Od stycznia drakońskie mandaty. Te stawki przyprawiają o zawrót głowy

438

Od stycznia mocno zaostrzone zostaną kary za wykroczenia drogowe. Osoby, które łamią przepisy, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jakie zmiany przygotowały polskie władze?

Od stycznia drakońskie mandaty. Te stawki przyprawiają o zawrót głowy
Kontrola drogowa (Wikimedia)

Za przekroczenie prędkości policjant będzie mógł nałożyć karę w wysokości nawet 5 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to możliwa jest grzywna sięgająca aż 30 tysięcy złotych!

Nie mniej niż 800 zł mandatu dostaniesz za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 30 km/h. Co najmniej tysiąc zł mandatu grozi za prowadzenie pojazdu niemechanicznego, np. roweru w stanie po spożyciu alkoholu. Taką karę można dostać również za nieprawidłowe wyprzedzanie samochodem lub za jazdę bez uprawnień.

Co najmniej 1,5 tys. zł mandatu grozi również za kolizję, w której poszkodowana osoba miała lekkie obrażenia ciała. Ponadto taką karę można otrzymać za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, za wyprzedzanie na przejściu, za jazdę po chodniku, a także za utrudnianie ruchu.

Najmniej 2 tys. zł zapłacisz za wyprzedzanie na zakazie (w warunkach recydywy). Taki mandat policja może wystawić również za omijanie opuszczonych zapór na przejeździe kolejowo-drogowym.

Drakońskie kary. Wyższe mandaty już od stycznia

Nowy taryfikator obowiązywać będzie już od stycznia. Będzie on uwzględniać również mandaty na poziomie co najmniej 2,5 tys. zł za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu wodnym i lądowym po spożyciu alkoholu, ale też min. 3 tys. zł za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu przez osobę znajdującą się po użyciu alkoholu (w warunkach recydywy).

Punkty karne będą kasowane dopiero po dwóch latach od momentu zapłacenia mandatu. Poza tym osoby, które będą łamać przepisy, zostaną zobligowane do płacenia wyższych składek OC.

Warto odnotować, że 2 grudnia też weszły w życie ważne zmiany dla kierowców. Chodzi o wprowadzenie nowych znaków drogowych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>>.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić