Boże Narodzenie 2023. Kiedy można ubrać choinkę? Oto kluczowa data

17

Powoli zbliża się Boże Narodzenie 2023. Zapewne nie brakuje takich, którzy zaczynają myśleć o ubraniu choinki. Kiedy można to uczynić? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Boże Narodzenie 2023. Kiedy można ubrać choinkę? Oto kluczowa data
Kiedy można ubrać choinkę? (Pixabay)

Okres Bożego Narodzenia jest zupełnie wyjątkowym czasem. Właśnie wtedy dochodzi do wielu spotkań rodzinnych, którym towarzyszy absolutnie magiczna atmosfera.

Oczywiście jedną z najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych od wielu, wielu lat jest ubranie choinki. Ten zwyczaj utrzymuje się od dawnych czasów pogańskich. Niektórzy twierdzą, że narodził się w okresie Imperium Rzymskiego.

Choinka, jaką znamy obecnie, miała swój początek w Alzacji. Tam zawieszano na niej ozdoby z papieru i jabłka. Taka praktyka stanowiła nawiązanie do rajskiego drzewa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska w UE. Emeryci w strachu. "Tusk wykonuje rozkazy Niemiec", "Kraj chcą odebrać"

W obecnych czasach choinki pojawiają się na ulicach miast czy w galeriach handlowych na długo przed nadejściem świąt Bożego Narodzenia. Tradycja podpowiada tymczasem, że w domach choinki powinny się pojawiać dopiero w wigilijny poranek, a więc 24 grudnia.

Mało kto jednak zwleka z ubraniem choinki aż tak długo. Wielu Polaków stroi drzewko już 6 grudnia, kiedy to obchodzone są Mikołajki.

Boże Narodzenie. Do kiedy można trzymać choinkę?

A do kiedy choinka może stać w naszym domu?

Chociaż żądna świąteczna policja nie nadzoruje tego, jak długo trzymamy po świętach choinkę w domu, istnieją określone zasady, określające, jak długo drzewko powinniśmy trzymać w domach. Według przyjętej tradycji choinkę powinniśmy rozebrać do 2 lutego, czyli do święta Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia wszelkie ozdoby bożonarodzeniowe są zabierane z kościołów. Inna tradycja mówi o tym, że choinki powinniśmy rozbierać w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli, kiedy wypada Niedziela Chrztu Pańskiego. W tym roku jest 7 stycznia - podpowiada eska.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić