oprac. Michał Zieliński| 

Liczy się data urodzenia. Pojedziesz po drodze bez prawa jazdy

139

Polacy urodzeni przed 19 stycznia 1995 roku mogą liczyć na specjalne przywileje. Mają bowiem uprawnienia do kierowania pewną grupą małych pojazdów, nawet jeśli nie dostali nigdy prawa jazdy. Dla nich rower nie jest jedynym wyjściem.

Liczy się data urodzenia. Pojedziesz po drodze bez prawa jazdy
Prawo jazdy (WP, Aleksander Ruciński)

Wykluczenie transportowe to spory problem, o którym się coraz więcej mówi. A jeśli komunikacja publiczna nie spełnia potrzeb, to wyjście jest jedno – samochód. Sęk w tym, że nie każdy może (lub chce) płacić za uprawnienia, a następnie utrzymanie czterech kółek. Z kolei nie dla wszystkich rower oferuje wystarczającą mobilność.

Szczególnie kuszącą propozycją w takiej sytuacji może być motorower. Co prawda w ostatnich latach popularność tego typu pojazdów na rynku nowych jednośladów spada, ale mają ciągle trzy duże zalety. Po pierwsze, są tanie w zakupie. Po drugie, są tanie w eksploatacji. Po trzecie, dla sporej części Polaków nie wymagają zdobywania nowych uprawnień.

Kiedy mogę jeździć skuterem bez prawa jazdy?

Tutaj należy sięgnąć do Ustawy o kierujących pojazdami. Możemy w niej przeczytać, że:

Art. 133.3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

Jako że ustawa weszła w życie 19 stycznia 2013 roku, graniczną datą urodzenia jest 19 stycznia 1995 roku. Wszystkie osoby urodzone przed tym dniem mogą poruszać się motorowerem po drogach bez konieczności przechodzenia dodatkowego szkolenia czy zdawania egzaminu.

Warto tu przypomnieć, czym w świetle prawa jest motorower. Sprawę tę reguluje Ustawa prawo o ruchu drogowym:

Art. 1.46. motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

Zwracamy tu szczególną uwagę na wyróżnienie liczby kół. Przez ten zapis z definicji motoroweru wyłączone są lekkie czterokołowce, nawet jeśli mają one ograniczoną prędkość maksymalną do 45 km/h. Aby jeździć tym rodzajem pojazdów, trzeba zdobyć oddzielne uprawnienia.

Na koniec najważniejsze. Brak konieczności zdawania egzaminu nie zwalnia kierującego motorowerem lub skuterem ze znajomości przepisów. Poruszając się w ruchu drogowym, należy respektować obowiązujące tam zasady i liczyć się z możliwością otrzymania mandatu za ich łamanie. Z kolei pojazd musi mieć ważną polisę OC, której brak może poskutkować ogromną karą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić