aktualizacja 

18-latek miał rację. Znalazł błąd w egzaminie na prawo jazdy

293

Wiele osób naukę do egzaminu na prawo jazdy zostawia sobie na ostatni moment. Przyszli kierowcy często nie zajmują sobie tym głowy aż do rozpoczęcia kursu. Jednak Maciej Waloszczyk, choć jeszcze nie skończył 18 lat, już na poważnie zaczął przygotowywać się do testu. I to tak pilnie, że... znalazł w egzaminie błąd.

18-latek miał rację. Znalazł błąd w egzaminie na prawo jazdy
Nastolatek wykazał, że jedno z oficjalnych pytań w egzaminie jest błędne (Pixabay)

Jak podaje portal epoznan.pl, nastolatek przygotowania do egzaminu zaczął już we wrześniu. Mówił, że jedno z pytań od razu wzbudziło jego czujność.

Chodzi o pytanie nr 8534 [W6(78)], z oficjalnego katalogu pytań Ministerstwa Infrastruktury. Treść pytania brzmiała: "Czy w tej sytuacji jadąc na wprost przez widoczne skrzyżowanie masz pierwszeństwo przed pojazdami nadjeżdżającymi z prawej strony?" - opisuje Maciej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Szalony pościg za piratem drogowym. Był pijany, szybki i niebezpieczny

Oficjalny klucz odpowiedzi wskazywał na odpowiedź "nie". Problem w tym, że na nagraniu widać ciągłą linię, jaką kierowcy z prawej strony mają przed samym skrzyżowaniem. To tzw. znak poziomy P-12, czyli linia bezwzględnego zatrzymania.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Interwencja nastolatka

Jak mówi w rozmowie z portalem epoznan.pl Maciej Waloszczyk, ta kwestia nie dawała mu spokoju.

W związku z tym napisałem do serwisu, na którym rozwiązywałem te testy i otrzymałem odpowiedź, że po przeanalizowaniu wideo, linia ta nie jest ciągła, a przerywana i jest znakiem P-14. Była to oczywista bzdura, więc skontaktowałem się z autorami pytania, szkołą jazdy Liwona w Warszawie. Pan, który ze mną korespondował twierdził, że mimo linii ciągłej nie mamy pierwszeństwa, bo nie widzimy znaku STOP. Nie ma również znaku D-1, więc skrzyżowanie jest równorzędne. Przywoływał również jakieś wyroki sądów administracyjnych, które w ogóle nie miały związku ze sprawą. Rzeczywiście, droga była oznakowana źle. Zgodnie z prawem znaki STOP i ustąp pierwszeństwa nie mogą występować samodzielnie. Muszą występować ze znakami albo D-1 (droga z pierwszeństwem, powtarzanym na każdym skrzyżowaniu), albo A-6. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby jadące z prawej strony mają znak STOP, a my mamy przed nimi pierwszeństwo - podkreśla Maciej.

Nastolatek się nie poddał i napisał do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o usunięcie wadliwego pytania z oficjalnego katalogu. Dwa miesiące później otrzymał odpowiedź o tym, że pytanie usunięto.

To nie jest jedyne pytanie z oficjalnej bazy, które nadaje się do usunięcia. Jest kilka innych, które są źle sprecyzowane, sugerują błędną odpowiedź. A nie o to przecież chodzi w egzaminie na prawo jazdy, żeby nauczyć się na pamięć pytań, tylko żeby znając dobrze przepisy ruchu drogowego, móc - bez żadnego dodatkowego przygotowanie stricte pod testy - zdać ten egzamin - zaznacza Maciej.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić