aktualizacja 

Masz prawo jazdy kat. B? Na to zwróć uwagę

148

Osoby posiadające prawo jazdy kat. B podczas prowadzenia swojego pojazdu powinny uważać na dopuszczalną masę całkowitą (DMC) i rubrykę F2. w dowodzie rejestracyjnym. W ten sposób można uniknąć kłopotów i mandatu.

Masz prawo jazdy kat. B? Na to zwróć uwagę
Masz prawo jazdy kat. B? Na to zwróć uwagę (WP.PL)

Potocznie mówi się, że prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych. To prawda, ale tak naprawdę wspomniana kategoria pozwala kierować pojazdami do określonej dopuszczalnej masy całkowitej. Wskazuje to art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o kierujących pojazdami.

W przytoczonym artykule czytamy, że prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia "pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla". Dlatego, zanim wsiądziemy do nowego i nieznanego nam pojazdu, powinniśmy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego i rubryki F.2. Tam znajdziemy się adnotację o DMC.

Masz prawo jazdy kat. B? Na to zwróć uwagę

Biorąc pod uwagę przepisy, posiadając prawo jazdy kat. B możemy kierować nie tylko małą "osobówką", ale też kamperem czy pojazdem dostawczym. Musimy mieć jednak na względzie, by samochody nie przekraczały masy 3,5 t.

O DMC muszą też pamiętać fani amerykańskiej motoryzacji. Duże samochody importowane ze Stanów Zjednoczonych potrafią bowiem ważyć więcej niż 3,5 tony. Dotyczy to m.in. luksusowych SUV-ów czy też popularnych za oceanem pick-upów. W takim przypadku prawo jazdy kat. B nie wystarczy, by zgodnie z prawem wyjechać na ulice.

Na jakie pojazdy należy uważać? Chociażby Ford F-150 z 5-litrowym silnikiem V8 ma DMC na poziomie 3,56 tony, przez co nie można go prowadzić posiadając wyłącznie kat. B.

Prowadzenie pojazdu o masie wyższej niż 3,5 tony, mając jedynie kat. B, wpędzi nas w kłopoty w razie policyjnej kontroli drogowej. Kierowca wówczas naraża się na konsekwencje z art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń. Mówi on o prowadzeniu bez uprawnień.

Jeśli prowadzimy zbyt ciężkie auto, musimy liczyć się z mandatem w wysokości co najmniej 1,5 tys. zł. Policjanci mogą jednak zdecydować się na wyższą karę - sięgającą aż 5 tys. zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu, tam kierowca może otrzymać 30 tys. zł. Ponadto art. 94 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń mówi o tym, że kierując samochodem bez uprawnień musimy liczyć się z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Może też dojść do przeładowania samochodu. To sytuacja, w której pojazd waży np. 3 tony, ale na jego pokładzie znajduje się ładunek o masie ponad 500 kilogramów. Wówczas, jeśli posiadamy tylko prawo jazdy kat. B, również łamiemy przepisy. Oznacza to mandat w wysokości do 3 tys. zł. Dodatkowo kierowca nie będzie mógł odjechać z miejsca kontroli do momentu, w którym auto nie zostanie rozładowane do dopuszczonego dowodem rejestracyjnym poziomu.

Zobacz także: Mazda Epic Drive - Turcja jakiej nie znasz
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić