Podlewasz storczyki wodą z kranu? To duży błąd!

5

Storczyki to rośliny o przepięknych kwiatach, które na łodydze utrzymują się nawet do dziewięciu miesięcy. To dla tego są tak często wybierane do przyozdabiania wnętrz domów. Storczyki nie są trudne w pielęgnacji. Jednak istnieje kilka kluczowych kwestii, dotyczących ich podlewania, które koniecznie należy znać.

Podlewasz storczyki wodą z kranu? To duży błąd!
Zasady podlewania storczyków (Pexels)

Storczyki oryginalnie pochodzą z tropikalnych rejonów. Występują w bardzo wielu odmianach, które mogą różnić się między sobą liczbą pędów kwiatowych oraz kolorami i kształtami samych kwiatów.

Są uważane za jedne z najpiękniejszych roślin, które można mieć w domu, a o efektowności ich wyglądu stanowią właśnie kwiaty, utrzymujące się na łodygach nawet do dziewięciu miesięcy. Ich pielęgnacja nie należy do trudnych, dlatego każdy może sobie pozwolić na zakup storczyka. Przedtem jednak warto zapoznać się z kilkoma zasadami. 

Jak podlewać storczyki?

Częstotliwość podlewania storczyka zależy oczywiście od jego odmiany. W Polsce popularny jest falenopsis, który nie znosi nadmiaru wody. Podlewać go trzeba dopiero wtedy, kiedy jego podłoże jest wyraźnie przesuszone.

Natomiast w przypadku odmiany pafiopedilum nie można z kolei doprowadzić do przesuszenia podłoża. Uznaje się jednak, że storczyki należy podlewać średnio co kilka dni, a już na pewno nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Podlewanie zależy również od środowiska, w którym trzymamy roślinę. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, to trzeba nawadniać ją częściej. Odwrotnie będzie w przypadku obecnej wilgoci. 

Przy pielęgnacji storczyków należy pamiętać jeszcze o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze nadmiar wody, który spłynie do podstawki pod doniczką należy od razu wylać, inaczej może łatwo dojść do gnicia korzeni rośliny i w efekcie do jej obumierania. Po drugie istotnym jest, by storczyki zraszać codziennie wodą ze stosunkowo dużej odległości, unikając przy tym celowania w kwiaty. 

Zrezygnuj z wody kranowej do podlewania storczyków

Istotną kwestią jest również woda, której używamy do podlewania storczyków. Powinno się unikać podlewania tych roślin wodą nabraną bezpośrednio z kranu. Do nawadniania storczyków można śmiało użyć wody przepuszczonej przez filtr, wody mineralnej czy destylowanej oraz deszczówki. Storczyki podlewać można również wodą przegotowaną i odstaną – najlepiej przez 24 godziny do czasu całkowitej utraty chloru. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Miejsce dla storczyka. Gdzie postawić w domu?
Autor: ORY
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić