się że się wybieli..." - chociaż ten fragment mogliście sobie darować. Jeżeli tak uczymy tolerancji gratuluję... - stwierdza komentujący.

"Szok i niedowierzanie" - podkreśla internautka. "Jakaś resztka nadziei, że może właściwie nic się nie stało, że może to nie jest prawda. Że może..." - podsumowuje.

Są też jednak tacy, którym show "Murzynek Bambo" w pełni przypadło do gustu. Piszą, że to "bardzo pozytywny występ" i że to "super sprawa".

"Murzynek Bambo": czym jest "blackface"?

Internauci przywołują także termin "blackface". O co chodzi? Jest to styl teatralnego makijażu zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Odwołuje się on do stereotypowych wyobrażeń obecnych w społeczeństwie amerykańskim dotyczących osób o czarnym kolorze skóry.

Biali ludzie o twarzach mocno pomalowanych utwierdzali pewne stereotypy - w trakcie przedstawień ukazywali zachowania kojarzone z karykaturą zachowań ludzi czarnoskórych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(238)
AFL
8 miesięcy temu
Ciekawe co Wirtualna Polska powie o Tippu Tipie. Największym czarnoskórym właścicielu niewolników epoki przemyslowej...
Nika
12 miesięcy temu
Zastanawiam się, czy o Indianach można zrobić przedstawienie albo o Eskimosach, albo o Słowianach,czy już niczego nie można???
janusz
12 miesięcy temu
Świetny występ, bardzo mi się podobał
Kaczor-i-Dona...
12 miesięcy temu
Kiczowate występy,ale w wybiórczej jeszcze gorsze brednie psychoanalityczne!
Emka
12 miesięcy temu
Gdyby zrobili przedstawienie o Smerfach to ktoś zrobiłby gównoburzę że pomalowali się na niebiesko? Brawo dla pracowników przedszkola za dystans do siebie!!! Bądźmy poprawni ale nie przesadzajmy. Zwróćcie uwagę że pod koniec wszyscy bawią się razem, niezależnie od koloru skóry, a jeden jedyny pan świetnie czuje się w otoczeniu swoich wspaniałych koleżanek 😘
Szajba Dnia
12 miesięcy temu
Humorystyczny wierszyk dla dzieci przejawem rasizmu...muszę się napić wódki.
alex
12 miesięcy temu
ja się popłakałam jak zobaczyłam całą tą inscenizację, mega śmieszne to było, zupełnie nie rozumiem świętego oburzenia
AntyDaltonist...
12 miesięcy temu
Jakiego koloru skórę ma murzyn? Czarnego. Jest czarny. To jak na niego mówić, różowy? Ja bym się obraził wtedy.
Rozżalony
12 miesięcy temu
W dobie ogólnej tolerancji protestuję przeciwko prześladowaniom które mnie spotyka. To jest chore co się dzieje. Nawet terroryści są w wielu miejscach tolerowani a często promowani. Dotowani przez różne organizacje pokojowe. Nieoficjalnie ale jednak. W sumie mi to lata tylko nie rozumiem tej dyskryminacji która mnie spotyka. Jestem życzliwy, uczynny, pozytywnie nastawiony do życia i świata. A także tolerancyjny, jak na rasistę. Też nie oczekujmy odemnie cudów. Jestem zwykłym człowiekiem jak każdy z nas. Każdy może liczyć na tolerancję, tylko jakoś nie ja. Nie rozumiem tej dyskryminacji. I nikt nie jest w stanie tego wyjaśnić._________________Z Poważaniem ___________ Rasista
Beton
12 miesięcy temu
Szoki i niedowierzanie to ja przeżywam czytając takie bzdury, bo trzeba je zrównać ( nie porównać , ale zrównać) z polowaniem na czarownice w USA w latach 50-tych i wypędzeniem Żydów z Polski przez Gomułkę. O2.pl należy za ten artykuł oddać pod sąd, zanim nie jest za późno. Zajmę się tym osobiście.
krakus
12 miesięcy temu
nie widac w tym nic rasistowskiego.....po prostu przedstawienie wiersza......lewacka propaganda ciagle sie doszukuje spisku
Sawietnik
12 miesięcy temu
Dyskryminujące w tym przedstawieniu było tylko wykorzystanie brzydkich, niemelodyjnych piosenek w języku angielskim.
ZZZZZZZZZZZZ
12 miesięcy temu
bez przesady to klasyczna rymowanka bez podtekstów - sami sie doszukujemy drugiego dna
Władimir
12 miesięcy temu
A nie boicie się teraz jeść ruskich pierogów???
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić