Ksiądz wyjawia prawdę o jedzeniu mięsa w Wigilię. Warto to wiedzieć

217

Ksiądz Sebastian Picur zdradził, czy w Wigilię można jeść mięso. Wiele osób odmawia go sobie 24 grudnia. Dopiero dzień później, w Boże Narodzenie w wielu domach zaczyna się dzień od wędzonych kiełbas czy szynek. Co mówi Kościół katolicki o jedzeniu mięsa w Wigilię? Warto to wiedzieć.

Ksiądz wyjawia prawdę o jedzeniu mięsa w Wigilię. Warto to wiedzieć
Ksiądz wyjawia całą prawdę o jedzeniu mięsa w Wigilię. Warto to wiedzieć (Facebook, Pixabay, Ks. Sebastian Picur)

Ksiądz Sebastian Picur znów zabrał głos na TikToku. Zrobił to na chwilę przed Wigilią, by rozwiać wszelkie wątpliwości związane z jedzeniem mięsa 24 grudnia. W wielu Polskich domach tego dnia się pości. Niektórzy w ogóle nie jedzą mięsa oprócz ryb podczas kolacji wigilijnej, a inni od rana piją tylko płyny w oczekiwaniu na wieczorną ucztę. Co na ten temat mówi Kościół katolicki?

Czy w Wigilię można jeść mięso? Katolicy powinni to wiedzieć! Ks. Sebastian Picur zdradził na TikToku jakie stanowisko ma w tej sprawie Kościół. Internauta zapytał duchownego wprost. Na odpowiedź nie musiał długo czekać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To są przykre życzenia". Lepiej nie składaj ich podczas Wigilii

Czy w Wigilię można jeść mięso? Ksiądz wyjawia całą prawdę

Ksiądz Sebastian Picur odpowiedział na pytanie czy w Wigilię można jeść mięso. - Kto w Wigilię spożyje pokarmy mięsne nie popełnia grzechu. Jednak staropolska tradycja zachęca do powstrzymania się od dań mięsnych - wyjaśnia duchowny z TikToka.

Zgodnie z prawem kanonicznym post ścisły obowiązuje jedynie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożycia mięsa, z wyjątkiem ryb, a także od ograniczenia posiłków. Jak mówi zapis:

Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

Dlaczego w Wigilię nie jemy mięsa, skoro Kościół tego nie zakazuje? Post tego dnia wynika z tradycji, a nie z nakazu. Już od średniowiecza nasi przodkowie pościli unikając mięsnych wyrobów, na które wielu po prostu nie było stać. Dodatkowo, post miał być wyrazem gorliwej wiary i przygotowania się z uwagą na dzień właściwego święta, zapewniał oczyszczenie ciała i duszy przed wielkim wydarzeniem, jak podaje "Wprost Historia".

Oprócz tego, na wielkich dworach skrupulatnie przygotowywano się do świętowania szykując rozmaite potrawy i gromadząc żywność. Dzień przed, na przykład Bożym Narodzeniem z czystego pragmatyzmu nie chciano opróżniać spiżarni. Obecnie jest to element dawnej tradycji, do której kultywowania zachęca także ks. Picur.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić