Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Michał Zieliński
|

Liczy się data urodzenia. Pojedziesz po drodze bez prawa jazdy

44
Podziel się:

Polacy urodzeni przed 19 stycznia 1995 roku mogą liczyć na specjalne przywileje. Mają bowiem uprawnienia do kierowania pewną grupą małych pojazdów, nawet jeśli nie dostali nigdy prawa jazdy. Dla nich rower nie jest jedynym wyjściem.

Liczy się data urodzenia. Pojedziesz po drodze bez prawa jazdy
Prawo jazdy (WP, Aleksander Ruciński)

Wykluczenie transportowe to spory problem, o którym się coraz więcej mówi. A jeśli komunikacja publiczna nie spełnia potrzeb, to wyjście jest jedno – samochód. Sęk w tym, że nie każdy może (lub chce) płacić za uprawnienia, a następnie utrzymanie czterech kółek. Z kolei nie dla wszystkich rower oferuje wystarczającą mobilność.

Szczególnie kuszącą propozycją w takiej sytuacji może być motorower. Co prawda w ostatnich latach popularność tego typu pojazdów na rynku nowych jednośladów spada, ale mają ciągle trzy duże zalety. Po pierwsze, są tanie w zakupie. Po drugie, są tanie w eksploatacji. Po trzecie, dla sporej części Polaków nie wymagają zdobywania nowych uprawnień.

Kiedy mogę jeździć skuterem bez prawa jazdy?

Tutaj należy sięgnąć do Ustawy o kierujących pojazdami. Możemy w niej przeczytać, że:

Art. 133.3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

Jako że ustawa weszła w życie 19 stycznia 2013 roku, graniczną datą urodzenia jest 19 stycznia 1995 roku. Wszystkie osoby urodzone przed tym dniem mogą poruszać się motorowerem po drogach bez konieczności przechodzenia dodatkowego szkolenia czy zdawania egzaminu.

Warto tu przypomnieć, czym w świetle prawa jest motorower. Sprawę tę reguluje Ustawa prawo o ruchu drogowym:

Art. 1.46. motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

Zwracamy tu szczególną uwagę na wyróżnienie liczby kół. Przez ten zapis z definicji motoroweru wyłączone są lekkie czterokołowce, nawet jeśli mają one ograniczoną prędkość maksymalną do 45 km/h. Aby jeździć tym rodzajem pojazdów, trzeba zdobyć oddzielne uprawnienia.

Na koniec najważniejsze. Brak konieczności zdawania egzaminu nie zwalnia kierującego motorowerem lub skuterem ze znajomości przepisów. Poruszając się w ruchu drogowym, należy respektować obowiązujące tam zasady i liczyć się z możliwością otrzymania mandatu za ich łamanie. Z kolei pojazd musi mieć ważną polisę OC, której brak może poskutkować ogromną karą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(44)
LTK
3 miesiące temu
Dlaczego urodzonych przed a nie w wieku powyżej to średnio logiczne.
grzes
3 miesiące temu
Żadna rewelacja! Jak sami piszecie - przepisy te obowiązują od 9 lat, a niektórzy wielcy kierowcy po przeczytaniu artykulu wyrażają swoje oburzenie. To właśnie pokazuje jakich mamy kierowców i niestety udowadnia, że nawet na przepęd bydła trzeba wydawać uprawnienia na podstawie egzaminu państwowego. Żadnego ufania i wiary w inteligencję i społeczeństwa
Dawid
3 miesiące temu
Głupota . W takim układzie ktoś kto ma 26 lat nie może jeździć skuterkiem bez prawka . Powinno co rok przesuwać tą datę o rok. Ja np jestem z października 95 a jeżdżę skuterem od 16 roku życia . Miałem dużo kontroli w swoim życiu i zawsze policja patrzy jedynie czy rocznik się zgadza.nigdy nie miałem sytuacji żeby policjant miał problem z tym że miesiąc owo mi brakuje do tej granicznej daty.
Kizo
3 miesiące temu
Daj małpie brzytwę😂😂😂. Uważam że ktoś powinien weryfikować znajomość zasad ruchu drogowego, zwłaszcza posiadających pojazdy mechaniczne
~marek
3 miesiące temu
Milion przepisow na mln urzędasów,rzygać tylko.Produkcja bredni to ich ...praca
Piotr 75
3 miesiące temu
Do niedawna twierdzono że każdy pełnoletni może poruszać się motorowerem ponieważ założono że zna przepisy. Niedawno bo w tym roku stwierdzono że można prowadzić skuter lub motocykl o pojemności. do 125cm3 na prawie jazdy Kat. B. Zastanawiające dlaczego tylko B a nie C,D lub chociażby T czy kierowcy z Kat. B są jakąś lepszą grupą wśród kierowców
123334
3 miesiące temu
Po jakiego wuja piszesz te bzdury
Janek
3 miesiące temu
Chciałem Dodać Że Chore są przepisy w Polsce Tak Jak Społeczeństwo że pozwala na to wszystko. Dlaczego kierowca zawodowy musi zdawać od Nowa wszystko Na Kat A Żeby się poruszać Motocyklem Jak już powinien odbyć Egzamin Praktyczny z jazdy i Finito!!!
Zbychu
3 miesiące temu
Hulajnogi elektryczne spełniają definicję motoroweru. I po co całe te przepisy o UTO?
wap
3 miesiące temu
a od kiedy w jakich dokumentach data urodzenia sie nie liczy,w kazdych
Mm61zm
3 miesiące temu
Ale pojazdem mikro już nie !chociaż ma małą pojemność!I ograniczenie do 45
Uwazny
3 miesiące temu
Niech pan redaktor przeczyta jeszcze raz ustawę.Wszyscy którzy ukończyli 18 lat przed wejściem ustawy która podobno weszła 19 12 2013 r ,To po co cofać się do 1995 .
Xrctvuibo
3 miesiące temu
To po to by jarek moglby sie wreszcie potuszac jak straci wladze
Obserwator
3 miesiące temu
Każdy kto porusza się po drogach publicznych powinien zdawać egzamin że znajomości przepisów prawa o ruchu drogowym bo czym się różni kierowca samochodu i motoroweru na drodze
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić