Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor zmarł po długiej chorobie

45

Po długiej chorobie zmarł Jan A.P. Kaczmarek. Laureat Oscara, kompozytor i autor muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych. Informację o śmierci przekazała żona artysty za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej. Na razie nie są znane szczegóły dotyczące pogrzebu.

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor zmarł po długiej chorobie
Zmarł Jan A.P. Kaczmarek. (AKPA)

Jan A.P. Kaczmarek zmarł we wtorek, 21 maja. Miał 71 lat. Informację potwierdziliśmy u pracowników Polskiej Fundacji Muzycznej. Fundację o śmierci poinformowała z kolei żona artysty.

Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami. Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej - tak pożegnała go żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Kompozytora żegna również resort kultury i dziedzictwa narodowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 21.05
Z wielkim smutkiem przyjmujemy informację o śmierci, wybitnego kompozytora, Jana AP Kaczmarka. Laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel, autor muzyki do ponad 70 filmów, twórca Festiwalu Transatlantyk odszedł dziś po ciężkiej chorobie. Nasze myśli są z jego rodziną i bliskimi - czytamy.

Kim był Jan A.P. Kaczmarek?

Jan A.P. Kaczmarek (właść. Jan Andrzej Paweł Kaczmarek) urodził się w Koninie. Od dziecka uczył się grać na fortepianie, jego dziadek był skrzypkiem. W młodości marzył o karierze dyplomatycznej, studiował na Wydziale Prawa i Administracji w Poznaniu.

Był autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych, a także laureatem Nagrody Akademii Filmowej (2005) za muzykę do filmu Marzyciel. Za muzykę do tego filmu dostał też nagrodę National Board of Review dla najlepszego kompozytora oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

Ponadto był dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, który odbywał się w Poznaniu, Łodzi i na Śląsku. Był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

1 lipca 2015 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury

Był też autorem muzyki do takich filmów, jak między innymi "Całkowite zaćmienie" i "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, "Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy" Jonasa Akerlunda, czy "Aż po grób" Aarona Schneidera.

Ciężka choroba kompozytora

Przed kilkoma miesiącami media informowały o ciężkiej chorobie kompozytora. Cierpiał na MSA (multiple system atrophy). To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne znane jako zanik wieloukładowy. To choroba, na którą nie było żadnego lekarstwa. Uszkadza zakończenia nerwowe, aż zawiodą płuca. Córka twórcy założyła zbiórkę na leczenie dla ojca.

Kaczmarek do 2014 był żonaty z Elżbietą Bieluszko, z którą ma czworo dzieci – Szymona, Józefinę, Antoniego i Anastazję. W 2016 wziął ślub z Aleksandrą Twardowską, z którą doczekał się piątego potomka

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić