Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Szalone ceny cukru w Polsce. Bosacka pokazała, ile płacą Niemcy

90

Panika związana z brakiem cukru w polskich sklepach doprowadziła do tego, że ceny popularnego słodzidła poszły mocno w górę. W sklepach za kilogram cukru należy zapłacić od 5 do nawet 9 zł. Okazuje się, że w wielu krajach Unii Europejskiej jest dużo taniej.

Szalone ceny cukru w Polsce. Bosacka pokazała, ile płacą Niemcy
Szalone ceny cukru w Polsce. Na Zachodzie jest dużo taniej! (Adobe Stock, DarSzach)

Zaczęło się niewinnie, bo od wpisów internautów o braku dostępności cukru w niektórych sklepach sieci Biedronka. To wywołało panikę i Polacy ruszyli masowo do sklepów po popularne słodzidło. Efekt? Większość sieci handlowych musiała wprowadzić limity, zgodnie z którymi na jeden paragon można nabyć maksymalnie 5 albo 10 kg.

Problemy z dostępnością cukru sprawiły, że popularny produkt znacząco podrożał. Obecnie za kilogramowe opakowanie trzeba zapłacić od 5 do 9 zł. Jak Polska wypada na tle innych europejskich państw? Okazuje się, że nie najlepiej.

Szalone ceny cukru w Polsce. Na Zachodzie jest dużo taniej!

Katarzyna Bosacka postanowiła zestawić ceny cukru w Polsce z wybranymi krajami zachodniej Europy. Popularna dziennikarka otrzymała od fanów zdjęcia z różnych sklepów, co pozwoliło jej sporządzić małe zestawienie.

W Niemczech za kilogram cukru zapłacimy 0,79 euro, co po przeliczeniu na polską walutę daje 3,76 zł. W Anglii opakowanie słodzidła kosztuje 0,65 funta, czyli 3,70 zł. Nieco drożej cukier wychodzi w Szwajcarii, gdzie kilogramowe opakowanie można nabyć za 0,90 franka szwajcarskiego. Przy obecnym kursie daje to 4,40 zł.

Kilogram cukru w Hiszpanii to wydatek rzędu 0,77 euro (3,66 zł), w Holandii - 0,65 euro (3,10 zł), w Irlandii - 0,95 euro (4,52 zł). Jak widać, w Polsce w niektórych sklepach trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej, a należymy do największych producentów cukru w Europie.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Jeden z obserwatorów przesłał mi zdjęcie cukru z nadmorskiego sklepu - 8,50 zł za 1 kg... Ale to jeszcze nic, bo na wielu aukcjach internetowych można kupić 'zestaw' 10 kg cukru za 100 zł i kupujących jest co niemiara - napisała z niedowierzaniem Katarzyna Bosacka w mediach społecznościowych.

Eksperci przekonują, że cukru w Polsce nie zabraknie. Trudno zatem zrozumieć obecne szaleństwo na rynku i zachowanie klientów sklepów. "Polska to jest jednak chory kraj", "Polska to kraj dla bogatych ludzi", "Ludzie to sami nakręcili" - to tylko niektóre komentarze pod wpisem dziennikarki.

Obecna panika cukrowa może mieć też pozytywne skutki. Część Polaków deklaruje bowiem, że w takiej sytuacji... przestanie korzystać z tego słodzidła. Warto pamiętać, że na rynku nie brakuje zdrowszych zamienników - takich jak stewia, ksylitol czy erytrytol.

Zobacz także: Polacy mogą liczyć na pomoc rządu? "Kaczyński i spółka ponieśli porażkę"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić