Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Od stycznia drakońskie mandaty. Te stawki przyprawiają o zawrót głowy

241
Podziel się:

Od stycznia mocno zaostrzone zostaną kary za wykroczenia drogowe. Osoby, które łamią przepisy, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jakie zmiany przygotowały polskie władze?

Od stycznia drakońskie mandaty. Te stawki przyprawiają o zawrót głowy
Kontrola drogowa (Wikimedia)

Za przekroczenie prędkości policjant będzie mógł nałożyć karę w wysokości nawet 5 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to możliwa jest grzywna sięgająca aż 30 tysięcy złotych!

Nie mniej niż 800 zł mandatu dostaniesz za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h. Co najmniej tysiąc zł mandatu grozi za prowadzenie pojazdu niemechanicznego, np. roweru w stanie po spożyciu alkoholu. Taką karę można dostać również za nieprawidłowe wyprzedzanie samochodem lub za jazdę bez uprawnień.

Co najmniej 1,5 tys. zł mandatu grozi również za kolizję, w której poszkodowana osoba miała lekkie obrażenia ciała. Ponadto taką karę można otrzymać za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, za wyprzedzanie na przejściu, za jazdę po chodniku, a także za utrudnianie ruchu.

Najmniej 2 tys. zł zapłacisz za wyprzedzanie na zakazie (w warunkach recydywy). Taki mandat policja może wystawić również za omijanie opuszczonych zapór na przejeździe kolejowo-drogowym.

Drakońskie kary. Wyższe mandaty już od stycznia

Nowy taryfikator obowiązywać będzie już od stycznia. Będzie on uwzględniać również mandaty na poziomie co najmniej 2,5 tys. zł za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu wodnym i lądowym po spożyciu alkoholu, ale też min. 3 tys. zł za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu przez osobę znajdującą się po użyciu alkoholu (w warunkach recydywy).

Punkty karne będą kasowane dopiero po dwóch latach od momentu zapłacenia mandatu. Poza tym osoby, które będą łamać przepisy, zostaną zobligowane do płacenia wyższych składek OC.

Warto odnotować, że 2 grudnia też weszły w życie ważne zmiany dla kierowców. Chodzi o wprowadzenie nowych znaków drogowych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>>.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(241)
Prawy Polak
6 miesięcy temu
Drakońskie? Zawrót głowy? Przecież Polacy mają coraz grubsze portfele, coraz więcej miliardów mamy w kieszeniach - codziennie to trąbią w wiadomościach TVP, więc co za problem zapłacić te 1500 zł mandatu? Tym bardziej, że płace rosną a mandaty stały w miejscu od 1997 roku! Wg GIS średnia płaca to 5,6 tysiąca złotych, to te 500 zł mandatu to był śmiech na sali. Może jak kilka razy jeden z drugim zapłaci po 1,5k i zabraknie mu na waciki, to zdejmie nogę z gazu albo przemyśli, czy na przejściu dla pieszych omija się auto, które się zatrzymało by przepuścić pieszego.
antoni
6 miesięcy temu
ech za PRL-u tak nie łupili tych ludzi
Rysiek
7 miesięcy temu
Rysiek przed chwilą Powtórzę bo nie wszyscy kumają,kara powinna być tak samo bolesna dla wszystkich i dochód ma tu kluczowe znaczenie,nie można tą samą kwotą karać kogoś kto zarabia mało i kogoś kto ma kupę kasy.
You
7 miesięcy temu
Mandat droższe niż w Niemczech. Przecież to normalne, dobrze że chociaż paliwo mamy najtańsze w Europie. Hahahhaha
Mick
7 miesięcy temu
No nareszcie
Din
7 miesięcy temu
Wszyscy powinni płacić równo politycy jak i obywatele. Powinni dawać przykład.
Mini Majster
7 miesięcy temu
Mandaty powinny być procentowo od zamożności bo bidak dostanie 1000k czy 1500k za 30km za dużo to za wiele
Mark Twain
7 miesięcy temu
Każdemu może się przytrafić jakiś mandat. Jednak zarabiając np 3700 na mc i utrzymując rodzinę cała rodzinę to jakikolwiek mandat spowoduje wielka szkodę przede wszystkim dzieciom..bo na jedzenie już nie wystarczy na pewno. Mor.wiecki ma chyba trociny w głowie zamiast tkanek, trzeba być skończonym bandytą by co chwilę pozbawiać człowieka prawa do wolności, prawa do godności. Ograbiać go z oszczędności i prawa do pracy. Zaczynam się bać oddychac. Czy tak wygląda wolność?? To jest terror. Ten człowiek zniszczył już totalnie Polskę.
Smak zycia
7 miesięcy temu
A ile kary dostał miszczu od peło...a ile posłowie pisuarii którzy byli pijani, powodowali kolizje po pijaku i bez, ile mandatu otrzymała ,, polska,, jadąca do mamy służbową limuzyną? Ale podległych jógow trzeba karać za byle pierdnięcie. Jeden taki mandat i człowiek bankrut, prztepca, wyrok, morderca, plaskoziemca, antyszczepionkowiec. Zabraliscia nam wszystko co cenne....WOLNOSC. QM
Pan
7 miesięcy temu
Kara za prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień powinna wynosić 10000 zł
Keraj
7 miesięcy temu
Obowiązkowe kamery dla policjantów.jak tak.
Milu
7 miesięcy temu
Powinno być tak jak zrobili Angole max 12 punktów i kasowanie po 3 latach. Nie byłoby lamentu że mandaty są za wysokie albo przepisy łamią tylko bogaci. Sprawiedliwie dla każdego
Antyglobo
7 miesięcy temu
Państwo policyjne, a co tam państwo; cały świat zmierza w kierunku obozu pracy w którym będziemy jeździć co najwyżej rowerkami, ale kary za wykroczenie pozostaną na poziomie wyżej wymienionym :(
Demos
7 miesięcy temu
A dlaczego nic nie mówi się o zachowanie odległości między pojazdami w powiązaniu z prędkością na wszystkich drogach, a nie tylko na autostradach ???? Tak jak we większości cywilizowanych państw które faktycznie troszczą się o bezpieczeństwo. NO BO U NAS PINOKIO CHCE ZEBRAĆ PIENIĄDZE NA KOLEJNE MICHY RYŻU. Tu nie chodzi o troskę o ŻYCIE POLAKÓW, tak jak w okresie pandemii UMIERA ŚREDNIO DZIENNIE około 500 Polaków I Rząd,a właściwie NIERZĄD PiS nic nie robi...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić