Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Zdradzamy sprawdzone sposoby

14

Próbujecie przygotować ogród na nadchodzące lato, ale krajobraz psują wam uporczywe kopce kretów? To powszechny problem, ale na szczęście są na niego sprawdzone sposoby. Podpowiadamy, jak pozbyć się kretów z ogrodu humanitarnymi i ekologicznymi metodami.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Zdradzamy sprawdzone sposoby
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? (Pixabay)

Chyba każda osoba, która ma ogród, mierzyła się kiedyś z tym uporczywym problemem - kretami. Te małe, urocze zwierzątka są szkodnikami, które spędzają sen z oczu ogrodnikom, działkowiczom i właścicielom przydomowych trawników.

Krety są owadożercami. W poszukiwaniu pożywienia - larw owadów, dżdżownic i innych drobnych kręgowców, wykopują podziemne tunele, często rozciągające się na wiele metrów.

Proces tworzenia podziemnych korytarzy wiąże się nie tylko z kopcami, psującymi zadbany trawnik, ale także z uszkadzaniem korzeni posadzonych w ogrodzie roślin. Na szczęście kretów można się pozbyć, nie robiąc im przy tym krzywdy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Begonia. Tropikalna roślina idealna do domu i na balkon

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Istnieje kilka nieinwazyjnych, ekologicznych metod na pozbycie się kretów, które nie wymagają używania trutki i nie zagrażają domowym zwierzętom. Przedstawiamy cztery najbardziej skuteczne sposoby na krety w ogrodzie.

Odstraszacze

Humanitarnym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu jest zastosowanie odstraszaczy. W sklepach można dostać różne rodzaje - m.in. odstraszacze dźwiękowe, wibracyjne i elektryczne. Takie urządzenie można też zrobić samodzielnie w domu.

Wystarczy metalowy pręt wbity w ziemię z założoną metalową puszką. Puszka poruszana wiatrem będzie wydawać dźwięki, które przy pomocy pręta przenoszą się pod ziemię i odstraszają gryzonie.

Podziemne zapory

W pozbyciu się kretów z ogrodu pomogą także fizyczne bariery. Specjale siatki na krety może kupić w sklepach ogrodniczych. Należy wkopać je głęboko w ziemi - dzięki temu krety nie będą mogły przedostać się na powierzchnię, a tym samym nie stworzą brzydko wyglądających kopców.

Rośliny, które odstraszają krety

Istnieją także rośliny, których krety nie lubią i starają się no nich nie zbliżać. Zwierzęta te nie przepadają za aromatem aksamitek, czarnego bzu, bazylii, czosnku i komosy. Jeśli w twoim ogrodzie grasują krety, posadź w nim co najmniej jedną z tych roślin.

Tego krety też nie lubią

Niewiele osób wie, że żyjące pod ziemią gryzonie nie lubią zapachu sierści psów i kotów oraz ludzkich włosów. Po wyczesaniu psa można więc zabrać sierść i zrobić z niej kulkę, lub uczynić to samo z ludzkimi włosami ściągniętymi ze szczotki. Włosy należy następnie włożyć do kreciej nory.

Krety nie lubią też octu, resztek ryb i spleśniałej skórki cytryny. Nie będą więcej przeszkadzać, jeśli w pobliżu swoich nor poczują te zapachy.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić